ars12 i 13 stycznia w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Łodzi odbywać się będzie Festiwal Kultury Antycznej. Tematem przewodnim imprezy będzie : Ars amandi. Starożytni Grecy i Rzymianie – współcześni przewodnicy po labiryntach miłości.

   
Przywołana sentencja łacińska jest jedną z myśli przewodnich uczestników dziewiątej już edycji międzyprzedmiotowego projektu edukacyjno – artystycznego z antykiem grecko – rzymskim w tle w VIII LO w Łodzi. Uczniowie klas patronackich Katedry Filologii Klasycznej UŁ tym razem przyjrzą się uważnie wszelkim aspektom miłości w starożytności. Po raz  kolejny będą mieli okazję dostrzec, jak bliski naszej współczesności jest dorobek antycznych Greków i Rzymian – wciąż skłania do refleksji, prowokuje do polemiki, inspiruje do podejmowania różnego typu działań artystycznych.

Jak co roku prezentacje odbędą się na imprezach organizowanych lub współorganizowanych przez VIII LO: Festiwalu Kultury Antycznej w VIII LO; Międzyszkolnych Spotkaniach z Antykiem; Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Katedrze Filologii Klasycznej UŁ, w ŁCDNiKP.  W przedsięwzięcie zaangażowało się ponad 70 uczniów i – w różnym stopniu oraz  na różnych frontach – siedmioro nauczycieli. Temat projektu brzmi: Ars amandi. Starożytni Grecy i Rzymianie – współcześni przewodnicy po labiryntach miłości. Kształci i rozwija umiejętności z zakresu: j. łacińskiego i kultury antycznej, j. polskiego, j.angielskiego, historii, chemii, przedsiębiorczości,. Przeprowadzany jest w roku szkolnym 2010/2011  (od września do czerwca). Efekty wielomiesięcznej pracy będzie można oglądać podczas Festiwalu Kultury Antycznej w VIII LO.

Spektakularnymi przedsięwzięciami są zawsze widowiska teatralne i muzyczne.  W tym roku miłośnicy teatru przygotowali dwa spektakle o zróżnicowanym charakterze.  Widowisko teatralne grupy Narcyz Re-aktywacja Tap Żonl, czyli: Gdzie jest nimfa dla Narcyza? uczniowie wykorzystują teksty starożytnych twórców:  Anakreonta, Owidiusza, Marcjalisa, Safony,  wpisując je do zabawnego scenariusza opowiadającego krótką historię poszukiwania wymarzonej partnerki życia dla wybrednego, pełnego samozachwytu młodego męzczyzny. Czy tytułowy Narcyz będzie umiał się zachwycić kimś innym poza sobą? Czy znajdzie miłość swojego życia? Można się będzie przekonać, oglądając widowisko.

Z kolei spektakl Przystanek Miłość zespołu Discipuli Amoris oparty na tekstach Owidiusza i Katullusa, w żartobliwy sposób, nieco z przymrużeniem oka, przedstawia dylematy i rozterki miłosne osób, które przypadkowo spotkały się na przystanku tramwajowym. Ich problemom będzie starała się zaradzić doświadczona w kwestii miłości … Dewotka, chętnie angażująca się w sprawy osobiste pasażerów, nie szczędząc im ani pouczeń ani też dobrych rad.

Młodzież będzie też miała okazję zaprezentować talenty wokalny i muzyczny. Będzie można wysłuchać utworów muzycznych wykonywanych przez licealistów, także po łacinie. Piosenki są ilustracją rozmaitych stanów emocjonalnych, jakie towarzyszą wszystkim zakochanym. Kto jest ciekawy, jak brzmi Presley po łacinie, może przekonać się przybywając na nasz Festiwal. Utwory reprezentują przeróżne gatunki muzyczne. Ich prezentacja odznaczać się będzie połączeniem żywiołowej pasji z perfekcją oraz profesjonalizmem (uczniowie w  większości z wykształceniem muzycznym) i obfitować w popisy wirtuozerskie. Muzyce i śpiewowi towarzyszyć będzie pokaz slajdów.

środa 12.01.2011 r.

10.00 – ok. 11.20
1.    Prezentacja multimedialna
Per Latinam ad amorem
2.    Ars musica, pars prima
3.    Recytacja (poezja Katullusa)
4.    Ars musica, pars secunda
5.    Widowisko teatralne grupy Narcyz – reaktywacja
Tap Żonl, czyli: Gdzie jest nimfa dla Narcyza?
6.    Ars musica, pars tertia
7.    Recytacja (poezja Safony)
8.    Prezentacja multimedialna
Najbardziej intrygujące historie  miłosne starożytności
9.    Pokaz mody, część 1.
Quomodo vestiri
10.    Ars musica, pars quarta
Przerwa ok. 30 minut
cz. II  
11.50- ok. 13.30
11.    Ars musica, pars quinta
12.    Widowisko teatralne grupy Discipuli Amoris
Przystanek Miłość
13.    Ars musica, pars sexta
14.    Prezentacja multimedialna
Remedia amoris. Substancje naturalne i chemiczne wykorzystywane jako afrodyzjaki i środki upiększające
15.    Pokaz mody, część 2.
Quomodo vestiri
16.    Recytacja (poezja Safony)
17.    Podsumowanie III edycji międzyszkolnego konkursu literackiego w języku angielskim : INSPIRED BY THE MUSES – Ancient Greece as the Inexhaustible Source of Creative Ideas
18.    Ars musica, pars septima
19.    Recytacja (poezja Katullusa)
20.    Podsumowanie szkolnego konkursu literackiego
21.    Ars musica, pars octava
22.    Prezentacja multimedialna
Impressiones

czwartek 13.01.2011 r.

1.    Lekcja historii dla klasy Id przygotowana i przeprowadzona przez młodzież: Instytucja małżeństwa w starożytnej Grecji
i starożytnym Rzymie w świetle ówczesnych uwarunkowań kulturowych  (od 10.05 do 11.50, sala nr 15)
2.    Prezentacje w języku angielskim dla klas IIc i IId przygotowane przez klasę Ib: Wywiad z antycznym celebrytą
(od 10.05 do 10.50, sala nr 9)
Zapraszamy do oglądania ekspozycji prac plastycznych, afiszy oraz fotoreportaży z lat ubiegłych i z przygotowań do tegorocznego festiwalu (sala nr 9, korytarz – I piętro).

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
sushi
Łódzki Dzień Sushi 3
LCJescape – escape room przy lotnisku
restaurant
Restaurant Week 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*