kamerakacja5 Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja (9-12.10.2014 r.) będzie odbywał się na terenie dawnej WFF w Łodzi. Czterodniowy Festiwal obfituje w tym roku w liczne wydarzenia, które odsłonią tajniki wiedzy o branży filmowej.

W tym roku wśród atrakcji: spotkanie warsztatowe poświęcone pisaniu o dźwięku w filmie, współorganizowane przez TOYA Studios (jedyne takie studio w Europie). Z sekcji filmowych pierwszy raz w Polsce kino kostarykańskie, dla tradycjonalistów klasyki Hollywoodu w produkcji MGM. Przedpremierowo najlepsze filmy z największych festiwali filmowych: „We are the Best” reż. Lukas Moodysson, „Mommy” reż. Xavier Dolan, „Dzikie historie” produkowane przez Pedro Almodovara. Gratką dla fanów Kubricka będzie film dokumentalny o „Lśnieniu” – „Room 237”. W sekcji Filmoznawca-Filmowiec spotkamy się z Piotrem Trzaskalskim. Podczas paneli dyskusyjnych nie zabraknie rozmów o dystrybucji, marketingu filmowym, kulturze produkcji. Liczne warsztaty krytyczno-filmowe i spotkania to seminaria prowadzone przez specjalistów z branży. W piątek Case study dotyczące filmu „Małe Stłuczki” w reżyserii Oli Gowin i Irka Grzyba rozpoczną coroczny cykl „trójstronnych spotkań” na festiwalu FKA. Dyskusja dotyczyć będzie odbioru i rozpowszechniania filmu z trzech różnych perspektyw. Dowiemy się co jest priorytetem dla producentów, co dla reżyserów, a co dla dystrybutora podczas wprowadzenia filmu do kin.

„Nimfomanka” Larsa Von Triera w wersji reżyserskiej na 5.FKA!
„Kiedy do kin trafiła skrócona, ocenzurowana wersja „Nimfomanki”, Lars von Trier prowokacyjnie tłumaczył, że pracowała nad nią jego montażystka, a on sam nawet jej nie oglądał. Krytyka powszechnie uznała „Nimfomankę”, nawet w wersji niepełnej, za najważniejsze dokonanie w karierze twórcy „Przełamując fale”, „Melancholii” i „Antychrysta”. Lars von Trier, nieustająco prowokujący widzów, stworzył przenikliwe erotyczne arcydzieło – film, który podzielił widownię na entuzjastów i krytyków oburzonych tym, że przekroczone zostały granice tego, co wolno pokazywać na ekranie”. (materiały dystrybutora). Widzowie 5.FKA zobaczą erotyczne arcydzieło reżysera w pełnej, nieocenzurowanej, dłuższej o prawie dwie godziny wersji.

Pokazy przedpremierowe!
Na widzów czeka mnóstwo atrakcji. Wśród przedpremierowych pokazów znalazły się filmy z największych europejskich festiwali – Cannes, Wenecji, Berlina. Widzowie zobaczą między innymi „Klub Jimmy’ego” w reżyserii Kena Loach’a – prawodopodobnie ostatni film w filmowej karierze reżysera, czy „We are the Best” znakomicie znanego festiwalowej publiczności – Lukasa Moodysona – twórcy głośnego „Fucking Amal”. Wielką gratką dla kinomanów będzie sekcja „Ryczący lew. Złota era Hollywood”. To przegląd amerykańskich klasyków, które zapisały się w historii światowego kina. Będzie to również okazja do przybliżenia widzom bogatej historii wytwórni Metro Goldwyn Mayer. Wśród filmów „Drugstore Cowboy” reż. Gus van Sant, „Gracz” reż. Robert Altman, „Tańczący z wilkami” reż. Kevin Costner. Tegorocznym bohaterem stałej sekcji festiwalu tj. „Filmoznawca-filmowiec” będzie Piotr Trzaskalski. Zaprezentujemy wszystkie wczesne projekty reżysera, ukazując w jaki sposób ukształtował się jego dzisiejszy styl i jak duży wpływ na jego twórczość ma wiedza teoretyczna zdobyta podczas studiów filmoznawczych. Odbędzie się również uroczysta premiera cyfrowej wersji „Ediego” z udziałem reżysera i twórców filmu.

Premierowy pokaz „Mommy” Xaviera Dolana i przegląd kina kostarykańskiego na 5.FKA!

„Brawurowa sztuka, genialna zabawa kinem” – tak o najnowszym dziele Xaviera Dolana pisał Tadeusz Sobolewski. Nowy film młodego kanadyjczyka uwiód krytyków z całego świata, którzy zgodnie twierdzą, że „Mommy” to film dojrzały a zarazem młody, nowatorski, świeży, zanurzony w popkulturze, która przekuta zostaje tu w sztukę. Jury pod przewodnictwem Jane Campion przyznało młodemu reżyserowi Nagrodę Specjalną, którą otrzymał w niezwykłym towarzystwie – wspólnie z Jeanem Luc’iem Godardem. Widzowie Festiwalu Kamera Akcja będą mieć okazję zobaczenia „Mommy” premierowo podczas pokazu specjalnego na 5 edycji FKA w Łodzi (9-12 października 2014 r.) „Mommy” jest historią kobiety, która po stracie męża nie umie stanąć na nogi. Ledwo wiąże koniec z końcem, trwa z dnia na dzień, zachowuję się jak nastolatka, która nie myśli o jutrze tylko leci z wiatrem. Jej syn ma ADHD. Bywa uroczy i słodki. Ale potrafi wybuchnąć jak petarda. I staje się niebezpieczny jak szaleniec w amoku. (Krzysztof Kwiatkowski – Wprost) To jednak nie koniec atrakcji filmowych. Podczas 5.FKA widzów czeka podróż do Ameryki Środkowej. Podczas przeglądu kina kostarykańskiego organizowanego wspólnie z Ambasadą Kostaryki w Polsce oraz organizacją Unamos Culturas zaprezentowane zostaną najbardziej cenione produkcje tej kinematografii między innymi: „Gestacion”, „Caribe” w reżyserii Estebana Ramireza. Ciekawostką przeglądu będzie pokaz kostarykańskiego filmu niemego z 1930 r.

O czym naprawdę jest „Lśnienie”? Pokaz „Room 237” Rodneya Aschera na 5.FKA!

Opowieść o Holokauście, zagładzie Indian, próba zdemaskowania rządowej mistyfikacji jaką było lądowanie na księżycu. „Lśnienie” Stanleya Kubricka po przeszło 30 latach po premierze nadal elektryzuje jego entuzjastów. Wynikiem tej fascynacji jest film wyreżyserowany przez Rodneya Aschera. Twórcy „Room 237” zabierają nas do krętych korytarzy hotelu Overlook, aby prześledzić ukryte wskazówki interpretacyjne, które Stanley Kubrick miał umieścić w swoim dziele. „Pokój 237” to znakomity przykład, w jaki sposób na wielu poziomach można dokonywać interpretacji filmu, ale także w jaki sposób można uprawiać krytykę filmową w bardziej nowoczesnej formie, która sama w sobie staje się dziełem filmowym. Film miał swoją premierę w Sundance, pokazywany był również w Cannes. Na całym świecie zrobił gigantyczną furorę wśród widzów. Nie znalazł się jednak w polskiej dystrybucji dlatego pokaz na 5. FKA będzie wyjątkową możliwością do zobaczenia go na dużym ekranie. Zapraszamy widzów 5.FKA na podróż przez labirynt znaczeń, spekulacji i domysłów, a także na pokaz specjalny tego kultowego filmu Stanleya Kubricka.

Za pośrednictwem strony internetowej festiwalu można zamawiać karnety. Branża filmowa (filmoznawcy, kulturoznawcy, studenci szkół artystycznych) za karnet na wszystkie wydarzenia festiwalu zapłacą jedynie 10 zł. Dla pozostałych pasjonatów kina cena nie jest dużo wyższa i wynosi 35 zł. Bilety na pojedyncze seanse, sprzedawane w przypadku wolnych miejsc, w cenie 5 zł.

5. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej KAMERA AKCJA – jedyne wydarzenie poświęcone krytyce filmowej w Polsce odbędzie się od 9 do 12 października 2014 r. Tegorocznym centrum festiwalowym będzie kompleks łódzkiej fabryki snów przy ulicy Łąkowej 29 – nowoczesne Kino 3D Wytwórnia, Klub Wytwórnia (dawna hala zdjęciowa WFF), a także Studio Dźwięku Toya Studios. Seanse będą odbywać się również w Kinie Szkoły Filmowej.

Szczegóły na stronie: www.kameraakcja.com.pl 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Premiery kinowe – marzec 2021
Female Landscape. Pejzaż kobiecy w kinie Małgorzata Szumowska i Julia von Heinz w EC1
Kultura Dostępna w Kinie Helios

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*