PLAKAT_OPLA_autor_Monika_Kuczyniecka60 krótkometrażowych polskich animacji dla dorosłych zrealizowanych po 1. stycznia 2011 roku zostanie wystawionych na oceną ogólnopolskiej publiczności w 20 miastach i w Pacanowie.
 

Ostatecznie na pierwszy Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA napłynęła rekordowa ilość 103 filmów! To wspaniały wynik, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z festiwalowym debiutantem. Proces selekcji okazał się nie być prosty, gdyż ogólny poziom nadesłanych filmów był bardzo dobry. Ponieważ wśród zgłoszonych prac znalazło się sporo wideoklipów, postanowiliśmy wyodrębnić 4 kategorię: ANIMOWANY WIDEOKLIP.

W kategorii “studyjnej” znalazło się ostatecznie 18 filmów, w “szkolnej”  – 20 filmów, w kategorii “off” – 11 filmów, zaś w kategorii “wideoklip” – 11 tytułów. Przed widzami bardzo trudny wybór, gdyż w konkursie odnajdziemy niemal wszystkie najgłośniejsze polskie animacje z ostatnich dwóch lat, ale także znakomite filmy szkolne i niejednokrotnie zaskakujące profesjonalizmem wykonania oraz pomysłowością filmy z nurtu „off”.

We wszystkich czterech kategoriach zostaną przyznane miejsca od pierwszego do trzeciego, zaś o pozycji na „animowanym podium” zdecyduje ilość głosów oddanych przez ogólnopolską publiczność.  Laureatów ogólnopolskiego konkursu poznamy 9 czerwca podczas Wielkiego Finału w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Oficjalna strona festiwalu: www.polskaanimacja.pl. Organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA jest niezależny promotor, nie tylko polskiej animacji – Animation Across Borders.

A OTO LISTA FILMÓW, KTÓRE NA WIOSNĘ OCENI PUBLICZNOŚĆ Z 20 MIAST I PACANOWA:

KATEGORIA: “STUDYJNA”
AFTERNOON (2012), Izabela Plucińska; 2’30”
BALLADA O BEZIMIENNYM JOE (2011), Mateusz Heldwein, FUMI Studio; 13’29”
BYŁ SOBIE KRÓL (2011), Tytus Majerski, Kolektyw Film; 5’12”
DISTANCE (2012), Marcin Wojciechowski, SFP – STUDIO MUNKA / FUNDACJA ANIMA-ART; 9’24”
DOBRO, PIĘKNO I PRAWDA (2011), Balbina Bruszewska, Fundacja Filmowa Se-ma-for; 6’15”
DR CHARAKTER PRZEDSTAWIA II (2011), Piotr Dumała, M.Serafiński Studio; 7’47”
DRÓŻNIK (2012), Piotr Szczepanowicz, SFP – STUDIO MUNKA / NO LABEL; 11’30”
DRWAL (2011), Paweł Dębski, FUMI Studio; 14’47”
HOTEL MIRAGE (2011), Joanna Polak, Joanna Polak; 16’32”
LUCKY DAY FOREVER (2011), Alek Wasilewski, Studio Miniatur Filmowych; 16’34”
NOISE (2011), Kijek / Adamski / SFP – STUDIO MUNKA; 6’ 38”
PAPIEROWE PUDEŁKO (2011), Zbigniew Czapla, Zbigniew Czapla; 8’57”
PIESKA ODYSEJA 2006 (2012), Maciej Majewski, M.Serafiński Studio; 14’
SNĘPOWINA (2011), Marta Pajek, Fundacja Filmowa Se-ma-for; 13’39”
TAJEMNICA GÓRY MALAKKA (2012), Jakub Wroński, FUMI Studio; 20’48”
THE GAME (2011), Marcin Janiec, Badi Badi/Studio Spot; 5′
TRIP (2012), Sławek Shuty (Sławomir Mateja), Fundacja „Korporacja Ha!art”; 11’19”
UNDERLIFE (2011), Jarosław Konopka, SFP – STUDIO MUNKA / SE-MA-FOR; 8’32”
***

KATEGORIA: “SZKOLNA”
BEAR ME (2012), Kasia Wilk, Filmakademie Baden-Wurttenberg; 5’41” (Niemcy/Polska)
BEZ TYTUŁU (2012), Paulina Wyrt, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; 1’
CHWAST (2012), Magdalena Pilecka, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych; 4’10”
CO SIĘ DZIEJE, GDY DZIECI NIE CHCĄ JEŚĆ ZUPY (2011), Paweł Prewencki, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; 8’31”
H2O (2012), Magdalena Tokar, Wydział Sztuki Uniwersytetu Ostrawskiego; 2’07” (Polska / Czechy)
HISTORIA O MIŁOŚCI (2012), Karolina Specht, PWSFTviT w Łodzi; 1’09”
KIGO (2013), Izumi Yoshida, PWSFTviT w Łodzi; 6’33”
LABORATORIUM (2012), Mateusz Dunaj, WA UMCS w Lublinie; 6’08”
LOADING (2011), Zofia Mikołajczak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; 5’53”
MACICA (2012), Anna Kosińska, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie; 6’33”
MOTION COLOUR (2012), Martyna Merkel, ASP we Wrocławiu; 4’20”
PAC! (2012), Alicja Błaszczyńska, PWSFTviT w Łodzi; 1’19”
PING-PONG (2012), Natalia Krawczuk, PWSFTviT w Łodzi; 1’04”
POLOVANIE (2012), Zuzanna Dąbrowska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; 4’45”
PRZYNĘTA (2012), Marta Magnuska, PWSFTviT w Łodzi; 8’14”
STOLICZKU NAKRYJ SIĘ 2 (2012), Tymon Albrzykowski, PWSFTviT w Łodzi; 7’07”
TELEGRAM (2012), Grażyna Małkiewicz, ASP we Wrocławiu; 02’04”
TREMOLO NON TROPPO (2012), Lucyna Kolendo, Remo Rauscher, ASP w Gdańsku (Polska/Austria); 01’55”
TURUNTAJ, KONIEC I POCZĄTEK (2011), Natalia Brożyńska, PWSFTviT w Łodzi; 4’49”
WACHLARZ (2012), Kamila Grzybowska-Sosnowska, ASP w Krakowie; 9’14”
***

KATEGORIA: “OFF”
BAJKA O JASIU I MAŁGOSI (2012), Daniel Zagórski; 17’39”
CHWILA MUZYKI (2012), Jacek Gonciarz; 1’34”
KWADRATACJA (2012), Michał Mróz; 3’
POLOWANIE (2012), Agnieszka Konarska; 2’12” (Polska/Niemcy)
POTENCJALNE PROBLEMY DOZORCY MARIANA (2012), Tomasz Pawlak; 9’16”
RESURRECTION (2011), Wojciech Sankiewicz / Ferajna Filmowa KaPok; 2’05”
SÓWKA IMPREZÓWKA – MUCHOMOR (2011), Mariusz Szulc / DFP; 2’03”
ŚPIĄCY UMYSŁ (2012), Mariusz Wirski / Grupa Filmowa MWM; 05’02”
TANCERKA (2012), Anna Olech; 1’22”
ZABAWA W CHOWANEGO (2011), Jan Rychter; 5’54”
ZDROWIE I TRZEŹWOŚĆ (2011), Zofia Gramz; 3’34”
***

KATEGORIA: “WIDEOKLIP”
CHOWAM SIĘ (2013), Wojciech Retz / STOWARZYSZENIE NA GÓRZE; 3’
DEAD END (2012), Sebastian Kwidziński & Marcin Roszczyniała, Studio BM; 4’10”
GOOD DAYS ARE GONE (2012), Honorata Martin; 04’16”
JESZCZE TEN JEDEN RAZ (2013), Sebastian Kwidziński & Marcin Roszczyniała, Studio BM; 4’02”
JUŻ KĄPIESZ SIĘ NIE DLA MNIE (2011), Małgorzata Wojtkowiak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; 2’05”
KATACHI (2013), Kijek/Adamski, AB Film Production dla P-Vine Inc.; 3’05” (Polska/Japonia)
KTO SIĘ ZANI (2012), Małgorzata Wojtkowiak, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu; 3’49”
NIE MA TO JAK W KINIE (2011), Urszula Palusińska; 4’26”
POŻEGNANIE MAŁEGO WOJOWNIKA (2011), Zuzanna Szyszak; 4’21”
SPONGE IDEAS (2011), Katarzyna Nalewajka & Paulina Szewczyk, Fundacja Filmowa Se-ma-for; 5’
STILL LIFE (2012), Wojciech Hoffmann; 4’30”

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
LAL.KA – best of 2017/2018
ziemiaobiecana
Ziemia obiecana filmem 120-lecia
W_ciemnoci
„W ciemności” nominowany do Oscara!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*