baner_bezlogoW czwartek, 15 września o godz. 18 zapraszamy do kina Kinematograf na prolog 26. Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” (22-26 listopada 2016).

Od nowego filmu Wernera Herzoga „Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci” zaczniemy comiesięczne spotkania z filmem dokumentalnym. O filmie opowie filmoznawca Bartosz Zając, a przed główną projekcją wyświetlimy 12-minutowy dokument Krzysztofa Zanussiego „Komputery” z 1967 roku, w którym wziął udział Marek Piwowski, juror tegorocznej edycji Festiwalu. Wstęp wolny.

W „Lo…” Werner Herzog („Fitzcarraldo”, „Zagadka Kaspara Hausera”) – twórca filmów fabularnych i dokumentalnych zajmuje się internetem. Podróż zaczyna od samych źródeł – znajdujemy się w pokoju na Uniwersytecie Kalifornijskim, skąd w 1969 roku został wysłany pierwszy e-mail. Według wielu badaczy ludzkość weszła wtedy w nową erę – erę cyfrową.

Rozwój sztucznej inteligencji nieodwołalnie wiąże się z dyskusją o granicach moralności i o tym, gdzie właściwie kończy się, a gdzie zaczyna człowiek. Oprócz wielkich, filozoficznych zagadnień mamy przed sobą również te całkiem przyziemne – jak daleko jesteśmy od „internetu rzeczy”, czyli świata, w którym urządzenia komunikują się ze sobą bez naszego udziału i wykształcają swoją osobowość? Czy chcemy żyć w rzeczywistości, w której zmywarka zakochuje się w lodówce i odmawia wykonywania swych powinności?
.
Do 15 września można zgłaszać filmy na konkurs Festiwalu. Szczegółowe informacje pod adresem festiwalmediow.pl oraz kinomuzeum.pl.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
2012-12_najlepsze_filmy_406_20zl
ENEMEF: Noc Najlepszych Filmów 2012
w1263_plakat
14. Tydzień Kina Hiszpańskiego
hanskloss
Premiery kinowe – marzec 2012

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*