mural_-_wyszyskiego_20130924_1435257217Mierzący ponad tysiąc metrów kwadratowych mural, który znajdować się będzie na ścianach dwóch sąsiadujących ze sobą wieżowców, to jedna z atrakcji tegorocznego festiwalu Galeria Urban Forms, który rozpocznie się 26 września. To pierwsze tego typu dzieło na świecie.

Autorami niezwykłego malowidła będą polscy artyści Sepe, Chazme, Proembrion, Tone, Cekas. – Obraz będzie wyróżniał się na tle innych murali z dwóch powodów, po pierwsze będzie jednym z największych, po drugie będzie składał się z dwóch elewacji, które będą wchodziły ze sobą w artystyczny dialog.

– Chodzi o to, aby na dwóch ogromnych ścianach powstał jeden, spójny treściowo mural – mówi Michał Bieżyński z Fundacji Urban Forms. – Artyści, którzy go wykonają dobrze się znają i znakomicie ze sobą współpracują. Zaufanie artystyczne jest tutaj najważniejszym elementem ich wspólnej pracy. Na razie nie wiemy, co dokładnie będzie przedstawiać dzieło, znamy tylko wstępną ideę projektu. Czterech z pięciu artystów malowało już w Łodzi podczas poprzednich edycji Festiwalu Urban Forms. Spod ich ręki wyszły min. wielkoformatowe obrazy na ścianach kamienic przy ul. Legionów, Zachodniej.

Proces twórczy trwał z reguły około pięciu dni. Tym razem malowanie wspólnego dzieła zajmie im ponad dwa tygodnie. – Powierzchnia jest ogromna, gdyby połączyć oba obrazy razem zajęły by powierzchnię sześciu boisk do siatkówki – mówi Michał Bieżyński. – Praca na takim „płótnie” musi zająć dużo czasu. Poza tym sam proces twórczy nie będzie ograniczał się tylko do malowania, ale potrzebne też będą konsultacje pomiędzy artystami i dokumentacja całego wydarzenia. W końcu ma być to jedno integralne dzieło na dwóch ścianach, a nie dwa odrębne obrazy. Wyjątkowy obraz będzie można oglądać pod koniec października. Prócz niego podczas wrześniowego festiwalu powstaną jeszcze trzy inne wielkoformatowe dzieła. Jedno z nich znajdować się będzie przy ul. Sienkiewicza, tuż obok dzieła gdańskiego artysty Mariusza M-City Warasa.

joomplu:62517

– Uznaliśmy, że to idealne miejsce dla brazylijskiego malarza o pseudonimie Nunca – mówi Michał Bieżyński. – W twórczości odwołuje się do problemów społeczeństwa Brazylli, a także do kwestii bardziej globalnych, takich jak światowa globalizacja czy instytucjonalizm. Charakterystyczne dla jego prac jest cieniowanie postaci, przypominające stare techniki graficzne drzeworytu i linorytu. Takie dzieło będzie stanowiło idealną przeciwwagę dla industrialnego, utrzymanego w monochromatycznej kolorystyce obrazu M-City. Oba murale stworzą wspaniały zaułek, w którym, mamy nadzieję zagoszczą w przyszłości inne akcje artystyczne. Będzie też na pewno świetnym miejscem spotkań dla Łodzian i turystów spoza miasta.

Ważnym elementem tegorocznego festiwalu jest konferencja naukowa „Aesthetic Energy of the City”, poświęcona street artowi, ale przede wszystkim jego roli we współczesnej przestrzeni miejskiej. Poza Fundacją Urban Forms, głównym współorganizatorem konferencji jest Instytut Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego.

– Na spotkaniu, które odbędzie się 25 września w centrum konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego, swą obecność zapowiedzieli prelegencji z różnych części świata, m.in. z Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii czy Francji – mówi Michał Bieżyński. – Naszym celem jest próba zbadania oraz wywołania dyskusji nad tym, co pod kątem artystycznym dzieje się w przestrzeni miejskiej różnych miast na świecie. Murale, które powstaną w tym roku dołączą do 30 istniejących już dzieł, powiększając tym samym najważniejszą galerię obrazów wielkoformatowych w Polsce i jedną z największych na świecie.

Zobacz także:

Pokaz laserowy przed Niebostanem (foto)

– Malowidło 3D w Pasażu Schillera (foto)

Mural przy Nowomiejskiej 5 (foto)

Tuwimowski mural przy Roosevelta 17 (foto)

Tuwimowski mural na Politechniki (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
lmk_2014_afisz
Łódź Miastem Kobiet 2014 – informacje
pograjka_logo_med
Pograjka Łódzka: Cztery Natury Oberka
jimm
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*