Festiwal Detalu Architektonicznego. #Detalfest 2019

Od 21 do 30 czerwca w Łodzi odbędzie się druga edycja Festiwalu Detalu Architektonicznego. #Detalfest 2019.

To jedyna w Polsce impreza, której celem jest uwrażliwienie na dziedzictwo architektoniczne oglądane z perspektywy szczegółu budowanie wrażliwości na jego urodę, sensy i możliwość kreatywnego przetworzenia, a także integracja środowiska polskich i zagranicznych „detalistów” różnych proweniencji – od architektów i historyków sztuki, po sztukatorów i pracowników branży turystyczne.

Festiwalowi towarzyszą bezpłatne Wycieczki z Łódzkim Detalem. Program czerwcowy obejmuje trzy różne trasy (detale ulicy Piotrkowskiej, detale łódzkiego modernizmu i wycieczka specjalna), a cały cykl potrwa aż do listopada.

Na festiwal złożą się dwa czerwcone weekendy – 21-23.06 i 28-30.06. Pierwszy z nich to weekend prelekcji. W Muzeum Miasta Łodzi będzie można wysłuchać opowieści:
– Jerzego S. Majewskiego z portalu miastarytm.pl,
– Michała Lecha z Traffic Design z Gdyni,
– Macieja Burdzy ze Zduńskie opowieści,
– Agnieszki Partridge (autorka „Potęgi ornamentu”, grupa NIECHCIANE PIĘKNO XIX-wieczne posadzki i okładziny ceramiczne),
– Ivanki Gonak z Lwow po polsku,
– Tomka Bombrych z TYPO Poznań,
– Darka Prażmo (Lubelski „flanering” / Cegły z sygnaturami),
– Joanny Dudelewicz z Muzeum Warszawy,
– Marty Wasilewskiej (Sensitivaphoto) i Joanny Kwiatkowskiej (Niewidzialne Miasta) oraz
– prof. Krzysztofa Stefańskiego, wybitnego badacza łódzkiej architektury.

Ponadto w sobotę 22.06 odbędzie się spektakl na terenie nieczynnego basenu w budynku YMCA na Moniuszki, który zostanie przygotowany specjalnie na #detalfest podczas warsztatów teatralno-performatywnych z Katarzyną Skręt z Teatr Szwalnia. Więcej informacji i zapisy na warsztaty >>> https://www.facebook.com/events/341901063187508/

Drugi weekend festiwalu to czas na działania towarzyszące. W planach są 2 warsztaty rzemieślnicze z Skarby Sztuki (polegające na tworzeniu detali w różnych technikach – sgraffita, formy traconej) i 1 modelarski z Bartoszem Michalskim z Bartos Modelworks („vadery” z EC1!), a także architektoniczno-rzeźbiarska wycieczka z Łódzki DETAL / Łódzkie Rzeźby i mini-przegląd filmowy w Kino Bodo.

Zapisy na warsztaty: https://forms.gle/2UVkRa4Tk6ZxUw7x5. Aktualne informacje znaleźć można tutaj: https://www.facebook.com/detalfest/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *