Festiwal Erło – Kultura na taśmie w kinie Cytryna

FESTIWAL_ERLOOd 19 do 21 maja w kinie Cytryna prezentowana będzie „Kultura na taśmie” czyli przegląd kina z różnych części Europy. Wstęp na każdy wieczór będzie kosztować jedyne 5 złotych.

 
W środę, 19 maja o godzinie 20 rozpocznie się wieczór z kinem bałkańskim:

A) Filmy dokumentalne
Amatorzy i Generał
Gatunek: Dokument
Reżyseria: Helge Cramer
Czas trwania: 99

O wojnie na Bałkanach raz jeszcze. W listopadzie 1993 roku w Mostarze został wysadzony w powietrze XVI-wieczny kamienny most, uchodzący za najpiękniejszy na świecie. Najprawdopodobniej dokonali tego barbarzyństwa Chorwaci, którzy przez rok ostrzeliwali mostarskie Stare Miasto, zamieszkałe przez muzułmanów. Zachodnia część miasta należała do katolików. Przed wojną i jedni i drudzy, bez względu na pochodzenie lub religię, skakali razem z mostu do Neretwy – nazywani byli Mostari. Byli sąsiadami, przyjaźnili się, razem dorastali. Jak to się stało, że nagle stali się zaciekłymi wrogami? Film z kapitalną muzyką, świetnymi amatorskimi starymi zdjęciami, ale bez happy endu. Wprawdzie most w 2004 roku dzięki pomocy UNESCO i Banku Światowego został odbudowany, ale trudniej jest naprawić to, co łączyło kiedyś ludzi. Niektórzy z nich sądzeni są przez Trybunał Haski.

B) Filmy krótkometrażowe
Trzy minuty samotności/Tre minuta vetmi
Produkcja: Kosowo 2008
Reżyseria: Visar Krusha
Czas: 21
The History of a TV set
Produkcja: Kosowo 2008
Reżyseria:  F. Shala
Czas: 10

C)  Filmy fabularne
C.1
Duchy (org. Senki)
Produkcja: Hiszpania , Macedonia , Niemcy , Włochy , Bułgaria, 2007
Gatunek: Dramat, Horror, Thriller
Reżyseria Milcho Manchevski
Czas trwania: 120

Lazar Perkov wiedzie początkowo idealne życie – jest młody, przystojny, ma piękną żonę, słodkiego synka oraz dobrą pracę w szpitalu. Wszystko zmienia się po tym gdy staje się on ofiarą wypadku samochodowego. To wydarzenie odkrywa prawdy o nim samym i świecie go otaczającym.

C.2
Kurz (org. Прашина)
Producja:Macedonia, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania
Gatunek: Dramat

Akcja filmu toczy się początkowo na początku XX w., na amerykańskim Dzikim Zachodzie. Dwóch braci zakochuje się w tej samej kobiecie. Lilith wybiera młodszego z braci, Elijaha. Rozgoryczony Luke wyjeżdża do Europy i dociera do Macedonii. Staje się tam jednym z najbardziej znanych najemników, walczącym w konfliktach między lokalnymi bandami. Jego nastawienie do miejscowej ludności zmienia się, kiedy ciężarna Neda ratuje życie Luke’a.
Sto lat później w Nowym Jorku, złodziej o imieniu Edge próbuje okraść starszą kobietę z posiadanych przez nią oszczędności. Kobieta nie chce mu oddać starych monet, których historia łączy się z opowiadaniem o dwóch braciach, którzy kiedyś zakochali się w tej samej kobiecie

W czwartek, 20 maja o godzinie 20 stawiamy na wieczór kina iberyjskiego:

A) Dokument

B) Filmy krótkometrażowe
B.1
Ja pies (org. Yo can)
Produkcja: Hiszpania 2007
Reżyseria: Axier Salazar
Gatunek: Dramat
Czas: 13

Poli, Lucas, Risueño i Checo to młodzi gangsterzy, działający według stereotypów znanych z filmów. Poli opowiada, jak ginęli kolejno członkowie jego rodziny, jak został prawdziwym gangsterem, szefem szajki, jak osiągnął wszystko. Wszystko? Wszystko, oprócz Lolity, jego wielkiej miłości. Ona ma go za nic. Jedyne co jej się podoba, to pies. Poli zrobi wszystko, żeby zdobyć miłość Lolity …

B.2
To co ważne (org. Lo importante)
Produkcja: Hiszpania 2007
Reżyseria Alauda  Ruiz de Azúa
Gatunek: Dramat
Czas: 11

Życie często przypomina szkolne podwórko, z bandami zwycięzców i zwyciężonych. Lucas jest rezerwowym bramkarzem swojej drużyny futbolowej, i chciałby z całej duszy zagrać w jakimś meczu. Jego trener jednak za każdym razem nie daje mu tej szansy.

B.3
Pan Puppe (org. El señor Puppe)
Produkcja: Hiszpania 2007
Reżyseria: Carlos Crespo
Gatunek: Dramat
Czas: 15

Brzuchomówca Narciso i jego lalka, pan Puppe, żyją w biedzie właściwej starym artystom ginących sztuk. Samotność wypełnia ich życie, a niewyraźna granica pomiędzy realizmem a szaleństwem sukcesywnie zanika, nie pozwalając odróżnić brzuchomówcy od jego lalki..

B.4
El prestidigitador
Produkcja: Hiszpania 2007
Reżyseria: Hugo Sanz
Gatunek: Dramat
Czas: 9

Christianowi nie chce się uczyć do jutrzejszego egzaminu, ale wie, że jak go nie zda, jego matka będzie bardzo zawiedziona

C) filmy fabularne
C.1.
Ja Też! (org. Yo, también)

Produkcja: Hiszpania 2009
Reżyseria: Antonio Naharro
Gatunek: Dramat
Czas: 105

Daniel ma 34 lata i mieszka z rodzicami w Sewilli. Jest pierwszym Europejczykiem z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie i właśnie podejmuje swoją pierwszą pracę – w ośrodku opieki społecznej, gdzie pomaga ludziom cierpiącym na to samo co on schorzenie. Tu poznaje Laurę – piękną kobietę, na pierwszy rzut oka przebojową i bezkompromisową, ale tak naprawdę nieco zagubioną, samotną, która skrywa przed światem swoją przeszłość. Zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, ale sprawy komplikują się. Daniel zakochuje się w Laurze, lecz ona widzi w nim tylko przyjaciela…

C.2.
A Costa dos Murmúrios

Produkcja: Portugalia 2004
Reżyser: Margarida Cardoso
Gatunek: Dramat
Czas: 120 min

Mozambik, koniec lat 60. XX wieku. Evita przybywa do portugalskiej kolonii spustoszonej przez wojnę domową, by poślubić żołnierza. Wkrótce przekonuje się, że wszechobecna przemoc zmieniła jej ukochanego. Nie potrafiąc przystać na obowiązujące status quo, buntuje się przeciwko konwencjonalnym postawom politycznym i seksualnym.

Natomiast w piątek od godziny 21 zaprezentowane zostaną filmy z z krajów skandynawskich, aby trochę schłodzić nagrzane już wczesnym latem powietrze:

A) Filmy Dokumentalny

Roskilde
Produkcja: Dania 2008
Czas: 93

Dokument muzyczny porduk, dunskiej przedstawiajacy najbardziej znany festiwal muzyczny odbywajacy sie w Danii.

B) Filmy Krótkometrażowe
B.1
We who stayed behind
Produkcja: Duńska
Czas: 25

B.2
Eat Shit And Die
Czas: 22 min

B.3
The mouse
Reżyseria:Martin De Thurah / Pil Maria Gunnarsson / Anders Morgenthaler
Czas: 13

C) Filmy fabularne
C.1
Jabłka Adama (Adams Apfel)

Produkcja: Dania, Niemcy 2006
Reżyseria: Anders Thomas Jehnsen
Gatunek: Dramat, Czarna komedia
Czas: 94

Na wiejską parafie, która jest miejscem resocjalizacji dla więźniów, trafia neonazista Adam. Na miejscu poznaje jeszcze dwóch przestępców odbywających tu karę, araba – terrorystę i byłego tenisistę – alkoholika. Jednak najbardziej zdumiewającą postacią wydaje się być gospodarz, pastor Ivan. To właśnie między Ivanem i Adamem rozegra się wciągająca próba charakterów. Czy zły do szpiku kości człowiek, może być niewrażliwy na bezinteresowne dobro?

C.2
Kłopotliwy człowiek  (Brysomme mannę)

Produkcja: Islandia, Norwegia 2006
Reżyseria: Jens Lien
Gatunek: Horror, Komedia obyczajowa
Czas: 95

Czterdziestoletni Andreas przyjeżdża do miasta, nie pamiętając jak i dlaczego się w nim znalazł. Czekają na niego praca, mieszkanie, a nawet żona. Wkrótce mężczyzna zaczyna odczuwać, iż coś jest nie tak z miejscem, do którego trafił. Otaczający go ludzie wydają się być zupełnie wyprani z emocji, a wszędobylscy „opiekunowie” coraz wnikliwiej go obserwują. Próbuje więc uciec z miasta, ale okazuje się, że jest to niemożliwe…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy