identyfikacja_wizualna_LMF_2017Przed nami kolejna edycja Light.Move.Festival. Przez wzgląd na pogodę termin festiwalu nieco przesunięto. Siódma edycja rozpocznie się w piątek 29 września, a zakończy w niedzielę 1 października.

Po raz kolejny festiwal pobije własne rekordy. – W ostatni weekend września podświetlimy  artystycznie na ul. Piotrkowskiej aż 55 kamienic, a kolorowym iluminacjom przy najsłynniejszej ulicy w Polsce będzie towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna. Na festiwalowej mapie pojawi się aż 38 instalacji świetlnych, projekcji wielkoformatowych i animacji. Ci z uczestników, którzy zechcą zobaczyć wszystkie atrakcje na najdłuższej trasie, do pokonania będą mieli aż 15 kilometrów. Wkrótce ujawnimy kolejne niespodzianki, które przygotowujemy dla gości LMF2017 – mówi Beata Konieczniak kreator artystyczny i pomysłodawca Light.Move.Festival.

Twórcy zaproszeni do udziału w LMF 2017 przybliżą dorobek awangardy w sztuce m.in. takich artystów jak Władysław Strzemiński, Wassily Kandinsky czy Salvador Dali. Wykorzystując ich poszukiwania i oryginalne rozwiązania artystyczne zaproszeni artyści pokażą, jak wielkie znaczenie nurt awangardy miał dla rozwoju sztuk wizualnych.

Po raz kolejny LMF rozszerza swój teren działań artystycznych – tym razem dotrzemy ze światłem także do ulic Kilińskiego i Traugutta. Na cerkwi Aleksandra Newskiego pokażemy „Zawiłości”,  czyli niesamowite widowisko audiowizualne, w którym wielkoformatową projekcję uzupełnią pokazy świateł i laserów. W skład animacji wejdzie 15 tysięcy kamieni „ożywionych” za pomocą nowoczesnej muzyki elektronicznej. Autorem „Zawiłości” jest Yann Nguema, francuski artysta znany z niezwykłych projekcji w technologii 3D, który swoje dzieła prezentował m.in. na festiwalach światła w Lyonie, Singapurze i Montrealu.  Mocny punkt na mapie LMF pojawi się w obszarze Łódzkiego Domu Kultury. – Chcemy, żeby to była jednak niespodzianka. Mogę tylko zdradzić, że będzie nawiązywać do hasła tegorocznej edycji „No limits – szlakiem awangardy” – zdradza Beata Konieczniak.

Oczywiście LMF wróci do bajkowo ziluminowanego Parku Staromiejskiego – wyznaczona przez fundację Lux Pro Monumentis trasa instalacji świetlnych przeprowadzi gości przez wschodnią i zachodnią część parku. Z kolei w Parku Sienkiewicza pokażemy nietypowy, przestrzenny mapping na drzewie, uzupełniony  o wkomponowane w animację, efektowne elementy taneczne.

Zaskoczą nas w tym roku również instalacje świetlne. Dwie gigantyczne, kolorowe, wielkoprzestrzenne rzeźby staną m.in. w pasażu Schillera, każda o wysokości 12 metrów!

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy budynek może być dziełem sztuki, Festiwal Światła tradycyjnie zawita na Plac Wolności. Fasady Kościoła Zesłania Ducha Świętego oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego oddane zostały w ręce krakowskich artystów – plastyków, którzy malowanie światłem opanowali do perfekcji. Na kościele zaświeci pełna detali i barw projekcja mappingowa „Światłem Malowane”, zamieniając jego ściany w prawdziwe płótno malarskie. Muzeum zaś będzie miejscem dla „Paradoxu”, czyli bajkowego mappingu architektonicznego, wielkoformatowej projekcji 3D, która zmieniając muzeum zabierze widzów w zaskakującą podróż pomiędzy światami.

Za identyfikację wizualną Light Move Festival 2017 odpowiada popularne łódzkie studio graficzne „Fajne Chłopaki”, autorzy między innymi oprawy marki odzieżowej „Pan tu nie stał”. To zwycięzcy zorganizowanego po raz pierwszy przez Fundację Lux Pro Monumentis konkursu na grafikę nawiązującą do hasła festiwalu. W ubiegłym roku motywem przewodnim LMF był oniryzm. W tym roku zarówno temat LMF jak i identyfikacja wpisuje się w ogólnopolskie obchody Roku Awangardy.

Organizowany od 2011 roku przez Fundację „Lux Pro Monumentis” Light.Move.Festival. to jeden z największych festiwali światła w Europie. Prace artystów z Polski i całego świata podczas poprzedniej edycji obejrzało ponad pół miliona osób. To wydarzenie skierowane do każdego, dlatego wierzymy, że ta liczba będzie stale rosnąć, a centrum miasta jak zawsze wypełnią łodzianie i goście z całej Polski – i nie tylko!

LMF_A4-05

Muzyka na VII edycji Light. Move. Festival

Po raz pierwszy w programie Light. Move. Festival. znalazły się wydarzenia muzyczne, które będą dostępne dla wszystkich festiwalowiczów. – Muzyka, obok światła, jest ważnym elementem Light. Move. Festival. W tym roku chcieliśmy to dodatkowo podkreślić tworząc pięć imprez muzycznych oraz spektakl świetlno-instrumentalny oparty na muzyce klasycznej kanadyjskiej wytwórni muzycznej Analekta – wyjaśnia Beata Konieczniak, Kreator Light. Move. Festival.

Największą atrakcją muzyczną nadchodzącej edycji LMF będzie koncert zespołu Kamp! Ich single “Melt”, “Cairo” i “Distance Of The Modern Hearts” to znane przeboje electro pop. “Dany”, najnowszy hit elektronicznego trio z Łodzi zapowiada trzecią płytę zespołu, której repertuar będzie można usłyszeć w sobotę od godz. 21.30 na Light. Move. Festival. Kamp! wystąpi w Pasażu Schillera w Red Bull Container, dzięki współpracy Light. Move. Festival. i Red Bull.

W piątek i sobotę pod zegarem przy ul. 6 Sierpnia zagrają artyści Songwriter Łódź Festival organizowanym przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. W piątek o godz. 21 i 23 wystąpi Agi Brine. To poznańska artystka, która w swoim brzmieniu łączy inspiracje songwriterskim popem spod znaku Tori Amos i pełnym kobiecego wdzięku r’n’b w stylu Aaliyah. Na swoim koncie ma docenioną przez prasę i fanów EP-kę „Filling Empty Spaces”. Artystka występowała z takimi wykonawcami, jak Elliphant i Morcheeba. W piątek i sobotę o godz. 22 pod zegarem wystąpi Amourette, czyli autorski, akustyczny projekt Kuby Ziomala, łódzkiego muzyka z bluesowym brzmieniem. Na Songwriter Łódź Festival zagra także znany z utworów „Umówiony znak” i „Wspólny punkt” zespół Ted Nemeth (sobota, godz. 21 i 23), który właśnie wydał drugą płytę „CTRL C”. Kwartet muzyków, który zaczynał od grania w jednym z łódzkich garaży, występował na scenie u boku takich zespołów jak: Organek, T.Love Alternative, Pidżama Porno czy happysad.

Na Light. Move. Festival. nie zabraknie wydarzeń, które będą połączeniem multimedialnego spektaklu i muzycznego widowiska. W Parku Staromiejskim powstanie niezwykła scena inspirowana twórczością moskiewskiego awangardzisty Wassily’ego Kadinsky’ego. W klubowy nastrój wprowadzą uczestników VJ TV Moob i Hercϟ.
Kolejnym przystankiem muzycznym będzie plac przed Domem Handlowym „Magda”, na której stanie „Muzyczna kurtyna”. Przez trzy wieczory festiwalu światła kilkaset kulek LED będzie się mienić milionami kolorowych świateł. W sobotę o godz. 21 rzeźba świetlna zamieni się w scenę, na której stanie konsoleta DJ-a. Światła LED będą się zmieniać do rytmu muzyki zmiksowanej przez Wojtka Urbańskiego, współtwórcę projektu RYSY.

Ciekawymi punktami programu Light. Move. Festival. będzie muzyka akompaniująca świetlnym iluminacjom kamienic przy ulicy Piotrkowskiej. „Music House”, czyli roztańczona kamienica przy ul. Piotrkowskiej 113 będzie świecić milionem barw do zremiksowanej muzyki funky przeplatanej z największymi światowymi hitami. Z kolei między numerami 82 a 92 będzie można usłyszeć muzykę największej niezależnej wytwórni muzyki klasycznej w Kanadzie – Analekty. Głównym punktem roztańczonej architektury na ulicy Piotrkowskiej będzie kamienica pod Gutenbergiem pod numerem 86, która jest także siedzibą organizatora Light. Move. Festival. – Fundacji Lux Pro Monumentis.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
motoserce
Motoserce 2014 w Manufakturze
Robopark Łódź
monsterxtour
Monster X Tour w Atlas Arenie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*