Festiwal Perspektywy: Oratorium Ziemi (foto)

21768889_10210081618946696_608906327818027995_o​W sobotę, 23 września w Art Inkubatorze odbyła sie premierę spektaklu muzycznego „Oratorium Ziemi” w reżyserii Tomasza Rodowicza, do muzyki Igora Gawlikowskiego i choreografii Michała Ratajskiego, w ramach trzeciego cyklu Festiwalu Perspektywy 2017.

„Oatorium ziemi” to multimedialny spektakl muzyczno-taneczny, na chór, zespół rockowy elektronikę i tancerzy, inspirowany kulturą pradawnych Słowian, odwołujący się do korzeni kultury z pogranicza chrześcijaństwa.

Projekt przypomina pierwotne piękno i siłę natury, z czasów, gdy człowiek stanowił jej nierozerwalną tkankę. Człowiek, który jest częścią świata przyrodzonego – od czasu, gdy coraz to nowymi narzędziami zaczął panować, władać i eksploatować Ziemię, aż do granic jej wytrzymałości – staje się coraz większym zagrożeniem dla samego siebie. Nadszedł czas na to, abyśmy w nas samych zaczęli szukać narzędzi do przywrócenia żywej relacji człowieka z naturą i do odzyskania nadziei dla nas wszystkich – że jeszcze nie jest na to za późno.

joomplu:128715

W spektaklu mogliśmy usłyszeć współczesne kompozycje muzyczne autorstwa Igora Gawlikowskiego, w wykonaniu legendarnego zespołu rockowego Kormorany, od lat związanego z awangardową sceną muzyczną i teatralną Wrocławia. Zespołowi towarzyszyły: pieśniarki i etnolożki Olga Chojak i Joanna Skowrońska oraz Chór Teatru CHOREA – znany ze swych wykonań i interpretacji pieśni tradycyjnych i ludowych, pochodzących z różnych stron świata. Oratorium nie jest jednak kolejną odsłoną prezentacji muzyki folk. To multimedialny performens, inspirowany pradawnymi pieśniami i archaicznymi technikami ich wykonywnania. Całość wraz z organiczną, dynamiczną choreografią w wykonaniu tancerzy z Teatru CHOREA i Teatru Tańca KIJO oraz poetyckimi wizualizacjami przyrody, współtworzy wielobarwny, wielowymiarowy, archaiczny obraz naszych praprzodków. Po spektaklu odbyło się spotkanie z  jego twórcami i wykonawcami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *