Wkrótce rozpocznie się nowy sezon artystyczny w Filharmonii Łódzkiej. Ruszyła sprzedaż biletów na koncerty organizowane we wrześniu i październiku. Podczas inauguracji sezonu 11 września (piątek) wystąpią oba zespoły Filharmonii Łódzkiej: Orkiestra Symfoniczna i Chór pod batutą dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego oraz solistka, Julia Kociuban. Melomani usłyszą pieśni Romualda Twardowskiego, koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz i symfonię Dymitra Szostakowicza.

Podczas kolejnych koncertów zabrzmią m.in. koncerty wiolonczelowe: Roberta Schumanna i Camille’a Saint-Saënsa, skrzypcowe: Carla Nielsena i Mieczysława Karłowicza, Beethovenowska Missa solemnis, symfonie Dvořáka, Schumanna, Brahmsa i Sibeliusa. Przed nami łódzka premiera III Koncertu fortepianowego „Okruchy pamięci” Zygmunta Krauzego i koncert Radical Polish Ansambl, pod hasłem „Muzyka czwartego świata”. Wystąpią znani i lubiani soliści, jak Krzysztof Meisinger, Bomsori Kim, Konstanty Andrzej Kulka czy Helena Zubanovich, i dyrygenci: prócz Pawła Przytockiego m.in. Michał Nesterowicz, Jörg-Peter Weigle, Andrzej Boreyko, Massimiliano Caldi czy Bassem Akiki.

Bilety są dostępne w sprzedaży stacjonarnej i online. Kasa biletowa Filharmonii Łódzkiej czynna jest od poniedziałku do piątku g. 10.00-16.00. Od września czynna będzie od g. 10.00 do 18.00, we wtorki i piątki – do 20.00.

Podczas koncertu rozpoczynającego sezon 2021/2022, który poprowadzi Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny FŁ, zaprezentują się oba zespoły artystyczne FŁ. W wykonaniu Chóru zabrzmią pieśni polskiego kompozytora Romualda Twardowskiego, który łączy elementy nowych technik kompozytorskich z reminiscencjami muzyki epok minionych. Podkreśla znaczenie tradycji. Zainicjował Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Z kolei Koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz, z późnoromantyczną fakturą orkiestrową, zwraca uwagę wyraźnymi wpływami polskiego folkloru. Kompozytorka wykorzystała m.in. parafrazę pieśni „Pije Kuba”, stylizację melodii „Oj, chmielu, chmielu” i dynamiczny rytm oberka. Koncert został napisany w 1949 r. na konkurs kompozytorski i, w co trudno uwierzyć, do tej pory nie był w Łodzi wykonywany. Jego interpretację przedstawi znana łódzkim melomanom Julia Kociuban, która za płytę z nagraniem tego utworu (z udziałem Orkiestry Symfonicznej FŁ pod batutą Pawła Przytockiego) otrzymała w 2020 r. nominację do Fryderyka. Utworem wcześniejszym jest I Symfonia f-moll Dymitra Szostakowicza. Choć to praca dyplomowa młodego, zaledwie 18-letniego twórcy, zarysowuje się już w niej indywidualność przyszłego kompozytora symfonii „Leningradzkiej”.

Wykonawcy:

Julia Kociuban – fortepian

Paweł Przytocki – dyrygent

Maria Hubluk-Kaszuba – przygotowanie chóru / dyrygent

Orkiestra Symfoniczna i Chór FŁ

Program:

  1. Twardowski – Pieśni na chór a cappella
  2. Bacewicz – Koncert fortepianowy
  3. Szostakowicz – I Symfonia f-moll op. 10

 

Wystawa w foyer FŁ

Przed koncertem – o godz. 18:15 – w foyer Filharmonii Łódzkiej  otwarta zostanie wystawa „Wspólnym głosem. Chór FŁ na tle tradycji chóralnych Łodzi”, przygotowana przez Bożenę Pellowską-Chudobińską, archiwistkę FŁ i kuratorkę wystawy. Powstała ona jako uzupełnienie publikacji książkowej „Wspólnym głosem. 50 lat Chóru Filharmonii Łódzkiej”, która ukazała się w 2020 r., by uczcić okrągły jubileusz tego zespołu artystycznego. Ze względu na obostrzenia pandemiczne dotychczas wybrane plansze były prezentowane jedynie w formie online. Od 11 września br. wystawę w całości będzie można oglądać w gmachu Filharmonii Łódzkiej.

Poniżej kilka zdań od kuratorki wystawy:

„Jubileusz 50-lecia Chóru Filharmonii Łódzkiej był znaczącym wydarzeniem zarówno w dziejach samego zespołu, jak i instytucji. Przez pół wieku ponad 600 artystów zaprezentowało wielki repertuar chóralny na estradach Łodzi i kraju, odnosząc też liczne sukcesy na estradach zagranicznych. Upamiętniająca jubileusz wystawa stała się zarówno okazją do ukazania artystycznych osiągnięć zespołu, jak i pretekstem do przybliżenia historii i artystycznych dokonań zespołów chóralnych działających na terenie Łodzi, jak i w Łodzi gościnnie występujących. (…) Począwszy od najdawniejszych zachowanych w Łodzi informacji dotyczących śpiewu chóralnego, historia ta prowadzi odbiorcę przez czas zaborów, odzyskiwania wolności, II wojnę światową, lata powojenne, po powstanie działającego przez 15 lat niezawodowego „Chóru przy Filharmonii Łódzkiej” i utworzenie wiosną 1969 roku Chóru Filharmonii Łódzkiej.

Wystawa, planowana jako wydarzenie stacjonarne, prezentowana w internecie ukazała się w nieco okrojonej formie, dopasowując się do wymogów, jakie ten rodzaj prezentacji sobą narzuca. W całości, wraz z planszami obrazującymi przedwojenną działalność chóralną w dzisiejszej Archidiecezji Łódzkiej oraz zagraniczne dokonania Chóru łódzkiej filharmonii, zostanie niebawem zaprezentowana w gmachu FŁ”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
9 AŻ. Festiwal – informacje
letniekoncerty
Letnie koncerty w Altanie w Parku Źródliska I
Ennio Morricone – The Official Concert Celebration w Atlas Arenie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*