Extra Polówka – Zielono mi

12 sierpnia o godzinie 20.20. Kino Bodo zaprasza na specjalną projekcje filmową do Lasu Łagiewnickiego. W ramach projektu ZIELONO MI zaprezentujemy dwa filmy z Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Będą to „Puszcza Białowieska” i „W stadninie arabów” Włodzimierza Puchalskiego.

Pełnometrażową propozycją będzie natomiast nagrodzony Cezarem film Luca Jacqueta „Był sobie las”, opowiadający lasach pierwotnych w Peru i Gabonie. Tą projekcją chcemy zwrócić uwagę na skarb znajdujący się w naszym mieście jakim jest Las Łagiewnicki.

Na miejsce dostaniecie się samochodem jadąc ulicą Wycieczkową od strony ulicy Strykowskiej. Autobusem linii 51A i 51B (startującym z dworca Fabrycznego) oraz na rowerach.

Z uwagi na godziny odjazdów komunikacji miejskiej, projekcję planujemy zakończyć przed godziną 22:15. (O godzinie 22:24 odjeżdża ostatni autobus z przystanku WYCIECZKOWA – SANATORIUM (1362))

Projekcja odbędzie się na terenie Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym przy ulicy Wycieczkowej 86. Wstęp jest bezpłatny. Mecenasem projekcji jest Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Partnerami projekcji są:
– Letni Festiwal Filmowy Polówka
– Aktywne Łódzkie
– Łódzki Szlak Konny
– Wytwórnia Filmów Oświatowych
– Against Gravity
– Sztuka Plakatowania / Art of Postering

Patroni medialni:
– Radio ESKA
– Plaster Łódzki
– TuŁódź.com

Puszcza Białowieska
Reżyseria. Włodzimierz Puchalski
Produkcja Polska(1964)
Gatunek: dokument
Czas: 16’
Film przyrodniczy o tytułowej puszczy zrealizowany przez jednego z najwybitniejszych polskich autorów fotografii i filmów o tematyce przyrodniczej. Przedstawia historię i dzień dzisiejszy największej polskiej puszczy. Na zdjęciach ukazana została zróżnicowana przyroda białowieskich borów z żubrem, jej królem, na czele. Film Włodzimierza Puchalskiego nagrodzono w 1964 r. Srebrnym Lajkonikiem na festiwalu w Krakowie.

W stadninie arabów
Reżyseria Włodzimierz Puchalski
Produkcja Polska (1963)
Czas: 10’
Film jest reportażem z najstarszej w Polsce stadniny koni w Janowie Podlaskim.

Był sobie las (Il était une forêt)
Reżyseria: Luc Jacquet
Produkcja: Francja (2013)
Gatunek: dokument
Czas: 78′

Jak naprawdę wygląda głębia tropikalnych lasów i jakie tajemnice skrywa? Jakie rośliny tam rosną i w jakim tempie? Po nagrodzonym Oscara® słynnym Marszu pingwinów Luc Jacquet zabiera nas w kolejną fascynującą podróż do świata natury – tym razem w głąb tajemniczych i mało znanych do tej pory lasów deszczowych, rosnących w Peru i Gabonie, uznanych za „zielone płuca” naszej planety. Zapierający dech w piersiach film pokazuje, jak wygląda cud tamtejszej przyrody. Obserwujemyy cykl życia lasów pierwotnych i wtórnych, dowiadujemy się, jak wygląda ich ekosystem, poznając nieznany i niepokazywany dotąd świat natury, który rządzi się własnymi prawami i zasadami, a w dodatku jest w stanie ciągłego wzrostu i odnowy. Widzimy lasy tropikalne, które wyrastają niemal na naszych oczach, dowiadujemy się o ich prehistorii i warunkach rozwoju na przestrzeni wieków. Obserwujemy jak pojawiały się i ewoluowały pierwsze rośliny, jak tworzyła się unikalna więź między nimi i zwierzętami. Poznajemy spektakularne historie o świecie tej nieokiełznanej przyrody, w którym każdy organizm – od najmniejszego do największego – odgrywa istotną rolę. Okazuje się, że drzewa zachowują się zaskakująco podobnie do ludzi i zwierząt. Mają nie tylko zdolność komunikowania się z innymi gatunkami, ale potrafią również same bronić się przed drapieżnikami. Pozwalają na przykład mrówkom tworzyć kolonie w pniach, wykorzystując je potem do walki z gąsienicami. Doskonale sfilmowany w technice 4K film oparty został na oryginalnym pomyśle cenionego francuskiego przyrodnika Francisa Hallé, pioniera botaniki i ekologii, autora wielu książek przyrodniczych, którego cenne komentarze stanowią istotny walor tego obrazu. Film zachwyca poziomem technicznym zdjęć, kręconych od czerwca do listopada 2012 roku kamerą z olbrzymim teleobiektywem, z wykorzystaniem kamer-dronów, dzięki którym udało się uchwycić dziewiczą panoramę przyrody. Ogromną rolę odgrywają tu również efekty wizualne i dźwiękowe, w tym ożywione na ekranie rysunki i animacje, pokazujące jak funkcjonuje i jakie odgłosy wydaje fauna i flora lasów deszczowych. Po raz pierwszy kino tak silnie i na taką skalę zaangażowało się w ruch na rzecz ochrony i zachowania dziewiczej przyrody najbardziej pierwotnych lasów na Ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy