Fete De La Musique w Manufakturze

fete_de_la_musique_boogie_boys1W najbliższą niedzielę (11.06) Manufaktura wraz z  Alliance Francaise – stowarzyszeniem promującym w Łodzi francuską kulturę i historię, zapraszają na III edycję Fête dla La Musique – tradycyjnego święta obchodzonego nad Sekwaną od lat 80-tych ubiegłego stulecia.

Święto Muzyki zainicjował w 1981 roku Marcel Landowski, francuski kompozytor polskiego pochodzenia. Zostało spopularyzowane przez Maurice Fleureta i Jack Langa, ówczesnego ministra kultury Francji. Oryginalna nazwa w języku francuskim, „Fête de la Musique” jest grą słów, homofonem wyrażenia „Faites de la musique!” – czyli Róbcie muzykę! – które stało się przewodnim zawołaniem do uczestnictwa w imprezie.

Francuzi szybko pokochali ten piękny, czerwcowy czas, pełen muzyki, radości i towarzyskich spotkań. Te same idee przyświecają twórcom łódzkiego Święta Muzyki. Zgodnie z francuskim obyczajem, założeniem wydarzenia, które już najbliższą niedzielę odbędzie się w Manufakturze, jest wyjście z muzyką do ludzi, pokazanie jej na ogólnodostępnych koncertach w przestrzeni publicznej.  Choć tradycyjnie Fête dla La Musique obchodzone jest 21 czerwca, Manufaktura wraz z Alliance Francaise, przywołuje lato wcześniej – już 11 czerwca. Na rynku będzie można podziwiać prawdziwych muzycznych wirtuozów, szalonych bluesmenów, delikatne skrzypaczki, wokalistów, i energetyczne orkiestry, w repertuarze bardzo zróżnicowanym.

Festiwal, w samo południe, otworzy zespół Dissident Chaber, którego miłośnicy muzyki będą mogli posłuchać już dzień wcześniej podczas festiwalu Streets of Manufaktura. Zbuntowani, ekscentryczni, niezwykli – otworzą Święto Muzyki w południe.

Później zaprezentuje się Orkiestra Dęta MPK. Istnieje od 1921 r. i chociaż początkowo w jej skład wchodzili wyłącznie pracownicy łódzkiej komunikacji miejskiej, to obecnie w Zakładowej Orkiestrze Dętej MPK – Łódź gra tylko dwóch emerytowanych pracowników spółki. Pozostałe 34 osoby w orkiestrze to zawodowi muzycy.  Na  Fête dla La Musique Zakładowa Orkiestra Dęta MPK- Łódź nie tylko zaprezentuje francuski repertuar, ale również zagra motywy znane z filmu “Rocky”, “Pearl Harbor” czy piosenkę “It’s Raining Men”, która znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu „Dziennik Bridget Jones”.

Niezapomniane show da zespół Boogie Boys, czyli czterech zwariowanych i niezwykle kompetentnych muzycznie dżentelmenów. Będzie bieganina po scenie, niezwykła ekspresja, nogi na klawiaturze… Wszędzie, gdzie się pojawiają, wzbudzają sensację i uwielbienie publiczności. Może dlatego ich koncertowa biografia również budzi szacunek: w lutym 2009 Boogie Boys jako jedyny zespół spoza USA został finalistą największego bluesowego konkursu na świecie, „International Blues Challenge – Memphis, USA”.

Na finał zagra zespół Madly Wise z Lyonu, który w doskonały sposób łączy zmysłowy pop i elektryzujący rock. Ci młodzi artyści grają na scenie organiczne, nieokrzesane dźwięki wzmocnione niesamowitym i hipnotyzującym głosem. Na początku istnienia zespół wykonywał covery. Z biegiem czasu zaczęli tworzyć własne kompozycje.
Wystąpią też młodzi laureaci Festiwali Piosenek Obcojęzycznych oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Baletowej.

Harmonogram:
12.00    Dissident Chaber
13.00  otwarcie FDM 2017
13.15    Zakładowa Orkiestra Dęta MPK
14.00 – Młodzi laureaci Festiwali Piosenek Obcojęzycznych
15.00 –Zakładowa Orkiestra Dęta MPK
15.30 – Boogie Boys
17.00 –Młodzi laureaci Festiwali Piosenek Obcojęzycznych
18.00 –Występ Niepublicznej Szkoły Baletowy
18.45 –Madly Wise – group de Lyon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *