offpolnocna

Po dwóch latach działania sceny młodych twórców i wykonawców Teatr Muzyczny w Łodzi organizuje Festiwal Off-Północna, podczas którego łódzka publiczność będzie mogła poznać ciekawe małe formy dramatyczno-muzyczne z repertuaru innych teatrów oraz przedstawienia przygotowane przez artystów związanych z łódzkim Teatrem Muzycznym.

W dniach 27 lutego 2017 – 4 marca 2017 roku zostanie pokazanych pięć spektakli i inscenizowany koncert piosenki aktorskiej, odbędą się także warsztaty z emisji głosu i wykład na temat interpretacji piosenki aktorskiej.

27 LUTY GODZ. 18.30
THIS IS NOT A LOVE SONG, CZYLI MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYPACZY

Fundacji Pomysłodalnia.  Znakomity duet dwojga czołowych solistów Teatru Muzycznego w Gdyni – Renia Gosławska i Krzysztof Wojciechowski – połączył swoje siły i ambicje realizatorów na potrzeby spektaklu pokazanego podczas 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

„This is not a love song…” to nieprzewidywalna, gatunkowa hybryda, próba wytrzymałościowa dla widza wyrosłego na sztuce estradowej spod znaku Ireny Dziedzic, Lucjana Kydryńskiego i współczesnych asów mikrofonu. Jak i czy w ogóle kochałby dzisiaj Ian Curtis? Czego nie wolno i dlaczego w piosence aktorskiej? To tylko pierwsze pytania, które stawia ta bezprecedensowa realizacja poruszająca publiczność, wywołująca wzruszenie, zachwyt i zadziwienie ludzką naturą.

„This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy” – o miłości bez ściemniania, choć z użyciem cieni i półcieni. Spektakl złożony jest z aranżacji znanych utworów, często rozwiniętych o spontaniczne improwizacje, pokazujące ich nowe sensy, w których zespół przedstawi zaskakujące, dalekie od stereotypowych i dotychczasowych wyobrażeń rozumienie i rodzaje miłości: innych partnerów, nowe sytuacje, nieoczekiwane zakończenia i konteksty. W tym teatrze dźwięku i postaci znalazło się miejsce na uwodzenie publiczności oraz improwizację.

Spektakl spotkał się entuzjastycznym przyjęciem podczas 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Absolutnie poruszył publiczność, wywołując wzruszenie, zachwyt i zadziwienie nad naturą ludzką. Znakomity duet połączył siły na potrzeby projektu „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy” w ramach 35. PPA i artystycznych ambicji realizatorów spektaklu. Muzyczno-wokalny tandem tworzą: Renia Gosławska i Krzysztof Wojciechowski, soliści Teatru Muzycznego w Gdyni. Oboje awangardowi, twórczy, wszechstronnie uzdolnieni, multiinstrumentaliści, z imponującym dorobkiem artystycznym.

REALIZATORZY
scenariusz – Fundacja Pomysłodalnia
reżyseria – Renia Gosławska, Fundacja Pomysłodalnia
opracowanie muzyczne – Renia Gosławska, Krzysztof Wojciechowski
plakat – Jacek Staniszewski
wykonawcy –  Renia Gosławska, Krzysztof Wojciechowsk
czas trwania: około osiemdziesięciu minut

28 LUTY GODZ. 18.30
„Sen nocy (nie)letniej” – spektakl komediowo-muzyczny na motywach Snu nocy letniej Williama Szekspira w przekładzie Stanisława Barańczaka. Sztuki Szekspira od lat bawią i wzruszają kolejne pokolenia, a wizja sukcesu ich adaptacji kusi ludzi teatru i filmu.

Mogłoby się wydawać, że nikt niczego nowego już nie wymyśli…
W spektaklu na motywach Snu nocy letniej, najsłynniejszej komedii tego wybitnego dramaturga, znane i lubiane polskie przeboje, takie jak Gdzie ci mężczyźni Danuty Rinn czy Sen o Victorii zespołu Dżem, zostały wplecione w sceniczną opowieść, wzmacniając jej wymowę i nadając wyjątkowy rytm.
Sen nocy (nie)letniej to satyra na otaczającą nas rzeczywistość. Rzeczywistość mediów bez misji, społeczeństwa bez idei i mnożących się talent shows bez talentów. Rzeczywistość pełną plotek i skandali. Czy dziś miłość może być jeszcze prawdziwa i szczera, czy też pozostaje tylko ułudą i snem letniej nocy?

1 MARCA GODZ. 18.30
„BYĆ JAK CHARLIE CHAPLIN” – monodram w wykonaniu Mateusza Deskiewicza, aktora Teatru Muzycznego w Gdyni.

„Być jak Charlie Chaplin” to brawurowa próba zmierzenia się z legendą. Najsłynniejszy komik kina niemego stał się ikoną popkultury już bardzo dawno temu. Jego znakiem rozpoznawczym były melonik, laseczka oraz charakterystyczny wąsik i to jest pewne. Potem pojawiają się już tylko pytania i wątpliwości. Nieprzypadkowo w konkursie na sobowtórów Charlie Chaplina sam Charlie Chaplin zajął… 3 miejsce, jak mówi jedna z najsłynniejszych anegdot związanych z reżyserem filmu „Dyktator”. Do dziś nie wiemy, kim był z pochodzenia i gdzie się urodził ten genialny aktor, scenarzysta i reżyser.

Oryginalny scenariusz Piotra Wyszomirskiego napisany współczesnym językiem, konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Porusza nieoczywiste tematy, nie stroniąc od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Tekst w formie monodramu przygotowany został pod konkretnego aktora i daje szerokie pole do ukazania jego scenicznych możliwości. Autor za medium i partnera nieprzypadkowo wybrał aktora teatru muzycznego.

2 MARCA GODZ. 18.30

„EMIGRANTKA” – spektakl komediowo-muzyczny Teatru Komedii Valdall grany na scenie Teatru Gdynia Główna. W październiku 2016 r. na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form BAMBERKA 2016 w Gorzowie Wielkopolskim zdobył Nagrodę Publiczności, a aktorka Vilde Valldal-Johannessen została wyróżniona.

„Emigrantka” to oparta na faktach komediowa opowieść o młodej norweskiej artystce, która wbrew rozsądkowi wybiera nieoczywisty kierunek emigracji, mijając w hali odlotów Polaków, którzy udali się w odwrotnym kierunku. Decyduje się jednak na przyjazd do Polski i wybiera Łódź jako przyczółek swojego życia na obczyźnie.

Kierowcy, księża, kibole, pijacy, urzędnicy, artyści, intelektualiści… Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe… To ostra satyra na polską rzeczywistość widzianą oczami obcokrajowca. Rzeczywistość, której my przestaliśmy się dziwić. Vilde Valldal-Johanessen towarzyszy równie utalentowany Jeremiasz Gzyl.

REALIZATORZY:
Producent: Teatr Komedii Valldal
reżyseria – Tomasz Valldal-Czarnecki
scenariusz (na kanwie autentycznych wydarzeń z życia Vilde Valldal-Johannessen) – Szymon Jachimek
choreografia – Michał Cyran
dekoracje i kostiumy – Monika Ika Wójcik
projekt plakatu – Michał Dziekan
konsultacja muzyczna – Artur Guza
kierownictwo produkcji – Katarzyna Kiłyk
wykonawcy – Vilde Valldal-Johannessen, Jeremiasz Gzyl
czas trwania – godzina i piętnaście minut

3 MARCA GODZ. 18.30

„GOŁOLEDŹ” – musical-makabreska Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w wykonaniu zespołu Teatru na Plaży w Sopocie, przygotowany we współpracy z Fundacją Wasowskich przez Piotra Kosewskiego – niezłomnego popularyzatora dzieł scenicznych autorów Kabaretu Starszych Panów.

„Gołoledź” opowiada historię znudzonych duchów rodziny Zapskich, zamieszkujących ruiny zamku. Jedną z największych fascynacji familii jest tytułowe zjawisko meteorologiczne – gołoledź, która powoduje wiele wypadków drogowych na pobliskim zakręcie nad przepaścią, wokół którego pokutują. W jednym z wypadków ucierpi lokalny inseminator – Waldemar Szwajcarski. Inseminator wypadek przeżyje, ale zmieni on jego życie na zawsze. Bohater zakochuje się bowiem w duchu Izy Zapskiej i – aby ich związek był możliwy – musi popełnić samobójstwo. Czy wystarczy mu na to odwagi? A może w podjęciu tak trudnej decyzji pomoże mu nieoczekiwana propozycja wójta gminy?
 
REALIZATORZY:
reżyseria i ruch sceniczny – Piotr Kosewski
scenografia – Katarzyna Stochalska
wideo – Adrian Krawczyk
kierownictwo muzyczne – Ariel Ludwiczak
aranżacje – Jerzy Wasowski, Tomasz Chyła
reżyseria światła – Ryszard Siwy
projekt plakatu – Anna Witkowska
zdjęcia – Jurek Bartkowski

OBSADA:
Edward Zapski – Piotr Kosewski
Irena Zapska – Karolina Arczewska
Iza – Paulina Wojtowicz
Waldemar Szwajcarski – Paweł Pochyluk
Ekscelencja – Kamil Zięba
Kurzypielec – Dawid Pelowski

czas trwania – dwie godziny (z przerwą)

4 MARCA GODZ. 11.00
W ramach Festiwalu OFF – PÓŁNOCNA  (Sala Kameralna) odbędzie się wykład Agnieszki Greinert – „Interpretacja piosenki aktorskiej”, prowadzącej od 20 lat zajęcia z piosenki dla studentów PWSTTV i F. im. Leona Schillera w Łodzi.

4 MARCA GODZ. 13.00
W ramach Festiwalu OFF – PÓŁNOCNA (Sala Kameralna) odbędą się  warsztaty z metody nauki śpiewu techniką speach level singing, która opiera się na prostym założeniu, że śpiew jest przedłużeniem mowy, korzysta z techniki bel canta i rozsławiona jest na świecie przez takich wykonawców, jak Michael Jackson czy Stevie Wonder.

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Zając ze studia „Voice and More”, popularyzująca tę metodę w Polsce od blisko 10 lat, która odpowie na wszystkie pytania dotyczące kształcenia zarówno wokalistów, jak i osób zainteresowanych kształceniem mowy.

Warsztat składa się z dwóch części. Pierwsza to interaktywna prezentacja budowy aparatu mowy, „struktury” głosu, omówienie najczęstszych nieprawidłowości jego funkcjonowania, charakterystyka techniki wokalnej SLS, IVA, MIX oraz analiza rodzajów głosu. W części drugiej poruszane są zagadnienia dotyczące higieny głosu, prawidłowej rozgrzewki przed śpiewaniem/mówieniem, prezentowane są metody SLS, IVA, MIX w praktyce (na wybranych utworach) oraz przeprowadzana diagnoza głosu uczestników.

Zapisy na warsztaty prosimy przesyłać pod adres: jchs @teatr-muzyczny.lodz.pl
Liczba miejsc ograniczona.

PREMIERA!
4 MARCA GODZ. 18.30
„NASZ PORTRET – PIOSENKI OSIECKIEJ, KOFTY I MŁYNARSKIEGO” – inscenizowany koncert piosenki aktorskiej w wykonaniu artystów związanych z Teatrem Muzycznym w Łodzi.

Koncert piosenek z tekstami mistrzów słowa w nowych aranżacjach Krzysztofa Brzezińskiego jest propozycją skomentowania otaczającej nas rzeczywistości oraz (stereotypowych?) cech i tak zwanych zachowań narodowych. Dziesięć osób trafia do Baru Polskiego gdzie, niczym bohaterowie „Wesela” Wyspiańskiego, stają się personifikacją naszych egzystencjalnych frustracji oraz romantyczno-patriotycznego ducha.

REALIZATORZY:        
Reżyseria i inscenizacja, kostiumy KRZYSZTOF WAWRZYNIAK                                                                                                                      
Kierownictwo muzyczne i aranżcja KRZYSZTOF BRZEZIŃSKI
Scenografia, światła GRZEGORZ POLICIŃSKI, KRZYSZTOF WAWRZYNIAK
Ruch sceniczny, choreografia OLGA LIPSKA
Asystent reżysera  MAGDALENA SZUSTER
Asystent scenografa EWA POSMYK
Realizacja światła WOJCIECH PIETRZYK, MAREK CZAJKOWSKI, ADAM ZAMANA, REMIGIUSZ RISTOK
Realizacja dźwięku ŁUKASZ ZACHWIEJA, KRZYSZTOF OLEJNICZAK, ROBERT PAWLAK
Inspicjent  GRAŻYNA LINKE, ELŻBIETA WALASZCZYK                    

WYKONAWCY:
Oksana Terefenko
Marta Burdynowicz
Anna Kędroń
Jeremiasz Gzyl
Szymon Pejski
Andrzej Danieluk
Piotr Wojciechowski
Przemysław Pawłowski
Marcin Sosiński

ZESPÓŁ MUZYCZNY W SKŁADZIE:
Krzysztof Brzeziński
Wojciech Kostrzewa
Andrzej Jaworski      
Karol Kozłowski

czas trwania – półtorej godziny

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dolniak
Stand-up Comedy Łódź: Grzegorz Dolniak & Tomasz Nowaczyk
kwiatypolskie
Czwarte urodziny Teatru Małego
Prapremiera Dobrej zmiany na Rynku Manufaktury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*