F5 sierpnia zorganizowano kolejny występ wpisujący się w program XII Przeglądu Teatralno-Kabaretowego. Tym razem w Śródmiejskim Forum Kultury wystąpiła Ewa Pająk z monodramem autorstwa Zbigniewa Pacury pt. „Faceci to gady!”.

  
Tragikomedia opowiada o kobiecie, która wspomina czasy swojej młodości, tak by wreszcie dotrzeć do aktualnego momentu w swoim życiu. Historia ta wypełniona jest pełnymi poświęceń i wyrzeczeń dokonaniami młodej dziewczyny.

Wyjeżdża z Polski, by kupić towar za granicą i później sprzedać go po wielokrotnie wyższej cenie. Czasy komunizmu w kraju i utrudnienia dla ludzi zza wschodniej kurtyny stają się uciążliwe, ale także bardzo finansowo opłacalne. Bohaterka sięga pamięcią do czasów studiów i pierwszej miłości, Piotra, za którego później wychodzi za mąż.

Perypetie związane ze szmuglowaniem złota i osoby, które Krystyna spotyka na swojej drodze tworzą barwny obraz niezwykłego życia  matki i żony. Kobieta z roku na rok rozszerza swą działalność, staje się coraz bardziej pewna, że osiągnie sukces. Powoli gromadzi wokół siebie zaufane osoby, zatrudnia szwaczki i wynajmuje fabrykę. Zaczyna się wielkie szycie. W Polsce jej ubrania są popularne i bardzo rozchwytywane, jednak zaangażowanie we własną działalność oddala ją od męża. Ona wiecznie pochłonięta pracą, on coraz częściej w rozjazdach. W końcu kobieta dostrzega, że nadal potrzebuje czułości i ciepła ze strony osób bliskich, czy jednak nie jest na odzyskanie tego za późno?

Romans syna z podstarzałą służącą i wyjazd męża do kochanki z czasów studenckich przyprawiają Krystynę o zawał. W celu podreperowania zdrowia wyjeżdża do sanatorium, gdzie jest adorowana przez nieznośnego gbura w podeszłym wieku. Wypisując się na własne życzenie stara się coś jeszcze w swoim życiu zmienić. Pewnego razu przychodzi jej do głowy pomysł, by umówić się z młodym chłopakiem z internetu…

„Faceci to gady!” jest historią pisaną przez życie. Gorzkie czasy przyjaźni z ZSRR i młodość przestana w kolejkach do sklepu. Na półkach tylko ocet, zamiast słodyczy suchy makaron. Pierwszy wyjazd na zachód rozbudza marzenia o wielkich pieniądzach i karierze. Krystyna na swej drodze spotyka wielu ludzi, którzy próbują w jakiś sposób wtargnąć w jej życie i zmienić je po swojemu. Krępująca przyjaźń z lesbijką i wspólne wyjazdy z przystojnym wspólnikiem to tylko parę kartek z pamiętnika bohaterki. W tej spowiedzi kobiety przeplatają się sytuacje pełne wzruszeń, uśmiechu, ale także bólu i samotności. Walka o godną przyszłość odsuwa na plan dalszy życie uczuciowe i duchowe.

Spektakl reżyserowany był przez Wojciecha Bartoszka, widownia zgromadzona w Forum ze wzruszeniem przyjęła sztukę. Oklaskom nie było końca.

 
Faceci to gady Faceci to gady Faceci to gady

Zobacz także:
Letnia Scena Forum 2010 – program imprez

Jurki w ŚFK (foto)

Kabaret Hrabi w ŚFK (foto)

{jumi [media/reklama.htm]}

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
teatrmaly_021
Pierwszy rok Teatru Małego (foto+wideo)
DSCF6520
Jurki w Przechowalni (foto)
Letnia Scena 2019: Kłopoty małżeńskie (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*