Felix Feliks. Malarstwo Feliksa Smolińskiego w Galerii Chimera

Felix Feliks. Malarstwo Feliksa Smolińskiego

Czas trwania wystawy: 15.12.2022 – 29.01.2023

kurator: Dariusz Leśnikowski

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/2wFj2AO3B

Feliks Smoliński urodził się w 1947 roku w Aleksandrowie Łódzkim.

Używał pseudonimu artystycznego FELIX. Reprezentował nurt malarstwa naiwnego − art brut. Stworzył kilkaset prac w latach 1996 -2017. Malarstwo stało się jego głównym zajęciem po powrocie z kliniki psychiatrycznej, gdzie trafił po poważnym wypadku; doznał ciężkich obrażeń głowy w wyniku potrącenia przez pijanego kierowcę. W szpitalu odbywał zajęcia z arteterapii, które pogłębiły potrzebę odreagowania poprzez sztukę na powracające wspomnienia wydarzeń burzliwego życia.

Pełen deformacji świat przedstawiony jego obrazów oraz zapełniające go groteskowe postaci stanowią odbicie emocji, przeżyć oraz obsesji samego artysty.

O artystach takich jak Smoliński często mówi się: twórca naiwny, samorodny. W odniesieniu do łódzkiego malarza te określenia są na pewno niewystarczające. Jakość jego obrazów jest niewątpliwie efektem nieustającego samodoskonalenia, ale i wyjątkowej intuicji, które pozwoliły mu na wypracowanie rozpoznawalnego języka artystycznej ekspresji i wykreowanie niepowtarzalnej poetyki.

Jego twórczość obejmuje sceny rodzajowe, portrety, pejzaże oraz martwe natury.

Feliks Smoliński zmarł w 2017 roku w Łodzi. Jego obrazy są dziś prezentowane w znaczących instytucjach wystawienniczych, udanie funkcjonują na rynku sztuki. Wystawiane w Galerii Chimera prace pochodzą z kolekcji prywatnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *