Festiwal Dialogu Czterech Kultur nadal zagrożony

miastodialogu_001

UWAGA! ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR 2010

 

Czy Łódź straci drugi najważniejszy, obok Camerimage, festiwal? Co z jedną z wizytówek naszego miasta, najbardziej rozpoznawalną imprezą z naszego regionu? Przyszłość Festiwalu Dialogu Czterech Kultur obecnie rysuje się bardzo ciemnych barwach.

Za organizację FD4K ostatnimi czasy odpowiadało Miasto Dialogu. To przedsięwzięcie, które powstało na styku sfery publicznej i prywatnej – wspólny wysiłek Fundacji Dialogu Czterech Kultur oraz Miasta Łódź. Ostatnimi czasy coraz wiecej mówiło się o braku porozumienia między oboma podmiotami. Dziś wiadomo – Miasto rozwiązało jednostronnie umowę, co powoduje likwidację Miasta Dialogu z dniem 31 sierpnia br.

– Na spotkaniu z prezydent Zewald dowiedziałam się o rozwiązaniu umowy pomiędzy Miastem, a Fundacją Dialogu Czterech Kultur – mówiła podczas konferencji Barbara Knychalska, fundatorka festiwalu. – Znaczy to tyle, ze przestaje istnieć Miasto Dialogu, organizator Festiwalu Dialogu czterech Kultur. Nie było żadnych rozmów, postawiono nas przed faktem dokonanym.

Dla tegorocznej edycji imprezy jest to oczywisty cios. Mimo zmniejszonego budżetu Festiwal przygotowuje przedsięwziecia powstałe specjalnie na tę okazję. Nie da się odwołać zaplanowanych imprez, a w tej chwili nie ma całkowitego pokrycia ich kosztów. Warto nadmienić, iż Miasto Łódź wspierało FD4K połową jego budżetu.

– Jestem spokojna, że zespół będzie pracował dalej – dopowiedziała Katarzyna Knychalska, była już dyrektor Miasta Dialogu. – Najważniejsze jest wywiązanie się z podjętych zobowiązań. Łódź nie może pozwolić sobie na kolejne kompromitacje, także kompromitacje w oczach naszych partnerów. FD4K to międzynarodowe przedsięwzięcia artystyczne, a nie polityczne. Mam nadzieję, że polityka nie wpłynie na przebieg festiwalu. Zrobimy wszystko, aby imprezę zorganizować.

Co dalej? Prawa do Festiwalu Dialogu Czterech Kultur ma Fundacja Dialogu Czterech Kultur, która w tym roku imprezę zorganizuje. Miasto Łódź ma podobno pomysł na inne, podobne przedsięwzięcie. Pytanie jednak, czy tak jak Forum Filmu Europejskiego ma zastąpić Camerimage, tak i FD4K nasi włodarze wymienią na mniej prestiżową i bardziej lokalną imprezę?

 


Komunikat Urzędu Miasta Łodzi:

Pełniący Funkcję Prezydenta Łodzi odwołał dziś (07.05.2010r)  Katarzynę Knychalską ze stanowiska dyrektora  instytucji kultury „Miasto Dialogu”.

Powodem odwołania dyrektora są  wyniki kontroli przeprowadzonej przez Urząd Miasta w tej instytucji. Najpoważniejsze zarzuty dotyczą naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dyrektor  Katarzyna Knychalska została poinformowana o skierowaniu tej sprawy do rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

W związku z niewywiązywaniem się przez Fundację Festiwal Dialogu Czterech Kultur z zobowiązań finansowych wobec miasta uległa dziś także rozwiązaniu umowa zawarta przez Miasto Łódź z tą fundacją. W najbliższych dniach powołany zostanie nowy dyrektor instytucji kultury „Miasto Dialogu” do jego zadań należeć będzie organizacja wielokulturowego festiwalu, który wpisał się przez lata w łódzką tradycję.

 


Zobacz także:

Festiwal Dialogu Czterech Kultur odbędzie się

/fot. Agata Kobierska

Jeden komentarz do “Festiwal Dialogu Czterech Kultur nadal zagrożony

  • 7 maja 2010 o 16:36
    Bezpośredni odnośnik

    ciekawi mnie na jakiej podstawie Miasto może powołać nową dyrektor, jeśli rozwiązał umowę o współpracy z Fundacją, czyli zlikwidował Miasto Dialogu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *