Festiwal Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”

Od 3 do 15 kwietnia EMPIK w Manufakturze organizuje łódzką odsłonę Festiwal Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”. W ramach niego odbędą się spotkania autorskie, warsztaty oraz spektakle dla dzieci. Udział w każdym wydarzeniu jest bezpłatny.

Katarzyna Stachowicz-Gacek
3 kwietnia, godz. 11:00

A gdybyście mogli usłyszeć, jak bije serce wiewiórki w parku? Albo bezszelestnie wspiąć się po gładkiej metalowej ścianie? A może wytropić dowolną osobę na podstawie… jej drugiego śniadania? Katarzyna Stachowicz-Gacek zabiera Was na przygodę, która wyostrzy wszystkie Wasze zmysły! Poznajcie Julkę, Klarę i Tymona, bohaterów nowej serii przygodowej „Supercepcja. Początek.” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak) i odkryjcie… jaka supermoc w Was drzemie!

Katarzyna Stachowicz-Gacek jest pisarką i scenarzystką, współautorką m.in. książki przygodowej „Marek i czaszka jaguara” oraz scenariusza filmu „Za niebieskimi drzwiami”, który spotkał się z fantastycznym przyjęciem krytyków i pobił rekord frekwencji, stając się najchętniej oglądanym polskim filmem dla młodej widowni.

Agnieszka Tyszka
4 kwietnia, godz. 11:00

Agnieszka Tyszka to z wykształcenia polonistka, z zamiłowania pisarka i ogrodniczka. Dzięki niezwykłemu dzieciństwu posiada nieobliczalną wyobraźnię. Zachwyca się: dziećmi, ogrodami, morzami, książkami i szumem drzew. Napisała sporo słuchowisk radiowych, bajek, opowiadań i powieści, nieco mniej wierszyków. Ma specyficzne poczucie humoru, które sprawia, że jej książki rozśmieszają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najnowsza książka nosi tytuł „August. Koniki z Szumińskich Łąk” (Wydawnictwo Akapit Press). To opowieść o malowniczym Szuminie, w którym rodzice Klary prowadzą małą stajnię z mieszkańcem Augustem. Kucyk i dziewczynka rozumieją się bez słów i doskonale wiedzą, czym jest siła prawdziwej przyjaźni. Dlatego gdy w klasie pojawia się Paulina, postanawiają pomóc jej w odzyskaniu ukochanego kucyka Rokiego… Podczas spotkania autorka zaprosi dzieci do gry literackiej, w której na podstawie przygotowanych przez nią karteczek spojrzą na świat zupełnie innym okiem.

Agnieszka Mielech
5 kwietnia, godz. 12:00

Autorka książek dla dzieci – Agnieszka Mielech (prywatnie mama Basi oraz pasjonatka literatury dziecięcej i podróży) – zaprasza na spotkanie połączone z warsztatami związane z najnowszą przygotowywaną pozycją pt. „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Hokus-Pokus. Tom 9.” (Wydawnictwo Wilga). Jest to opowieść o kolejnych przygodach Tajnego Klubu Superdziewczyn, który bierze udział w niezwykłym Festiwalu Sztuk Ulicznych i Magii. Przyjaciele uczą się magicznych sztuczek i niezwykłych akrobacji. Są świadkami zdumiewających pokazów linoskoczków i muszą podjąć decyzję, czy chcą… zniknąć! Podczas swojej cyrkowej przygody paczka przeprowadza kolejną tajną misję – na rzecz cyrkowych zwierząt. Czy Emi i Tajny Klub Superdziewczyn pomogą najsympatyczniejszym cyrkowym aktorom??? Spotkanie i warsztaty to doskonały pomysł dla miłośników magii, iluzjonistów i akrobacji.

Szymon Radzimierski
8 kwietnia, godz. 18:00

Pochodzący z Łodzi, 12-letni obecnie Szymon „Simon” Radzimierski to łowca przygód, podróżnik, bloger, pisarz i aktor w jednej osobie. Do tej pory odwiedził już ponad 30 krajów świata. Relacje ze swoich egzotycznych i hardcorowych wypraw zamieszcza na blogu planetKIWI, którego prowadzi w dwóch językach (po polsku i angielsku) od ósmego roku życia. W 2016 r. zadebiutował książką pt. „Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo”. Obecnie na koncie ma już drugą pt. „Dziennik łowcy przygód. Etiopia. U stóp góry ognia” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak). Kręci cię nocna wspinaczka do krateru rozżarzonej lawy? Chcesz wiedzieć, co się czuje, gdy dzikie hieny jedzą ci z ręki albo hipopotam niemal wywraca łódź, którą płyniesz? A może masz ochotę poznać tajemniczych Mursich pijących krew albo nieustraszonych Hamerów skaczących po grzbietach byków? Jeśli tak, to spotkanie jest właśnie dla Ciebie. Szymon uchyli także rąbka tajemnicy na temat kolejnej książki, której premiera jest planowana jesienią tego roku.

„Jaś i Małgosia” – przedstawienie i warsztaty dla całej rodziny
13 kwietnia, godz. 12:00

Któż nie zna bajki o Jasiu i Małgosi? Historię napisaną przez Braci Grimm o dwójce dzieci, które w lesie spotkały złą czarownicę (Babę Jagę) mieszkającą w chatce z piernika słyszał wielokrotnie w dzieciństwie – od rodziców i dziadków – każdy. W weekend Empik proponuje chwilę przerwy i wytchnienia od codzienności i zaprasza całe rodziny (małych i dużych) na przedstawienie przygotowane na podstawie tej jednej z najpopularniejszych bajek. W przedstawieniu (czytaniu połączonym z inscenizowanymi scenkami) wezmą udział aktorzy znani na co dzień z Fundacji Form.Art. Będą towarzyszyć im stworzone na potrzeby przedstawienia lalki. A po nim odbędą się także warsztaty z m.in. wspólnym tworzeniem piosenki o Jasiu i Małgosi oraz zagadkami na ich temat. Zapraszamy więc wszystkich na mile spędzony czas w gronie najbliższych.

„Elmer – słoń w kratkę” – spektakl na podstawie książek Davida McKee
15 kwietnia, godz. 11:00
ROTUNDA MANUFAKTURY

„Elmer – słoń w kratkę” (Wydawnictwo Papilon) opowiada o przygodach wyjątkowego słonia, który mimo tego, że wyróżnia się ze stada, ma wielu przyjaciół i tworzy sytuacje sprzyjające integracji grupy. Elmer – obchodzący w tym roku już 30. urodziny – to niesamowity słoń, który utwierdza dzieci w przekonaniu, że inny wcale nie znaczy gorszy. Razem z Elmerem dziecko odkrywa swoje indywidualne talenty, uczy się tolerancji i otwartości, buduje poczucie własnej wartości i przekonuje się, że warto poznawać świat i zdobywać przyjaciół. Inny – czyli równy, ciekawszy, wnoszący coś nowego do naszego życia. Elmer prostymi środkami chwali subtelność, inteligencję i wyrozumiałość. I przede wszystkim bawi małych, jak i dużych. Spektakl z udziałem aktorów z Teatru Fuzja jest przeznaczony dla osób od lat 3 do ponad 100.

Joanna Kmieć
16 kwietnia, godz. 11:00

Joanna Kmieć to zaprawiona w boju nauczycielka przedszkola, którą pełne wyobraźni dzieciaki zainspirowały do napisania i zilustrowania swojej debiutanckiej książki pt. „Papuk, czyli opowieść o potwornym apetycie na książki”. Z wykształcenia jest pedagogiem, z zamiłowania – ilustratorem, a z usposobienia niepoprawną optymistką. Prywatnie jest mamą Jaśka, pierwszego recenzenta jej twórczości. Autorka zaprasza najmłodszych na warsztaty związane z jej trzema najnowszymi książkami: „Dzieciaki z ulicy Księżycowej. Przygoda w zoo”, „Tajemnica trzynastego piętra” oraz „Magiczne kino” (wszystkie trzy – Wydawnictwo Akapit Press). Dwa ostatnie wydawnictwa spodobają się na pewno wszystkim, którzy lubią detektywistyczne zagadki, a pierwsze – wszystkim, którzy uwielbiają zwierzęta i przygody. Podczas warsztatów autorka wykorzysta przygotowane przez siebie pomysłowe rekwizyty. Dobra zabawa gwarantowana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *