IMGP9040W środę, 21 Listopada rozpoczął się czterodniowy przegląd filmów dokumentalnych Festiwal Mediów – „Człowiek w Zagrożeniu”. To już dwudziesta druga edycja tego wydarzenia. Impreza jak co roku składa się z konkursu filmów młodych twórców, wystaw malarskich i fotograficznych oraz pokazu filmów towarzyszących – wszystko krążące wokół tematyki szeroko rozumianych zagrożeń, w których znajduje się w dzisiejszych czasach człowiek.

Od samego rana sala kinowa w łódzkim Muzeum Kinematografii zapełniała się widzami, tak aby wieczorem, podczas oficjalnego otwarcia, postarać się o rekord frekwencji. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”, witając wszystkich gości,  otworzył dyrektor Muzeum Kinematografii, Mieczysław Kuźmicki. Tuż po oficjalnym rozpoczęciu, zaprezentowany został ostatni film trzykrotnego laureata nagrody Grand Prix Festiwalu Jacka Bławuta pt. Wirtualna wojna. Film przedstawia praktyczną kontynuację drugiej wojny światowej, która przeniosła się do wirtualnego świata. Na całym świecie, za pośrednictwem Internetu oraz gry komputerowej, gracze odtwarzają podniebne bitwy dywizjonów, które faktycznie walczyły ze sobą podczas kampanii wojennych. Bohaterowie traktują grę niczym prawdziwy świat, do cyfrowych batalii przygotowując się po kilka godzin, przebierając się w oryginalne stroje alianckich lub niemieckich pilotów.

joomplu:45505

Po projekcji nastąpiła prezentacja publikacji wykładowcy łódzkiej szkoły filmowej, prof. Grażyny Kędzielawskiej pt. Przewodnik dokumentalisty. Pani profesor osobiście zaprezentowała książkę przed publicznością, opowiadając o motywach jej stworzenia, stronie merytorycznej oraz odpowiadając na pytania publiczności.

Na zakończenie pierwszego dnia, w ramach Festiwalu zaprezentowano jeden z głośniejszych dokumentów tego roku, Fuck for Forest, opowiadający o grupie zbierającej środki na ratowanie ginących ekosystemów w dość niecodzienny sposób – sprzedając w Internecie dostęp do nagranych wcześniej przez siebie materiałów pornograficznych. Obraz, który ma w sobie wiele kontrowersji, został pozytywnie przyjęty przez widzów, którzy nagrodzili go po zakończeniu gromkimi brawami.

Zobacz także:

22. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” – informacje, program

22. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”- Tomasz Ferenc (foto)

22. Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu”- Piotr Turek (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Gwiazdkowy prezent od Camerimage
wilkanoc
Wilkanoc w Muzeum Kinematografii
Nagrody Transatlantyk Festival 2018 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*