Festiwal Dialogu Czterech Kultur 2010 odbędzie się

fd4k

UWAGA! ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU ŁÓDŹ CZTERECH KULTUR 2010

Katarzyna Knychalska, dyrektor naczelny Miasta Dialogu, na zwołanej konferencji prasowej oświadczyła, że Festiwal Dialogu Czterech Kultur na pewno się odbędzie. Planowany termin to wrzesień bieżącego roku. 

Problemy Festiwalu wyszły na jaw w zeszłym miesiącu, kiedy to do informacji publicznej zaczęły docierać sygnały o wewnętrznych sporach między Katarzyna Knychalską, a byłym dyrektorem FD4K Ryszardem Okuńskim oraz o znacznym przeskoczeniu przez Miasto Dialogu budżetu zeszłorocznej edycji. Według doniesień Okuński miał nie otrzymać od organizatorów Festiwalu pieniędzy, które jak twierdzi, mu się należały. Postanowił wystąpić na drogę sądową a w efekcie egzekucją należnej kwoty miał się zająć komornik. Dodatkowo w 2009 r. Miasto Dialogu przekroczyło planowane koszty o 298.860 zł.

Oficjalnym wytłumaczeniem tego braku jest fakt, iż obciążony kryzysem wycofał się jeden z inwestorów imprezy. Festiwal jednak postanowił zorganizować zaplanowane wydarzenia, a deficyt został pokryty ze środków na tegoroczna edycje FD4K. Fundacja  pozyskała pieniądze od sponsora i przeznaczyła tę kwotę na spłatę zobowiązań. Wątpliwości budzi fakt, czy środki te nie powinny być przekazane do Miasta Dialogu. Sprawa zajęła się komisja kontrolna. Dyrekcja Miasta Dialogu w Łodzi otrzymała protokół z przeprowadzonego audytu i jego wynik uznaje za pozytywny. Protokół ten informuję, że 15 kwietnia 2010 W UMŁ doszło do rozmów dotyczących doprecyzowania zapisów umów, by Fundacja mogła bez zastrzeżeń przeznaczać na swoją działalność.

Audyt wykazał także niejasności związane z niewłaściwym prowadzeniem teczek osobowych oraz zbyt mało restrykcyjne podejście do kar z tytułu nieterminowego wykonania zlecenia w zawartych umowach. Biorąc pod uwagę te okoliczności Dyrekcja Miasta Kultury uznała wynika audytu za pozytywny. Dodaje także, że w 2009 r. budżet Festiwalu wynosił 3 mln. zł z czego Miasto dołożyło 1,74 mln. Co do zarzutów ze strony Okuńskiego i wkroczenia komornika, Knychalska informuje, że nie ma takiej sprawy na wokandzie.

Dyrektor zapewnia, że Festiwal na pewno się odbędzie. W tej chwili jego budżet wynosi 1,737 mln. Z powodu kłopotów Miasto Dialogu nie ryzykuje rozmów z poważnymi artystami, podobnie z pozyskiwaniem sponsorów. Tegoroczna edycja tradycyjnie już hasło przewodnie zaczerpnie z wiersza Władysława Bełzy. Przypomnijmy, że w zeszłym roku było to pytanie „kto ty jesteś?”. Festiwal skoncentruje się na socjologicznych badaniach współczesnej wielokulturowości.

Wstępny program powinien być znany w czerwcu. Wiadomo jednak, że zostanie wydany folder Anabasis, a FD4K weźmie udział w elitarnym projekcie obejmującym Warszawę, Berlin i Łódź.

 

 

Jeden komentarz do “Festiwal Dialogu Czterech Kultur 2010 odbędzie się

  • 30 kwietnia 2010 o 08:58
    Bezpośredni odnośnik

    Nie da się ukryć, ze FD4K już wpisał się na stałe w kulturalny kalendarz Łodzi i bez niego pozostałoby kolejne wiejące pustką miejsce. Tak naprawdę nieważna jest sama geneza problemu, gdyż najważniejsza sprawa jest realizacja samego Festiwalu i to on nie powinien w tym momencie w żaden sposób ucierpieć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *