bajkonurW dniach 9-11 października, w Halach Wi-Ma oraz klubach Bajkonur i Wytwórnia odbyła się czwarta edycja festiwalu muzyki improwizowanej – Musica Privata. Organizatorami są muzycy – Paweł Sokołowski, Michał Rupniewski oraz Kuba Krzewiński.

Jak co roku, główną ideą i motorem Festiwalu jest chęć afirmacji indywidualnego pierwiastka obecnego w muzyce, do czego konieczne jest wyzwolenie jej z klisz, zbyt łatwych zaszeregowań oraz chęci przypodobania się jak najszerszej rzeszy odbiorców. Dlatego, chociaż na pierwszy plan wysuwa się od początku muzyka swobodnie improwizowana, Festiwal nie ogranicza się do tego rodzaju sztuki. Zarówno wiejskiego muzykanta, jazzowego improwizatora, czy wyrafinowanego kompozytora muzyki poważnej może coś łączyć. Tym czymś jest tajemnicza artystyczna intuicja i chęć dotknięcia obiektywnych wartości estetycznych.

Festiwal Musica Privata od kilku lat prezentuje muzykę poszukującą i buduje międzynarodowe środowisko sprzyjające postrzeganiu muzyki od strony bezpośredniego, prywatnego wyrazu artystycznego. Muzyka prywatna to taka, która „zapomina” o istniejących kierunkach czy modach, wypływa zaś z indywidualnego, duchowego pierwiastka twórcy.

Podczas trzech, głównych dni festiwalowych mogliśmy usłuszeć jak i zobaczyć wykonania wielu artystów idących tym nurtem. Wystąpili m.in Jerzy Mazzoll z zespołem  Dźwięk-bud, Sławek i Jakub Janiccy, trio Marcina Maseckiego, grupa Odpoczno (Joanna Gancarczyk, Marcin Lorenc, Marek Kądziela, Piotr Gwadera), Trio Layers, Octopus Paganini, Gosia Bogusz, grupa  Bachorze, Miejskie Darcie Pierza, duet Tomek Gadecki i  Paulina Owczarek  Marcinem Bożek, Aleksandra Chciuk, Tomasz Wiracki, Julianna Kamila Siedler, Maciej Ożóg, Michał Sember i Ania Bogdanowicz oraz wszyscy z organizatorów w różnych składach mieszanych jak i solo – Kuba Krzewiński oraz sama publiczność.

13 października dodatkowo Muscia Privata pojawiłą się w Berlinie  na wydarzeniu partnerskim we współpracy z Umami Live (klub XB-Liebig), gdzie zagrała część tegorocznych wykonawców i artyści zaproszeni przez Umami Live.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0059
hethet i Natalia Kwiatkowska w Domu Literatury (foto)
DSC_5186
Orquestra Tipica El Artone w Teatrze Muzycznym (foto)
IMG_3203
Ted Nemeth w Łódzkim Domu Kultury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*