Festiwal Sztuki Współczesnej Blask | Brzask

blaskZbliża się pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Współczesnej BLASK | BRZASK. 9 i 10 czerwca Łódź odbędzie się prawdziwe święto sztuki. Wszystko za sprawą 16 wystaw, koncertów i performance rozrzuconych po Księżym Młynie oraz ścisłym centrum miasta – ulicy Piotrkowskiej i jej okolicach.

Nawiązując do trwającego obecnie Roku Awangardy, Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz zaproszone galerie sztuki, artyści i zewnętrzni kuratorzy pragną przedstawić odbiorcom i mieszkańcom Łodzi (i nie tylko), czym jest sztuka współczesna. BLASK | BRZASK, dzięki swojej interdyscyplinarnej formie łączącej muzykę, performance i sztukę wizualną, jest prawdziwym świętem sztuki. To wystawy i koncerty, pokazy wideo, spotkania eksperckie z Glissando, targi niezależnych wytwórni. To także próba zwrócenia uwagi na artystyczną twarz Łodzi i jej kreatywny potencjał.

Organizatorzy wydarzenia zaprosili do współpracy łódzkie galerie sztuki – te niezależne, jak i instytucje miejskie – oraz zewnętrznych kuratorów. Połączenie siły lokalnych artystów z twórcami z innych miast nadaje wydarzeniu wyjątkowego, ogólnopolskiego charakteru. W programie nie zabrakło także artystów pochodzących z Francji, Niemiec oraz Danii.

Piątkowe popołudnie 9 czerwca rozpocznie się już o godzinie 1. Pierwszy dzień festiwalu otwiera koncert w galerii Andel’s Art. Kończy również koncert, w 6. dzielnicy wystąpi Wojciech Bąkowski. W sobotę start o godzinie 11 w Galerii Mała Czarna przy ASP, a w nocy będziemy się bawić na afterparty w klubie DOM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
 
PROGRAM WYDARZENIA:

Piątek, 9 czerwca:
16.00: Koncert Sound Lab w Andel’s Art
17.00: Wystawa zbiorowa (Kurator Wojciech Ulman: Mikołaj Tkacz, Tobiasz Jankowiak, Marta Stachowska, Jakub Matuszczak, Maciej Rudzin, Katarzyna Borelowska, Wojciech Didkowski, Mateusz Sadowski, Piotr Urbaniec) w Muzeum Kinematografii
18.00: Zbigniew Olszyna w Pracowni Portretu
19.00: Wystawa zbiorowa (Kurator Joanna Glinkowska: Paweł Marcinek, Arek Pasożyt, Anna Zagrodzka, Kuratorki). Ul. Przędzalniana 59
20.00: Wojciech Puś w Szklarni Szkoły Filmowej
20.30: Koncert 11 w Altanie Parku Źródliska 1
22.00: Koncert Wojciecha Bąkowskiego w 6. dzielnicy
 
Sobota, 10 czerwca:
11.00: Ewa Sadowska w Galerii Mała Czarna
12.30: Koncert Rafała Łuca i Macieja Frąckiewicza kompozycji Mikołaja Laskowskiego w Parku Ocalałych (Kurator Marta Śniady)
14.00: Wystawa zbiorowa w Galerii Czynnej (Marta Krześlak, Grzegorz Demczuk, Szmatrix, Dom Mody Limanka). Plac Wolności 7/8
15.00: Karolina Hałatek w Galerii Manhattan Transfer. Ul. Piotrkowska 8
15.00: Bazar Niezalu – Targi wytwórni płytowych w klubie DOM
16.00: Wystawa zbiorowa (Kurator Romuald Demidenko: Nicholas Grafia, Mikołaj Sobczak, Galerie). Plac Wolności 5
17.00: Adrian Kolarczyk w Galerii W Y
17.30: Spotkanie z Magazynem Glissando w Owocach i Warzywach: „Od rzeźby kinetycznej do sound artu”
18.00: Karolina Zajączkowska/Dwa Zeta w Przestrzeni Roboczej. Ul. Piotrkowska 36
19.00: Oprowadzanie kuratorskie Przemysława Strożka w Muzeum Sztuki w Łodzi (MS2). Wystawa „Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy”
22.00: Afterparty w klubie DOM

Galerie Festiwalu Blask | Brzask:
Andel’s Art, Pracownia Portretu, Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi, Galeria Mała Czarna, Galeria Czynna, Galeria Manhattan Transfer, W Y, Przestrzeń Robocza, Muzeum Sztuki  w Łodzi.

Koncerty Festiwalu Blask | Brzask:
Andel’s Art prezentuje… SoundLab.
Marcin Pryt prezentuje… 11.
6 dzielnica prezentuje… Wojciech Bąkowski.
Marta Śniady prezentuje… Rafał Łuc, Mikołaj Laskowski, Maciej Frąckiewicz.
DOM prezentuje… Afterparty.

Zewnętrzni kuratorzy Festiwalu Blask | Brzask:
Wojciech Ulman, Joanna Glinkowska, Marcin Pryt, Marta Śniady, Romuald Demidenko.

Instytucje partnerskie Festiwalu Blask | Brzask:
Centrum Dialogu Im. Marka Edelmana, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Kinematografii, Łódzki Dom Kultury – Galeria Forum Fotografii.
Organizator:  Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *