lodzczterech_kultur

Po raz drugi we wrześniu organizowany będzie Festiwal Łódź Czterech Kultur. Pierwsza edycja imprezy pod hasłem „Powroty” zachęcała do zwrócenia się ku korzeniom, uznanym ideom i wartościom. Tegoroczna będzie kontynuować tę myśl pod hasłem „Mistrzowie”.

W ramach festiwalu wybitni przedstawiciele świata kultury będą z jednej strony inspiracją, z drugiej uczestnikami festiwalowych wydarzeń. Obok mistrzów takich, jak Miłosz, Levin, Sempoliński czy Brooks, pojawią się znakomici uczniowie. Podobnie jak w zeszłym roku na program Ł4K złożą się wydarzenia z pięciu dziedzin sztuki: literatury, teatru, filmu, muzyki i sztuk wizualnych.

Na większość wydarzeń festiwalu wstęp jest bezpłatny. Bilety można kupić wyłącznie w Strefie Biletów (w siedzibie lub przez stronę internetową) oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń, godzinę przed ich rozpoczęciem.

PROGRAM FESTIWALU

13.09.2011 / WTOREK

16:00–17:30 LITERATURA

„MOI POLACY, MOI ROSJANIE” | SPOTKANIE

Natalia Gorbaniewska, Adam Pomorski

prowadzenie Natalia Woroszylska

klub Szafa | ul. Rewolucji 1905 r. nr 10 | wstęp bezpłatny

18:00–19:00 SZTUKI WIZUALNE

„RĘKA FARBIARZA” | WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA I RYSUNKU JACKA SEMPOLIŃSKIEGO

kuratorzy wystawy Elżbieta Fuchs, Bogdan Tosza

WystawĘ MOŻNA OGLĄDAĆ do 09.10.2011, w godzinach otwarcia galerii

Miejska Galeria Sztuki | ul. Sienkiewicza 44, park im. H. Sienkiewicza | na wernisaż wstęp bezpłatny | po wernisażu wstęp 2 & 4 PLN (w czwartki wstęp bezpłatny)

19:30–22:00 MUZYKA

KONCERT OTWARCIA FESTIWALU

Vitaly Podolsky & Agite Drive Ensemble | Czesław Śpiewa

prowadzenie Paweł Sztompke

Rynek Manufaktury | wstęp bezpłatny

14.09.2011 / ŚRODA

11:00–13:00 WARSZTATY

„TAŃCZYĆ PO HEBRAJSKU” | WARSZTATY IZRAELSKICH TAŃCÓW LUDOWYCH | DLA DZIECI (5–12 LAT) RAZEM Z RODZICAMI | GRUPA A

prowadzenie Monika Leszczyńska

Łódzki Dom Kultury | ul. Traugutta 18 | wstęp bezpłatny (zapisy: taniec.dzieci@4kultury.pl)

12:00–13:00 MUZYKA

LOKOMOTYWA I INNE PIOSENKI DLA DZIECI” | KONCERT

słowa Julian Tuwim | muzyka Piotr Salaber

Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi pod dyrekcją Piotra Salabera

przygotowanie orkiestry Grzegorz Wierus | opieka muzyczna nad orkiestrą Dawid Ber

aktorzy Teresa Kwiatkowska, Alicja Mozga, Piotr Siciński

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, przed budynkiem Hydroforni | ul. Tymienieckiego 22/24 | wstęp bezpłatny

14:00–18:00 WARSZTATY

„HARKADA, CZYLI RADOŚĆ” | WARSZTATY IZRAELSKICH TAŃCÓW LUDOWYCH | DLA MŁODZIEŻY (OD 12 LAT) I DOROSŁYCH

prowadzenie Monika Leszczyńska

Łódzki Dom Kultury | ul. Traugutta 18 | wstęp bezpłatny (zapisy: taniec.dorosli@4kultury.pl)

16:00–17:30 LITERATURA

„MÓJ MIŁOSZ” | SPOTKANIE

Natalia Gorbaniewska, Adam Michnik, Adam Zagajewski

prowadzenie Andrzej Franaszek

klub Szafa | ul. Rewolucji 1905 r. nr 10 | wstęp bezpłatny

18:00–19:00 SZTUKI WIZUALNE

„ARTUR SZYK – CZŁOWIEK DIALOGU” | WERNISAŻ WYSTAWY MINIATUR I PLAKATÓW ARTURA SZYKA

kuratorzy wystawy Małgorzata Laurentowicz-Granas, Joanna Podolska

WystawĘ MOŻNA OGLĄDAĆ do 16.10.2011, w godzinach otwarcia MUZEUM

Muzeum Miasta Łodzi, Pałac Poznańskich | ul. Ogrodowa 15 | na wernisaż wstęp bezpłatny | po wernisażu wstęp 3 & 5 PLN (w niedziele wstęp bezpłatny)

19:00–21:00 SZTUKI WIZUALNE / FILM

„Artur Szyk – iluminator” | PROJEKCJA FILMU DOKUMENTALNEGO O ARTURZE SZYKU

reżyseria Piotr Zarębski | 2005, Polska, 55 min.

PO PROJEKCJI SPOTKANIE Z REŻYSEREM

Muzeum Miasta Łodzi, Pałac Poznańskich | ul. Ogrodowa 15 | wstęp bezpłatny

19:00–20:00 TEATR

„TAM, GDZIE ROSNĄ PORZECZKI” | MONODRAM

scenariusz, reżyseria i wykonanie Leo Kantor

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych | ul. Zachodnia 54/56 | bezpłatne wejściówki (zapisy: kantor@4kultury.pl)

20:00–21:00 MUZYKA

„ŁÓDŹ – TEL AWIW” | KONCERT W STUDIU RADIA ŁÓDŹ

Vitaly Podolsky & Agite Drive Ensemble

KONCERT Z UDZIAŁEM PUBLICZNOŚCI | TRANSMISJA NA ŻYWO NA ANTENIE RADIA ŁÓDŹ

Radio Łódź | ul. Narutowicza 130 | bezpłatne wejściówki (zapisy: podolsky@4kultury.pl)

22:00–00:00 MUZYKA

JAM SESSION

klub Szafa | ul. Rewolucji 1905 r. nr 10 | wstęp bezpłatny

15.09.2011 / CZWARTEK

10:00–12:00 WARSZTATY

„TAŃCZYĆ PO HEBRAJSKU” | WARSZTATY IZRAELSKICH TAŃCÓW LUDOWYCH | DLA DZIECI (5–12 LAT) RAZEM Z RODZICAMI | GRUPA B

prowadzenie Monika Leszczyńska

Łódzki Dom Kultury | ul. Traugutta 18 | wstęp bezpłatny (zapisy: taniec.dzieci@4kultury.pl)

12:30–15:30 SZTUKI WIZUALNE / WARSZTATY

„ARTUR SZYK – KARYKATURzysta” | WARSZTATY DLA POCZĄTKUJĄCYCH GRAFIKÓW | DLA MŁODZIEŻY (OD 12 LAT) I DOROSŁYCH

kurator Adam Radoń

ZAPOWIEDŹ 22. MiędzynarodowEGO FestiwalU Komiksu i Gier w Łodzi (30.09–02.10.2011)

| wstęp bezpłatny (zapisy: karykatura@4kultury.pl)

16:00–17:30 LITERATURA

„MOI NIEMCY” | SPOTKANIE

Adam Zagajewski, Zdzisław Jaskuła

prowadzenie Marek Zagańczyk

klub Szafa | ul. Rewolucji 1905 r. nr 10 | wstęp bezpłatny

16:30–18:30 WARSZTATY

Bajkowe podróże z wycinanką” | WARSZTATY TWORZENIA WYCINANEK | DLA DZIECI (6–10 LAT)

prowadzenie Monika Wójcik

Łódzki Dom Kultury | ul. Traugutta 18 | wstęp bezpłatny (zapisy: wycinanka@4kultury.pl)

18:00–19:00 INNE

„Dialektyczne feerie. Szkoła frankfurcka i kultura popularna” | PROMOCJA KSIĄŻKI TOMASZA MAJEWSKIEGO

(Wydawnictwo Officyna, Łódź 2011)

Adam Lipszyc, Tomasz Majewski, Michał Pabiś

Świetlica „Krytyki Politycznej” | ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro | wstęp bezpłatny

18:00–01:00 SZTUKI WIZUALNE

„NOC Z MISTRZEM” | INTERDYSCYPLINARNE DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE INSPIROWANE TWÓRCZOŚCIĄ CZESŁAWA MIŁOSZA

studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi

kurator Artur Chrzanowski

ul. Piotrkowska | wstęp bezpłatny

19:15–20:40 TEATR

„MORD” | PRZEDSTAWIENIE TEATRU NOWEGO IM. K. DEJMKA W ŁODZI | POKAZ I

na podstawie „Morderstwa” Hanocha Levina | przekład Michał Sobelman | reżyseria Norbert Rakowski

Teatr Nowy, Mała Sala | ul. Zachodnia 93 | wstęp 20 & 30 PLN

21:00–00:00 MUZYKA

„ŁĄ-DER” | KONCERT

Łąki Łan | Deriglasoff

klub Wytwórnia | ul. Łąkowa 29 | wstęp 5 PLN

16.09.2011 / PIĄTEK

14:00–15:00 INNE

„Cwiszn” | PROMOCJA żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce

Karolina Szymaniak, Anna Szyba, Beata Czarnecka

księgarnia-kawiarnia mała litera | ul. Nawrot 7 | wstęp bezpłatny

16:00–17:30 LITERATURA

„PAWEŁ HERTZ – CZŁOWIEK CZTERECH KULTUR” | SPOTKANIE

Marian Bizan, Marek Zagańczyk

prowadzenie Bronisław Maj

klub Szafa | ul. Rewolucji 1905 r. nr 10 | wstęp bezpłatny

17:30–19:00 MUZYKA

„CICHY DON” | KONCERT

Alexander Paperny & Trio „Russian Consort” | Akademicki Zespół Muzyki Narodów Słowiańskich „Bałałajki”

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych | ul. Zachodnia 54/56 | bezpłatne wejściówki (zapisy: balalajki@4kultury.pl)

19:00–21:10 TEATR

„SPRZEDAWCY GUMEK” | PRZEDSTAWIENIE TEATRU „IMKA” TOMKA KAROLAKA W WARSZAWIE

autor Hanoch Levin | przekład Agnieszka Olek, ADiT | reżyseria Artur Tyszkiewicz

klub Wytwórnia | ul. Łąkowa 29 | wstęp 25 PLN

19:15–20:40 TEATR

„MORD” | PRZEDSTAWIENIE TEATRU NOWEGO IM. K. DEJMKA W ŁODZI | POKAZ II

na podstawie „Morderstwa” Hanocha Levina | przekład Michał Sobelman | reżyseria Norbert Rakowski

Teatr Nowy, Mała Sala | ul. Zachodnia 93 | wstęp 20 & 30 PLN

21:00–22:00 SZTUKI WIZUALNE

„ARCHITEKTURA PRZYMUSU” | WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII

autorzy Herman van den Boom, Artur Chrzanowski, Marek Domański, Tomasz Ferenc, Virgilio Fereyra, Konrad Grajner, Weronika Łozińska

kurator wystawy Marek Domański

W DNIU WERNISAŻU FESTIWAL ZAPEWNIA TRANSPORT NA TRASIE: PL. WOLNOŚCI 5 – UL. ANDRZEJEWSKIEJ 5 – Pl. WOLNOŚCI 5 | WYJAZD O 20:15, POWRÓT O 22:00 | WystawĘ MOŻNA JESZCZE OBEJRZEĆ 17.09.2011 W GODZINACH 10:00–15:00 (PODCZAS DNIA DRZWI OTWARTYCH DALKII) ORAZ 23.09.2011 W GODZINACH 13:00–15:00

| na wernisaż i podczas dnia drzwi otwartych Dalkii wstęp bezpłatny | w dn. 23.09.2011 bezpłatne wejściówki (zapisy: wystawa@4kultury.pl)

21:30–23:00 LITERATURA / FILM

PROJEKCJA FILMÓW ANIMOWANYCH DO SCENARIUSZY ETGARA KERETA

„Crazy Blue” (1998, USA, 5 min.) | „A Buck’s Worth” (2005, USA, 6 min.) | „$9.99” (2008, Izrael, Australia, 78 min.)

reżyseria wszystkich filmów Tatia Rosenthal

ZAPOWIEDŹ 2. Se-ma-for Film Festival (Łódź, 22–25.09.2011)

kino Cytryna, duża sala | ul. Pomorska 39/41 | wstęp bezpłatny

17.09.2011 / SOBOTA

11:00–12:30 WARSZTATY

KURS MISTRZOWSKI GRY NA BAŁAŁAJCE

prowadzenie Alexander Paperny

Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych | ul. Zachodnia 54/56 | wstęp bezpłatny (zapisy: kurs@4kultury.pl)

12:00–14:00 TEATR

„KLUCZ DO LEVINA” | PANEL DYSKUSYJNY

Michał Handelzalts, Zahawa Kaspi, Anna Kuligowska-Korzeniewska, Agnieszka Olek, Michał Sobelman, Dani Tracz

PANELOWI I PREMIERZE „KASKADY” TOWARZYSZY wystawa fotografii autorstwa gadi dagona dokumentujących inscenizacje dramatów hanocha levina, przygotowana przez instytut dramatu izraelskiego IM. H. LEVINA w tel awiwie

Teatr im. S. Jaracza, Mała Scena | ul. Jaracza 27 | wstęp bezpłatny

16:00–18:00 LITERATURA / FILM

„100% Z KERETA” | SPOTKANIE Z ETGAREM KERETEM

prowadzenie Michał Sobelman

klub Szafa | ul. Rewolucji 1905 r. nr 10 | wstęp bezpłatny

19:00–20:30 TEATR

„KASKADA” | PRZEDSTAWIENIE TEATRU IM. S. JARACZA W ŁODZI I FESTIWALU ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR | POLSKA PRAPREMIERA

na podstawie „Udręki życia” Hanocha Levina | przekład Agnieszka Olek | reżyseria Agnieszka Olsten

Teatr im. S. Jaracza, Duża Scena | ul. Jaracza 27 | wstęp 25 PLN

22:00–23:30 MUZYKA

„NAM WSPÓŁCZUĆ NIE TRZEBA” | KONCERT PIEŚNI ROSYJSKICH I RADZIECKICH

Aleksiej Siemieniszczew & Lech Dyblik

klub Szafa | ul. Rewolucji 1905 r. nr 10 | wstęp bezpłatny

23.09.2011 / PIĄTEK

17:00–18:00 SZTUKI WIZUALNE / WARSZTATY                            EPILOG FESTIWALU

WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII WYKONANYCH PODCZAS WARSZTATÓW IZRAELSKICH TAŃCÓW LUDOWYCH

autor fotografii Kamila Bogulewska

WystawĘ MOŻNA OGLĄDAĆ do 16.10.2011, w godzinach otwarcia KLUBU

klub Szafa | ul. Rewolucji 1905 r. nr 10 | wstęp bezpłatny

18:30–19:50 TEATR                                   EPILOG FESTIWALU

Raimund HogHe, LECTURE PERFORMANCE: BODY, SPACE, MUSIC (PRZEDSTAWIENIE-WYKŁAD RAIMUNDA HOGHE „CIAŁO, PRZESTRZEŃ, MUZYKA”)

Łódzkie Centrum Filmowe, hala zdjęciowa | ul. Łąkowa 29 | wstęp 15 PLN

24.09.2011 / SOBOTA

18:30–19:50 TEATR                                   EPILOG FESTIWALU

„L’APRÈS-MIDI – un solo pour Emmanuel Eggermont” („POPOŁUDNIE. Solo DLA EmmanuelA EggermontA”) | PRZEDSTAWIENIE inspirowanE wierszem Stéphane’a Mallarmégo „L’Après-Midi d’un faune” („popołudnie fauna”), a także preludium Claude’a Debussy’ego i choreografią Wacława Niżyńskiego PoD tym samym tytuŁEM

koncepcja i choreografia Raimund Hoghe | tańczy Emmanuel Eggermont

Łódzkie Centrum Filmowe, hala zdjęciowa | ul. Łąkowa 29 | wstęp 30 PLN


„Born to Kvetch. Humor żydowski” | projekt filmowy

14.09.2011 / ŚRODA

15:00–15:30

WPROWADZENIE

Tomasz Majewski

15:30–17:10

PROJEKCJA FILMU

Być albo nie być (To Be or Not to Be)

reżyseria Ernst Lubitsch | 1942, USA, 99 min.

17:30–19:00

PROJEKCJA FILMU

Producenci (The Producers)

reżyseria Mel Brooks | 1968, USA, 88 min.

19:15–20:50

PROJEKCJA FILMU

Historia świata: Część I (History of the World: Part I)

reżyseria Mel Brooks | 1981, USA, 92 min.

21:00–00:00 *

GRILL DLA WIDZÓW

15.09.2011 / CZWARTEK

15:30–16:00

WPROWADZENIE

Tomasz Majewski, Marcin Pieńkowski, Kamila Żyto

16:00–18:00

PROJEKCJA FILMU

Romans zagraniczny (A Foreign Affair)

reżyseria Billy Wilder | 1948, USA, 116 min.

18:15–20:20 ***

PROJEKCJA FILMU

Cały ten zgiełk (All That Jazz)

reżyseria Bob Fosse | 1979, USA, 123 min.

18:15–20:10

PROJEKCJA FILMU

Raz, dwa, trzy (One, Two, Three)

reżyseria Billy Wilder | 1961, USA, 115 min.

20:30–22:20

PROJEKCJA FILMU

Być albo nie być (To Be or Not to Be)

reżyseria Alan Johnson | 1983, USA, 107 min.

16.09.2011 / PIĄTEK

15:30–16:30 *

WYKŁAD

Geniusz żydowskości. Kosmopolityzm i uczestnictwo Żydów w polskim przedwojennym kabarecie

Knut Andreas Grimstad

WYKŁAD W JĘZYKU POLSKIM

16:40–18:20

PROJEKCJA FILMU

No i co, doktorku? (What’s Up, Doc?)

reżyseria Peter Bogdanovich | 1972, USA, 94 min.

18:30–19:00

WPROWADZENIE

Tomasz Nowak, Michał Pabiś

19:00–20:50

PROJEKCJA FILMU

Zwariowany profesor (The Nutty Professor)

reżyseria Jerry Lewis | 1963, USA, 107 min.

21:00–22:50 ***

PROJEKCJA FILMU

Młody Frankenstein (Young Frankenstein)

reżyseria Mel Brooks | 1974, USA, 106 min.

17.09.2011 / SOBOTA

15:00–16:15 *

PANEL DYSKUSYJNY

Born to Kvetch. Filozofia humoru żydowskiego

Knut Andreas Grimstad, Adam Lipszyc, Karolina Szymaniak

prowadzenie Tomasz Majewski

16:30–17:00

WPROWADZENIE

Tomasz Majewski

17:00–18:30

PROJEKCJA FILMU

Śpiewak jazzbandu (The Jazz Singer)

reżyseria Alan Crosland | 1927, USA, 88 min.

18:45–19:15

WPROWADZENIE

Marta Madejska

19:15–20:15

PROJEKCJA FILMU

Jazzman z gułagu (Le Jazzman du Goulag)

reżyseria Pierre-Henry Salfati | dokument, 1999, Francja, 58 min.

20:30–22:00

PROJEKCJA FILMU

Danny Rose z Broadwayu (Broadway Danny Rose)

reżyseria Woody Allen | 1984, USA, 84 min.

Wszystkie wprowadzenia i projekcje filmów odbędą się w dużej sali kina Cytryna (ul. Pomorska 39/41), jedynie projekcje oznaczone *** odbędą się w małej sali tego kina. Wstęp na wszystkie wydarzenia projektu jest bezpłatny.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
fru8
F R U # 8 Festiwal
1000. urodziny Aliny Margolis-Edelman
Robimy TŁOK!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*