Banner_pionowy_TansmanW dniach 14-23 listopada odbędzie się 10. Międzynarodowy Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana. Jego celem jest prezentacja krajowych  i zagranicznych muzyków o wyjątkowym dorobku. Sponsorem generalnym wydarzenia została Grupa Atlas.

Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych odbył się w listopadzie 1996 roku w Łodzi w okazji obchodów Roku Aleksandra Tansmana, polskiego awangardowego kompozytora muzyki orkiestrowej, fortepianowej i gitarowej, dyrygenta i pianisty-wirtuoza. Tegoroczny Festiwal to jubileuszowa, 10. edycja, która rozpocznie się spektaklem inauguracyjnym „Wojna i Pokój” Jordiego Savalla w Teatrze Wielkim 14 listopada.

Kolejne wydarzenia Festiwalu to odbywający się w Muzeum Miasta Łodzi koncert węgierskiego poety fortepianu, Jozsefa Baloga, wernisaż Tansmana (multimedialna, interaktywna wystawa) oraz koncert „Renessaince Pop & Barock Music” w wykonaniu hiszpańskiej grupy Laberintos Ingeniosos. Pragnący poznać bliżej twórczość patrona Festiwalu będą mogli obejrzeć film „Aleksandra Tansmana tournee dookoła świata” w Poleskim Ośrodku Kultury oraz dwuczęściową filmografię artysty „Tansman Filmowy”, zaprezentowaną w Sali Kinowej PWSFTviT. Finał Festiwalu będzie miał miejsce w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej, gdzie opera „L’Usignolo di Boboli” i suita baletowa „Sextuor” zostaną wykonane przez Polską Orkiestrę Radiową i Chór Filharmonii Narodowej wraz z trójką śpiewaków operowych: Stevenem Schescharegiem (baryton), Gernotem Heinrichem (tenor) i Małgorzatą Olejniczak-Worobiej (sopran). Sponsorem generalnym Festiwalu została Grupy Atlas, angażująca się w aktywne wspieranie wydarzeń artystycznych. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Urodzony w Łodzi w 1897 r. Aleksander Tansman czerpał z tradycji polskiej i żydowskiej, a w jego twórczości widać również bardzo silne wpływy francuskie i amerykańskie, niejednokrotnie wychodząc poza granice gatunkowe czy upodobania współczesnych mu środowisk muzycznych. Był pierwszym polskim artystą nominowanym przez Akademię Filmową do Oscara za „muzykę oryginalną”, napisaną do filmu Gregory’ego Ratoffa „Paris Underground”. Jego dzieła weszły do obiegowego repertuaru koncertowego na całym świecie. Artysta otrzymał liczne nagrody  i odznaczenia. Wręczając Dyplom Akademii Filmowej podkreślono jego wyjątkowy wkład do kultury filmowej i mistrzostwo orkiestracji. W ojczyźnie, kompozytor otrzymał Złotą Odznakę Orderu Zasługi oraz Odznakę Zasługi dla Kultury Polskiej. W 1986 roku, na krótko przed jego  Akademia Muzyczna w Łodzi nadała mu tytuł doktora honoris causa.

Program Festiwalu:

14 listopada – PO RAZ PIERWSZY w Polsce Jordi Savall, legendarny dyrygent i gambista, zaprezentuje swój najnowszy projekt muzyczny „Wojna i pokój” – koncert z udziałem trzech zespołów: La Capella Reial de Catalunya, Hespèrion XXI, Le Concert des Nations oraz solistów.

15 listopada – rocznica śmierci Aleksandra Tansmana – zapraszamy na recital znakomitego węgierskiego pianisty Jozesfa Baloga oraz otwarcie nowej, interaktywnej i multimedialnej wystawy stałej „Aleksander Tansman – warsztat kompozytora” w Muzeum Miasta Łodzi. Wstęp wolny.

16 listopada proponujemy koncert z cyklu Renessaince Pop & Barock Music – pieśni, fantazje, tańce epoki renesansu i baroku w wykonaniu najwybitniejszych artystów wykonujących współcześnie muzykę dawną na świecie – grupy Laberintos Ingeniosos.

18 listopada odbędzie się promocja książki Wojciecha Wendlanda „W 89 lat dookoła świata. Aleksander Tansman u źródeł kultury i tożsamości” – nominowanej do nagrody w konkursie „Książka Historyczna Roku” oraz pokaz filmu pt. „Aleksandra Tansmana tournée dookoła świata”.

21 i 22 listopada w Kinie Szkoły Filmowej pokażemy premierowo dwa filmy z muzyką Tansmana, który jako jeden z pierwszych polskich artystów w 1945 r. dostał nominację do Nagrody Akademii Filmowej – Oscara – za muzykę oryginalną do „Paris Underground” w reż. Gregory Ratoffa; zaprezentujemy ten film, a także „Sister Kenny” w reż. Dudleya Nicholsa. Projekcje z oryginalnych taśm 35 mm!

23 listopada – na finał Gala operowa Tansmania 2014 w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej, Polskiej Orkiestry Radiowej i solistów. Dyryguje Łukasz Borowicz.

Z okazji jubileuszu – 10. edycji Tansman Festiwalu – przygotowaliśmy prezent dla melomanów:

Bilet zakupiony na spektakl „War & Peace” Jordi Savalla (Inauguracja Festiwalu TANSMAN 2014, Teatr Wielki w Łodzi, 14 listopada, godz. 19) wraz z bezpłatną wejściówką na Galę operową Tansmania (do odebrania w Filharmonii Łódzkiej lub Punkcie Informacji Turystycznej – Manufaktura rynek) będzie można wymienić na płytę CD i ekskluzywną książkę programową Festiwalu podczas Gali operowej Tansmania, 23 listopada, godz. 19, Filharmonia Łódzka. Usłyszymy – PREMIERA POLSKA – muzykę sceniczną Aleksandra Tansmana: operę „Słowik z ogrodów Boboli” („L’Usignolo di Boboli”) i muzykę baletową Sextuor. Wystąpią zespoły: Chór Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa oraz soliści:  Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Gernot Heinrich (Austria), Steven Scheschareg (USA). Dyrygent: Łukasz Borowicz. Koncert zarejestruje Polskie Radio.

Jordi Savall, wyróżniony przez UNESCO tytułem „Artysty dla Pokoju”, a przez Unię Europejską wybrany na ambasadora międzykulturowego dialogu, ma w dorobku fonograficznym ponad 200 albumów. W ostatnich latach jest autorem dwu-, trzy- i czteropłytowych monumentalnych projektów muzycznych takich jak „Jerusalem. City of Two Peaces: Heavenly Peace and Earthly Peace”, „Don Quijote de la Mancha”, „The Borgia Dynasty” (nagroda Grammy).

Jego najnowsze dzieło „Wojna i pokój” to imponujący fresk muzyczny nawiązujący do największych tragedii cywilizacji europejskiej, jakimi były – i wciąż są – wojny. Savall zbudował program z kompozycji pochodzących z jednego z najbardziej niespokojnych okresów w dziejach Europy – od Wojny Trzydziestoletniej do Pokoju w Utrechcie (1613 – 1713). Muzyka, jedna z najdoskonalszych form ekspresji ludzkiej wrażliwości, towarzyszyła ludzkości w czasach wojny i pokoju. Wzywała do bitew, ale i upamiętniała podpisanie ustaleń pokojowych. Program „War & Peace” został złożony z utworów muzyków i poetów anonimów z kręgu Europy wschodniej, Imperium Osmańskiego i Armenii oraz utworów takich twórców jak: Samuel Scheidt, Lope de Vega, Jean-Baptiste Lully, John Jenkins, Johann Rosenmüller, John Blow, Juan Bautista José Cabanilles, Georg Friedrich Händel.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
F.3
contem.ucha – Dekada Szalonka (foto)
Znamy laureatów XXI Międzynarodowego Konkursu im. K. Bacewicza w Łodzi
Przed Konkursem Wieniawskiego / koncert

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*