festiwalaaaa12 i 13 stycznia b.r. po raz dziewiąty odbył się Festiwal Kultury Antycznej organizowany przez VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka.

  
Myślą przewodnią tegorocznej edycji była „Ars amandi” i próba odnalezienia analogii między sztuką kochania dawniej a sztuką kochania obecnie.
 
Organizatorzy starali się uniknąć prezentacji kultury antycznej bez osadzenia jej w dzisiejszym kontekście. Pokazy były więc realizowane pod kątem łączenia obszarów zainteresowań kultury starożytnej i współczesnej oraz znalezienia dla nich elementów wspólnych. Stąd np. pomysł scharakteryzowania starożytnych strojów w konwencji współczesnego pokazu mody, wykonania utworów Elvisa Presleya po łacinie czy prezentacje: Najbardziej intrygujące historie miłosne starożytności i Remedia amoris. Substancje naturalne i chemiczne wykorzystywane jako afrodyzjaki i środki upiększające.
 
Były też projekty teatralne wpisujące do żartobliwego scenariusza teksty Owidiusza, Katullusa, Anakreonta czy Safony. Centralnymi punktami Festiwalu były spektakle „Tap Żonl, czyli: gdzie jest nimfa dla Narcyza?” grupy „Narcyz-Reaktywacja” oraz „Przystanek miłość” zespołu „Discipuli amoris”. Prezentacjom multimedialnym, muzycznym i teatralnym towarzyszyły również recytacje poezji starożytnej.

VIII Liceum Ogólnokształcące prowadzi klasy humanistyczne pod patronatem katedry filologii klasycznej Uniwersytetu Łódzkiego. Prócz Festiwalu Kultury Antycznej zainicjowało międzyszkolne spotkania z antykiem, odbywające się regularnie od 2003 r, od dziewięciu lat co roku bierze udział w ramach kolejnych edycji Festiwalu Nauki, Techniki  i Sztuki, prezentuje swoje projekty w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, w domach kultury, na różnorodnych przeglądach.

Festiwal Kultury Antycznej jest efektem wielomiesięcznej pracy 70 uczniów liceum pod kierunkiem 7 nauczycieli. Jak podkreślają organizatorzy, to duże przedsięwzięcie logistyczne – uczniowie, podzieleni na 15 grup zadaniowych w ramach imprezy, oprócz pracy nad stroną artystyczną projektu, sami zaprojektowali także zaproszenia, afisze i materiały promocyjne.

Wydarzeniu patronowało Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej, TVP Łódź i Radio Parada.

Romowa z Izabelą Stasiak, nauczycielką języka polskiego w VIII LO, pomysłodawczynią i koordynatorką międzyprzedmiotowych projektów edukacyjno-artystycznych z antykiem w tle.

Kinga Filińska: Festiwal jest inicjatywą uczniowską, czy nauczycielską?
Izabela Stasiak: Współpracuje ze mną od lat łacinniczka, pani Alicja Petrykiewicz, oraz nauczyciele innych przedmiotów. Jednak w szkole regularnie odbywają się ankiety badające zainteresowania uczniów, więc to właściwie oni decydują o profilach poszczególnych grup zadaniowych (muzycznych, teatralnych, promocyjnych) w ramach Festiwalu. Są aktywni, nieraz sami przychodzą z propozycją utworzenia sekcji, o jakiej nauczyciele nawet nie myśleli. Na początku września dwie dziewczyny zaproponowały utworzenie grupy zajmującej się antyczną „modą”. Przyniosły gotowe portfolio. Nie było problemu; sekcja została utworzona.

K.F.: Zawsze tak było?
I.S.: Odkąd pamiętam, w szkole uczono łacińskiego. Pierwszą klasę z tym językiem utworzono za czasów pani dyrektor Anny Garmulewicz-Polińskiej. Ja prowadziłam wówczas koło teatralne. Na początku zrobiłyśmy wspólny, niewielki projekt polsko-łaciński, który rozrósł się z czasem do większych rozmiarów i stał tradycją tej szkoły.

K.F.: Promowaną również wśród ludzi spoza niej?
I.S.: Tak, przychodzi wielu gości z zewnątrz. Robimy wszystko, co w naszej mocy by o nas wiedzieli.

K.F.: Dlaczego?
I.S.: Ponieważ cel, jaki nam przyświeca, to popularyzowanie wiedzy o kulturze antyku grecko-rzymskiego. Wszystko wywodzi się z antyku. Nie ma dzisiejszym świecie niczego, co korzeniami nie sięgałoby starożytności.
To w niej szukamy wiedzy o naszej współczesności. Antyk u nas nie jest martwy, lecz osadzony w kontekście rzeczywistości, w której żyjemy.

K.F.: W czym to się przejawia?
I.S.: To jest chyba jedyne liceum w Łodzi, w którym uczniowie sentencjami łacińskimi posługują się na co dzień. Na korytarzach szkolnych padają w różnych okolicznościach cytaty z Owidiusza, Safony, Arystotelesa. Uczniowie przezabawnie przetwarzają znane sformułowania, tworzą z nich opowiastki przekazywane z rocznika na rocznik, nawiązują do starych projektów czy prezentacji przy tworzeniu nowych. Dzięki temu w tym miejscu antyk naprawdę żyje – to nie są puste słowa.

K.F.: Festiwal to również sposób promocji klimatu szkoły?
I.S.: Też, ale bardziej forma zwrócenia uwagi na pewien problem. Łacina powinna być wykładana w klasach przyrodniczych. Kiedyś w cyklu kształcenia godzin nauki tego języka było osiem w tygodniu, teraz trudno jest zdobyć zgodę na trzy. Dlatego jest to też sposób upomnienia się o należytą rangę dla tego przedmiotu w szkołach ponadgimnazjalnych.

 
Festiwal Kultury Antycznej w ŁodziFestiwal Kultury Antycznej w Łodzi Festiwal Kultury Antycznej w Łodzi Festiwal Kultury Antycznej w Łodzi

  

/autor foto. Michała Staszka z VIII LO

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Rolkomania w Atlas Arenie (foto)
termy6
Termy Łódź (wizualizacja)
IMG_7849
Rajd Rycerzy w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*