faceciodkuchniPodobno Francuzi mają najlepsza kuchnię. Nawet nie zgadzając się z tym stwierdzeniem każdy, kto obejrzy Facetów od kuchni zrobi się co najmniej głodny.

Jacky Bonnot (Michaël Youn) to niespełniony kucharz. Jego umiejętności kulinarne i znajomości przypraw, dodatków, sosów, potraw przewyższają potrzeby przeciętnego klienta jakiejkolwiek restauracji, w której pracuje. Jego dziewczyna spodziewa się dziecka, tak więc Jacky zostaje zmuszony zmienić pracę – zostaje malarzem w domu starców. Alexandre Lagarde (Jean Reno) to genialny restaurator, znawca smaków, najważniejszy szef kuchni w kraju, prowadzący ubóstwiany program kulinarny w telewizji. Niestety ma problem – nie idzie z duchem czasu, nie zna się na kuchni molekularnej, jego potrawy powtarzaj się, nie ma ani pomysłu, ani chęci. W dodatku być może już wkrótce pożegna się ze stanowiskiem.

Losy Jacky’ego i Alexandre splotą się we wspomnianym powyżej domu spokojnej starości. I co jest dość przewidywalne wspólnie zapragną stworzyć coś wspaniałego – wyśmienitą kuchnię, nowe menu, które zaskoczy wszystkich malkontentów. Przy okazji naprawią swoje domowe problemy – jeden z narzeczoną, drugi z córką.

Faceci od kuchni to dość lekkie kino obyczajowe z domieszką komedii. Jak zwykle Jean Reno nie schodzi poza przyzwoitego aktorskiego poziomu. Wtórować z dobrym skutkiem próbuje mu Michaël Youn. Na ekranie widać niewielką rywalizację, co dodaje smaczku tejże produkcji. Od strony scenariusza niestety opowiastka jest dość przeciętna, a temat przewodni „jak dobrze jeść i dobrze żyć” jest dość utarty. Nie znaczy, że na Facetów od kuchni nie warto się wybrać – będzie to sympatyczny seans, lekki, wprost na letnie popołudnie.

Główny problem z filmem polega niestety na tym, że po seansie niewiele z niego później wyniesiemy. No chyba że ochotę na dziwaczne potrawy francuskiej kuchni. Reszta spłynie po nas niestety jak „po nadziewanej kaczce”.

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
jestemtwoj
Jestem Twój – recenzja
turysci
Turyści – recenzja
latowprowansji
Lato w Prowansji – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*