Taneczne_zderzenia_128 i 29 kwietnia Teatr Muzyczny organizuje trzecią edycję Festiwalu „Taneczne Zderzenia”.

Ideą festiwalu jest podkreślenie roli i znaczenia tańca jako nośnika ważnych idei, konfrontacja różnych jego rodzajów oraz łączenie sztuki tańca z innymi sztukami. W tym roku zaplanowane są spektakle, w których będą dominować współczesne problemy świata – pogłębiające się różnice mentalne, obyczajowe i religijno-polityczne między Wschodem i Zachodem, ukazane zostaną także paralele i różnice między kulturami: europejską i Dalekiego Wschodu.

W ramach tegorocznego festiwalu zobaczymy dwa spektakle:

„Mur” to spektakl baletowy zainspirowany aktualnymi zjawiskami politycznymi i społecznymi, poruszający temat fizycznych i duchowych granic między państwami i narodami, kulturami i religiami. W symboliczny sposób – z wykorzystaniem efektów świetlnych i gry ruchomych dekoracji – zostaną ukazane historyczne i współczesne procesy integracji i podziałów społeczeństw. Problematyka publicystyczna, bardzo rzadko goszcząca w świecie baletu, adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców, a wymowa spektaklu koresponduje z ideą Światowych Dni Młodzieży.

Kostiumy zaprojektowała łódzka artystka Zuzanna Markiewicz. Warstwę muzyczną tworzą utwory rozmaitych gatunków, wywodzące się z odmiennych kultur i różnych epok, dzieła m.in. Tan Duna, Igora Strawińskiego, Dymitra Szostakowicza, Richarda Wagnera, zespołu Kraftwerk, Petera Gabriela, Hansa Zimmera i Henryka Mikołaja Góreckiego. Collage dopełni swoimi utworami łódzki kompozytor Jakub Czech.

Autorem koncepcji spektaklu i choreografem jest Artur Żymełka, laureat Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury 2013 dla najlepszego choreografa, twórca spektaklu „Łajza” – „udanego przykładu poszukiwań i przełamywania standardowego myślenia o teatrze muzycznym”, za który dyrekcja Teatru Muzycznego w Łodzi uhonorowana została Złotą Maską.

choreografia i dekoracje: Artur Żymełka
kostiumy: Zuzanna Markiewicz
data i miejsce: 28 kwietnia br., godz. 18:30, Teatr Muzyczny w Łodzi

„Usłyszeć taniec”  w niezwykły sposób łączy różne rodzaje stepowania (flamenco, step irlandzki i amerykański), taniec współczesny i graną na żywo muzykę etno-jazzową. To barwne widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, dzięki czemu słowa „tradycja” i „współczesność” stają się synonimami. To także pierwszy w Polsce i jeden z zaledwie kilku na świecie spektakli tanecznych, łączących flamenco, muzykę irlandzką i jazz, harmonijny kolaż różnych tradycji muzycznych we współczesnych aranżacjach. Występują wybitni artyści, soliści widowisk pokazywanych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Efektem ich współpracy jest unikatowa, etno-jazzowa fuzja, której celem jest pokazanie możliwości współistnienia kultur we współczesnym świecie.

muzycy: Tomasz Biela (kierownik muzyczny) –  gitara elektryczna, akustyczna i jazzowa; Michał Czachowski –  gitara flamenco, cajon; Małgorzata Mycek – instrumenty perkusyjne; Wojtek Braszak –  saksofon altowy i sopranowy; Andrzej Kowalski –  gitara basowa, kontrabas; Ewelina Grygier – flet irlandzki
tancerze: Mateusz Wójcik (pomysłodawca i choreograf) – taniec irlandzki, Agata Teodorczyk – taniec flamenco, Karol Drzewoszewski – step amerykański, Marta Czyż – taniec jazzowy i współczesny, śpiew: Małgorzata Mycek
data i miejsce: 29.04.2016r., godz. 20.30, Teatr Muzyczny w Łodzi

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
39. Dziatwa – informacje
Czad
Czad w Teatrze Powszechnym
poprawiony_mlynarski
Premiery teatralne – wrzesień 2014

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*