Q5FCarnavalia20mailing5F2011Masz dość chuchania w dłonie, noszenia grubych płaszczy, mrozu i przychodzącej po nim chlapy? Spróbuj przegnać zimę razem z uczestnikami Festiwalu „Carnavalia”. Ogniste pokazy samby, salsy, liczne koncerty i towarzysząca im zabawa na pewno rozpalą Cię do czerwoności i pomogą stopić lody codziennej rutyny. Impreza rozpocznie się 3 marca i potrwa 6 dni.
 

  
Na tegoroczną, trzecią już edycję Festiwalu Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych, przygotowano w sumie ponad 40 wydarzeń, od wystaw i prelekcji po pokazy teatrów ulicznych, koncerty i gorące taneczne show.
 
– Imprezy przybliżą zarówno polskie obyczaje karnawałowe, jak i te pochodzące z egzotycznych zakamarków globu – mówi Małgorzata Wilczyńska, dyrektor i pomysłodawca festiwalu. – Niespodzianką będą koncerty polskiej muzyki ludowej i imprezy klubowe. Nie zabraknie, jak co roku, pokazów gorącej brazylijskiej samby i szalonej kubańskiej salsy.
 
Zgodnie z tradycją impreza rozpocznie się w tłusty czwartek „zapustną paradą”, która przemaszeruje po placu Wolności. Uczestnicy, przebrani w ludowe stroje pokażą łodzianom obrzędy i obyczaje związane ze świętowaniem polskiego karnawału. Nieco później w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi będzie można posłuchać na żywo polskiego folku.
 
– Uznaliśmy, że to znakomite miejsce na prezentacje tradycyjnych polskich zwyczajów – mówi Wilczyńska. – Wystąpi w sumie osiem zespołów. Będą też prelekcje i wykłady przygotowane specjalnie na to wydarzenie.
 
Będą śpiewy tańce i oczywiście prawdziwa karnawałowa uczta. Będą tradycyjne róże, ciasta, mięsiwa, pączki i oczywiście chrusty. Nie ma mowy o sklepowych wypiekach i ciastkach z supermarketu. Wszystkie potrawy przygotują koła gospodyń wiejskich z regionu łódzkiego.
 
Wieczorem w klubie Bagdad Cafe, będzie można posłuchać „Tłustych bitów na tłusty czwartek”. Zagrają Dj Fagot (aka Procesor Plus) i zŁodzieje Kwiatów.
 
Punktem kulminacyjnym Festiwalu „Carnavalia” będzie afrolatynoska rewia taneczna „Gorączka Sambotniej Nocy”, która odbędzie się 5 marca o godz. 20.00 na deskach Teatru Nowego. – To taneczna podróż od źródeł Kongo, przez roztańczoną Hawanę aż po rozgrzane słońcem plaże Rio de Janeiro – mówi Marta Rolnik, choreograf i reżyser spektaklu. – Pokażemy tańce etniczne, szaloną salsę i rozpalającą zmysły sambę, w wykonaniu tancerzy z całej Polski. Przy tak wybuchowej mieszance muzyki i tańca na pewno nie da się spokojnie usiedzieć w miejscu.

Nie zabraknie tradycyjnej maskarady, która w tym roku odbędzie się w Manufakturze.

 
– Będą pokazy fryzjerskie, makijażu, konkursy, koncert orkiestry dętej, występy grup dziecięcych i co najważniejsze wybory Króla i Królowej tegorocznego karnawału – mówi dyrektor Wilczyńska. – Zapraszamy więc wszystkich przebierańców. Wyboru, podobnie jak przed rokiem, dokonają przebrani w tradycyjne szlacheckie stroje, członkowie Rady Królewskiej Łódzkiego Bractwa Kurkowego. Każdy ma szanse na ten wyjątkowy tytuł.
 
Imprezę zakończy spektakl teatru ulicznego „D-H” i pokazy Fire Show oraz pokaz jazdy figurowej na lodzie, które odbędą się na rynku Manufaktury. Wszystko wskazuje, że nawet przy trzaskającym mrozie atmosfera będzie iście ognista.
 
W ciągu sześciu festiwalowych dni będzie można też wziąć udziału w warsztatach tanecznych, językowych i kulturowych odbywających się w Centrum Języków Romańskich, które zgodnie z tradycją będzie również centrum festiwalowym oraz siedzibie organizatora, Ośrodku Kultury Karolew.
 
– Przygotowaliśmy również przegląd filmów, koncerty, fiesty, pokazy taneczne i sporą ilość wystaw, w tym tkaniny unikatowej Alicji Brzostowskiej prezentowaną w Muzeum Fabryki – mówi Wilczyńska. – Każdy znajdzie coś dla siebie.
 
  
Zobacz także:

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
FINANCE_WEEK
VII Finance Week
colltu
VI Coolturalny Festiwal Piwa
74. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*