humandocOd 15 do 17 grudnia w Kinie Charlie organizowany będzie Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC. Wstęp wynosi 13 zł.

Festiwal jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i trzecim na świecie innowacyjnym wydarzeniem łączącym kino na najwyższym światowym poziomie z refleksją na tematy globalne. Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania.

Festiwal to świat w zbliżeniu: życie za mniej niż jednego dolara dziennie, walka z wykluczeniem społecznym, skutki zmian klimatycznych, pomoc międzynarodowa, konflikty. To unikalne połączenie przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, kampanii społecznych, debat i dyskusji. Przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata. Filmy, które inspirują do myślenia i pozwolą odkryć świat na nowo.

W kinie Charlie zobaczymy:

1. Ambulans (Ambulance) reż. Mohamed Jabaly /2016 /Palestyna, Norwegia | 80′

Mroczne, relacje osoby pierwszej z ostatniej wojny w Strefie Gazy w lecie 2014 r. Mohamed Jabaly, młody człowiek z miasta Gaza, dołącza do załogi karetek pogotowia, zbliżając się do wojny, szukając miejsca w kraju oblężonym, gdzie w tych czasach przyszłość wydaje się być nieprzewidywalna. Chociaż tysiące rzeczy są publikowane w związku z powtarzającą się przemocą w Gazie, opowieści za nimi pozostają ukryte.

2. Dolina Czarnych Potomków (The Valley of Black Descendants ) – reż. Richard Salgado/ 2016/Chile/ 52′

W dolinie Azapa (Chile), oazie na najbardziej suchej pustyni na świecie, grupa afro-potomków organizuje pierwszy spis ludności afrykańskiej w historii tego kraju, w poszukiwaniu uznania ze strony władz państwa, które od ponad dwustu lat ukrywały kulturę i cechy afrykańskie w tym kraju.

3. Dwa Światy (Two Worlds) -reż. Maciej Adamek/2016 /Polska, Czechy / 51′

Laura ma 12 lat i niesłyszących rodziców. Ojciec jest ślusarzem w nieodległej fabryce, a mama zajmuje się domem. We wsi, w której mieszkają, ludzie przyzwyczaili się do nich i nauczyli się z nimi porozumiewać. Kiedy muszą wyjechać gdzieś dalej, to Laura staje się przewodniczką i opiekunką swoich rodziców.

4. Córka Jeziora (Daughter of the Lake) – reż. Ernesto Cabellos | 2015 | Peru, Boliwia, Holandia | 87′

W szczytowym momencie peruwiańskiej gorączki złota andyjska kobieta, która potrafi porozumiewać się z duchami zamieszkującymi słodkowodne głębiny, wykorzystuje swoje moce, aby zapobiec niszczeniu jeziora, które uważa za Matkę. Nelida czuje się córką jezior i walczy o ich ocalenie z przedstawicielami firm wydobywczych i rządem w Limie.

5. ER – Coming (ER – Coming) – reż. Bonia Barzycka – Bogdanik/ 2017 Afganistan | 66′

Profesor medycyny, zainspirowany wojennymi filmami i opowieściami żołnierzy, wstępuje do armii żeby nieść pomoc na polu walki. Na misję wyruszają także wrocławski lekarz pogotowia i początkujący ukraiński anestezjolog. Akcja filmu rozgrywa się w południowo – wschodni Afganistan.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wiosna_filmow_2017
23. Edycja Festiwalu Filmowego: Wiosna Filmowa
podmocnymaniolem
Premiery kinowe – styczeń 2014
On Art Film Festival

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*