IMG_95126 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli. Jest to wyjątkowy czas gdyż kończy obchody Świąt Bożego Narodzenia i rozpoczyna okres karnawału. Jak świętowali ten dzień łodzianie? 

O godzinie 11 rozpoczęła się msza święta w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego pod przewodnictwem ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego.  Po uroczystości  wyruszył barwny orszak prowadzony przez Trzech Króli, w których rolę wcielili się: Tadeusz Kaczor z Zakonu Rycerskiego św. Jerzego, generał Ignacy Ściborek z Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe oraz Wojciech Łaszkiewicz były wiceprezes Portu Lotniczego w Łodzi.

Mędrcy ze wschodu zasiedli w białej karecie powożonej przez przepiękne siwe konie. Zaraz za nimi kroczyli Jerzy Kropiwnicki (były prezydent Łodzi i inicjator projektu ustawy ustanowienia święta 6 stycznia dniem wolnym od pracy) oraz Marian Papis ze Stowarzyszenia Powrót Trzech Króli. Konferansjerkę prowadziła Mirosława Marcheluk, polska aktorka filmowa i teatralna.

Na ulicach zaroiło się od przebierańców w strojach aniołków i diabłów. W powietrzu unosiły się balony z helem a blask słońca odbijały papierowe królewskie korony umieszczone na głowach uczestników marszu. Nie zabrakło wesołych pasterzy i kolędowników.

joomplu:84355

Orszak przeszedł ulicami Zarzewską, Sieradzką i Piotrkowską, na których zostały rozstawione stacje. Na każdej z nich odgrywano scenki – Heroda i Arcykapłanów, diabłów zniechęcających do odwiedzenia Dzieciątka czy walkę dobra ze złem.

Pochód zakończył się pod Archikatedrą gdzie Mędrcy ze wschodu złożyli Dzieciątku symboliczne dary. Sztabkę złota z NBP dla króla, autentyczne kadzidło z Jerozolimy dla Boga i mirrę z Etiopii dla Zbawiciela Świata. Zaraz po tym na scenie pojawiły się dzieci z „Małego Chóru Wielkich Serc”  śpiewając kolędy i piosenki nawiązujące do święta.  Na zakończenie festynu Arcybiskup Marek Jędraszewski podziękował wszystkim za obecność, wyraził wdzięczność za organizację wydarzenia i pobłogosławił zebranych łodzian.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
01052013_022
Otwarcie sezonu w Muzeum Kanału „Dętka”
Piknik Łódzkich Mam (foto)
IMG_1978
Węzeł Energii w EC-1 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*