Już jutro, 10 września, pod hasłem „Przyszłość teraz!” rusza Festiwal Łódź Czterech Kultur. W ostatniej chwili do plejady artystów, których będzie można zobaczyć na łódzkich scenach, dołączyli SMOLIK i KEV FOX oraz Krzysztof Zalewski.

W koncercie polsko-brytyjskiego duetu gościnnie wystąpią także: John Porter i zespół BOKKA. Uczestnicy koncertu otwarcia w ogrodzie Radia Łódź spotkają się również z Patrykiem Pietrzakiem i zespołem Muchy. Ze względu na trwającą pandemię Covid-19 z przyjazdu musiała zrezygnować izraelska multiinstrumentalistka Keren Tannenbaum. Zwycięzca drugiej edycji „Idola”, nagrodzony w tym roku czterema „Fryderykami” za najnowszy album „Zabawa”, zaśpiewa natomiast w piątek 17 września na rynku Manufaktury.

Na 11 września w Kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza zaplanowane jest widowisko muzyczne autorstwa Mirona Zajferta, Tomasza Pokrzywińskiego i festiwalowego kuratora Marcina Tercjaka, inspirowane dziełem Olgi Tokarczuk „Muzyka Ksiąg Jakubowych”. Dla uczestników wystąpią m.in. światowej sławy kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel, trio BastardaLutosławski Quartet.

W piątek 17 września o 19.00 na rynku Manufaktury wspomniany koncert Krzysztofa Zalewskiego, natomiast o 21.00 w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki będzie można posłuchać białoruskiego zespołu Super Besse i niemieckiej alternatywnej grupy The Notwist.

Słuchaczy w każdym wieku organizatorzy zapraszają w sobotę 18 września do Parku Ocalałych na międzypokoleniowy piknik z udziałem Majki Jeżowskiej i zespołu Dicanda. Tego samego dnia wieczorem, na zakończenie Festiwalu, w Klubie Konkret wystąpi charyzmatyczna gwiazda ukraińskiego hip-hopu alyona alyona, a po niej Konstanty Usenko z setem DJ-skim.

FŁ4K 2021 to także cztery premiery teatralne. 11 i 12 września w niecodziennej lokalizacji – dawnym kompleksie fabryk Karola Scheiblera na terenie Fuzji Łódź – „Król Bawełny” w reżyserii Arkadiusza Buszki. Widowisko realizowane jest we współpracy FŁ4K i Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi:

W niedzielę 12 i w poniedziałek 13 września na scenie Art_Inkubatora inscenizacja work in progress uhonorowanej Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2020 kontrowersyjnej sztuki Maliny Prześlugi „Debil” w reżyserii kuratora sekcji teatralnej Piotra Ratajczaka. Pierwszy spektakl będzie tłumaczony na język migowy, będą też dostępne napisy i audiodyskrypcja. Po wydarzeniu odbędzie się spotkanie dotyczące tematu poruszonego w tekście.

Środa 15 i czwartek 16 września przyniosą dwa premierowe pokazy „Powrotu Odysa” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego; spektakl jest realizowany we współpracy z Teatrem Pinokio w Łodzi. W piątek 17 i sobotę 18 września FŁ4K wespół z Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka zaprezentują natomiast sztukę w reżyserii Piotra Pacześniaka, na motywach „Ludowej Historii Polski” Adama Leszczyńskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będą dwa spektakle „Kto nie ma nic, ten może wszystko” w kolektywnej reżyserii studentek i studentów Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na scenie Teatru Nowego.

Od 1 do 15 września na billboardach i citylightach w całym mieście można oglądać wystawę „Wolne miejsce”, przygotowaną przez kuratorkę sekcji sztuk wizualnych Agnieszkę Zawadowską, Annę ŁazarMonikę Rudaś-Grodzką. Wśród autorów prac są m.in. Katarzyna Kozyra, Kobas Laksa, Magdalena i Maksymilian Rigamonti oraz Jacqueline Sobiszewski.

Do zwiedzania miasta zachęcą także festiwalowe spacery – filmowe dla dorosłych i filozoficzne, w nurcie głębokiej ekologii, dla dzieci. Chcących uwrażliwić się na tu i teraz Festiwal zaprasza na otwarte warsztaty uważności.

W piątek 17 września w Centrum Dialogu odbędzie się też pokaz filmu Piotra Szczepańskiego @miriamfrompoland.

Bilety na ostatnie wolne miejsca można jeszcze kupować za pośrednictwem platformy bilety24.pl. Rezerwacje na wydarzenia nieodpłatne są przyjmowane mailowo. Szczegóły programu można sprawdzić na stronie www.4kultury.pl.

Organizatorem FŁ4K jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 650 000 złotych; dotacja 256 460 złotych, pozyskana w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz środki przekazane przez sponsorów i partnerów. W tym roku będą to m.in. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Rossmann, MCKB, Veolia i Fujitsu oraz prywatni darczyńcy.

Honorowym patronatem festiwal objęli: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ambasadorowie Ukrainy, Izraela i Niemiec w RP, Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ckmlogo
Spacery po mostach wyobraźni… z Piotrem Słowikowskim
StreetArtPiknik_EchoDialogu_program
Street Art Piknik w Symetris Business Park
dziendoktoranta
I Dzień Doktoranta

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*