Filharmonia Łódzka – Kultura 3D (foto)

FILHARMONIA ŁÓDZKA KONFERENCJA KULTURA 3D
fot.Dariusz Kulesza

W Filharmonii Łódzkiej sfinalizowano projekt, dzięki któremu instytucja sprosta nowym potrzebom i oczekiwaniom współczesnych odbiorców. Umożliwi to m.in. ścieżka edukacyjna, bawialnia kulturalna dla dzieci oraz stanowisko pozwalające na wirtualne zwiedzanie wnętrza organów.

W latach 2017-2018 w Filharmonii Łódzkiej realizowano projekt „Kultura 3 D. Rozbudowa infrastruktury kulturalnej dla nowoczesnej i wielofunkcyjnej Filharmonii Łódzkiej”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Inicjatywa ta umożliwiła rozszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej instytucji oraz poprawiła funkcjonalność gmachu – w wymiarze paramuzealnym, galeryjnym i kawiarnianym.

FILHARMONIA ŁÓDZKA KONFERENCJA KULTURA 3D
fot.Dariusz Kulesza

– Ogromnie cieszę się, że projekt udało się ukończyć bez przeszkód. Tym bardziej, że było to przedsięwzięcie na naprawdę dużą skalę, w wielu wymiarach pionierskie i z pewnością wymagające dużego wysiłku i autentycznego zaangażowania wieloosobowego zespołu – mówi Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. – Dzięki specyficznemu „liftingowi” Filharmonia Łódzka podążać będzie w zgodzie z duchem czasów, szybko dopasowując się do oczekiwań stałych i nowych melomanów. Poszerzenie katalogu pomysłów na spędzenia czasu przy Narutowicza sprawia, że poza podstawowym, bo „analogowym” słuchaniem koncertów, kontakt z muzyką nawiązać będzie można za sprawą bardzo nowoczesnych technologii. W nadchodzący rok wkraczamy więc ze świeżą energią i przekonaniem, że u nas wciąż jest ciekawie.

Zakończenie prac nad projektem oznacza, że już od 2019 r. łodzianie odwiedzający siedzibę Filharmonii Łódzkiej będą mogli spacerować specjalną ścieżką edukacyjną prowadzącą po jej zapleczu, poznając ponadstuletnią historię instytucji. Ważną rolę odgrywać będzie technologia wirtualnej rzeczywistości, która pozwoli gościom filharmonii zobaczyć i usłyszeć organy w ich wnętrzu. Bardzo przydatną nowością będzie również udostępnienie na piątym piętrze budynku bawialni kulturalnej dla najmłodszych. Maluchy pod okiem wykwalifikowanych animatorów będą tam spędzać czas, gdy ich rodzice, w bezpiecznym oddaleniu od entuzjastycznie bawiących się dzieci, z poczuciem komfortu będą cieszyć się muzyką wykonywaną na żywo. Bawialnia wystartuje w lutym. Warto dodać, że dzięki zmianom aranżacji przestrzeni dorośli będą mogli również odpocząć w przestronnym, komfortowym i przytulnym foyer – przekształconym w zakątek ekspozycyjno-kawiarniany.

FILHARMONIA ŁÓDZKA KONFERENCJA KULTURA 3D
fot.Dariusz Kulesza

W ramach projektu rozbudowany został także system sprzedaży biletów on-line. Udogodnienie to zakłada udostepnienie specjalnej aplikacji mobilnej na smartfony (Android i iOS) oraz rozbudowę podstron internetowych, co ułatwi zakup biletów w dowolnym miejscu i czasie, a także wykorzystywanie specjalistycznych czytników do sprawdzania biletów elektronicznych.

Niejako przy okazji realizacji projektu przeprowadzono prace ogromnie zwiększające bezpieczeństwo w budynku Filharmonii Łódzkiej, tj. wymieniono niektóre balustrady i ściany szklane, poprawiono przytwierdzenie świetlików oraz kładek, zamontowano barierki i mocowania w lożach. Zainstalowano także specjalne oznakowania dla osób niepełnosprawnych, które ułatwią im poruszanie się po budynku. Wszystko po to, by słuchaczom było i wygodniej i łatwiej pozostawać w dobrym kontakcie z Filharmonią Łódzką.

Najważniejsze elementy projektu „Kultura 3D w Filharmonii Łódzkiej”

1.
Droga
Do
Doskonałości
System wirtualnej rzeczywistości pozwoli użytkownikom zajrzeć tam, gdzie na co dzień nie mają wstępu – do wnętrza organów. W ramach projektu zakupiono dwa komputery obsługujące VR, specjalistyczne okulary oraz monitory. Prezentacja wirtualnej rzeczywistości została wykonana przez firmę Digital Holding przy udziale Rafała Hanzla, który jest również autorem koncepcji wirtualnych organów i ich scenariusza, a także opiekunem artystycznym VR w Filharmonii Łódzkiej. Konsultantem merytorycznym jest Krzysztof Urbaniak, kurator organów w FŁ i wykonawca muzyki organowej słyszanej w prezentacji. Za efekty dźwiękowe VR odpowiadało Ars Sonora Studio. Wirtualne zwiedzanie organów będzie udostępnione melomanom m.in. przed koncertami z udziałem tego instrumentu. Ze względów technologicznych możliwe jest obsłużenie do ośmiu osób jednego wieczoru. Wymagane są wcześniejsze zapisy w kasie biletowej FŁ. Koszt: 5 PLN.

2.
Dostęp
Do
Doznań
Rozbudowa systemu sprzedaży biletów on-line pozwala wygodnie i szybko zorganizować wszystkie szczegóły dotyczące wizyty w Filharmonii. Projekt objął przebudowę podstron internetowych Filharmonii Łódzkiej umożliwiających zakup biletów on-line oraz stworzenie aplikacji mobilnej systemu sprzedaży biletów na smartfony (Android i iOS). Aplikacja współpracować będzie w czasie rzeczywistym z systemem sprzedaży on-line na platformie Bilety24.pl, z której korzysta Filharmonia Łódzka. Będzie zatem doskonałym uzupełnieniem systemu sprzedaży biletów na stronie internetowej i w kasach biletowych Filharmonii Łódzkiej. W ramach inicjatywy zakupiono także mobilne czytniki do sprawdzania biletów elektronicznych, co usprawni obsługę gości przed wejściem do sal koncertowych. Twórcą aplikacji mobilnej systemu sprzedaży biletów jest DialCom24 Sp. z o.o., wykonawcą rozbudowy podstron do zakupu biletów on-line – Hyperdata Sp. z o.o.

3.
Domek
Dla
Dzieci
W Filharmonii Łódzkiej zorganizowano bawialnię. Zaprosimy do niej dzieci, których rodzice będą uczestniczyć w filharmonicznych koncertach. W naszej bawialni maluchy, pod opieką wykwalifikowanych opiekunów, spędzą miło czas, korzystając z przygotowanych dla nich atrakcji: zabawek oraz gier planszowych i na konsolę o tematyce muzycznej, prostych instrumentów, a także ciekawych i dostosowanych do wieku podopiecznych filmów edukacyjnych. Szczególną atrakcją bawialni jest ruchoma konstrukcja ścienna, odwzorowująca historyczną fasadę Filharmonii Łódzkiej, za pomocą której można w pomieszczeniu stworzyć oddzielną przestrzeń do zabawy – „domek dla dzieci”. Działalność bawialni zostanie zainaugurowana podczas koncertu 15 lutego 2019 roku (Nadzwyczajny Recital Fortepianowy Krzysztofa Jabłońskiego z okazji 104. urodzin Filharmonii Łódzkiej). Jednorazowy koszt pobytu dziecka: 15 PLN.

4.
Dajemy
Dużo
Dobrego
Kawiarnia w foyer Filharmonii Łódzkiej zyskała nowy wystrój. Wygodne, gustowne stoliki i fotele zachęcają do spędzenia czasu na rozmowie i dzieleniu się wrażeniami z koncertów. Dodatkowo goście filharmonii będą mogli w foyer oglądać wystawy przygotowane m.in. we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi, ponieważ przestrzeń wzbogacono o specjalne ekspozytory i gabloty. Wykonawcami elementów wyposażenia foyer, a także zabudowy w kształcie filharmonicznego „domku” w bawialni jest firma STATUS QUO Sp. z o.o.

5.
Dawniej,
Dawno,
Dziś
Ścieżki edukacyjne, obfitujące w archiwalne materiały i historyczne zdjęcia, zostały umieszczone na zapleczu filharmonii, dzięki czemu odwiedzający budynek będą mogli zajrzeć tam, gdzie zwykle wstęp jest zabroniony. Liczne ilustracje i teksty rozlokowanie wzdłuż wybranych korytarzy na szklanych barierkach prezentują bogatą historię instytucji i orkiestry od momentu jej powstania w 1915 roku aż po czasy współczesne. Projektantami i wykonawcami ścieżki edukacyjnej w filharmonii jest łódzkie Studio Design. Zwiedzanie ścieżek edukacyjnych będzie możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu w kasie biletowej Filharmonii Łódzkiej. Oprowadzanie dla dzieci zaplanowano po warsztatach Filharmonia z klasą lub Dziecięcego Uniwersytetu Artystycznego, dla dorosłych przed wybranymi koncertami symfonicznymi oraz przy okazji okolicznościowych wydarzeń specjalnych. Koszt zwiedzania 10 PLN/os.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *