Grudzień to miesiąc szczególny dla historii sztuki filmowej – 28 grudnia 1895 roku w Salonie Indyjskim paryskiej Grand Cafe odbyły się pierwsze publiczne pokazy krótkich filmów, zrealizowanych przez Augusta i Ludwika Lumière’ów: „Śniadanie”, „Wyjście robotnic z fabryki w Lyonie”, „Polewacz polany”, „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”.

  
28 grudnia o godz. 18 rozpoczęło się świętowanie 115. rocznicy narodzin kina i 4. urodzin Kinematografu w Muzeum Kinematografii.

W programie znalazło się zwiedzanie ekspozycji stałych, poświęconych historii sztuki filmowej: „Cud ożywionej fotografii. Zabytki techniki filmowej”, „Tajemnice planu filmowego”, „Rówieśnik kinematografu. Magia seansów w fotoplastikonie” oraz „Pałac pełen bajek” oraz  projekcje filmów krótkometrażowych braci Lumière, „Pierwszego filmu”, „Kinematografu” – animowanej alternatywnej historii urządzenia oraz zrealizowanego przez 33 słynnych światowych reżyserów etiudowego „Kocham kino”.

KINEMATOGRAF (pl. Zwycięstwa 1  tel. 674-09-57). Najmłodsze łódzkie kino, prezentuje filmy z kolekcji Muzeum Kinematografii do którego należy. Są to głównie produkcje sprzed lat oraz produkcje polskie. Latem na Starym Rynku Kinematograf organizuje pokazy plenerowe. Bilety kosztują różnie, w zależności od filmu od kilku do kilkunastu złotych. Często projekcje są bezpłatne.

/fot. materiały muzeum
 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Uroczysta premiera Zimnej Wojny (foto)
plus_camerimage
Laureaci XX edycji Plus Camerimage!
pwsftvit
Nagroda im. Munka

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*