W dniach 5.11 – 27.11.2021 w łódzkiej Fabryce Sztuki z inicjatywy Galerii W Y i Stowarzyszenia Nowa Kultura i Edukacja w porozumieniu z ARTUM FUNDACJA ewa partum muzeum odbędzie się wystawa Ewa Partum. Galeria Adres. Miejsce, Sytuacja, Okazja, Oferta prezentująca dorobek Galerii Adres, instytucji założonej przez Ewę Partum w Łodzi w 1972 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną materiały zgromadzone przez artystkę w latach 1972-1977 oraz prace współczesnych artystek i artystów nawiązujące dialog z historią Galerii Adres.

W dniu otwarcia wystawy zapraszamy na performance artystek oraz prezentacje prac video wybranych w OPEN CALL. Mój problem jest problemem kobiety.

Performance towarzyszące wystawie zaprezentują: Aleksandra Demianiuk, Paulina Pawłowska. Prace video, które zostaną pokazane podczas wystawy: Weronika Perłowska,
Kami Mierzvvinsk, Barbara Sanchez Barroso, Maria Kapajeva.

W 1972 roku Ewa Partum założyła niezależną Galerię Adres (1972-1977) z siedzibą w Łodzi. Galeria sprzyjała międzynarodowej wymianie artystycznej, propagowała sztukę konceptualną i mail art. Była także miejscem realizacji indywidualnych projektów artystycznych Ewy Partum. W 1974 roku w siedzibie galerii odbyła się pierwsza feministyczna akcja zrealizowana i udokumentowana przez artystkę Change, podejmująca tematykę dyskryminacji kobiet w świecie społecznym oraz w świecie sztuki. Realizacja ta rozwinięta została w późniejszych latach w postaci akcji Portrety Emfatyczne – Mój problem jest problemem kobiety (1974/78) oraz performansu Change: Mój problem jest problemem kobiety (1979).
W celu zintensyfikowania wymiany międzynarodowej i podważenia izolacji politycznej związanej z geopolitycznym usytuowaniem, Galeria Adres w 1977 roku zorganizowała I Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Film jako idea, film jako film, film jako sztuka”. Nadesłane zostały przede wszystkim scenariusze krótkich filmów, interwencji i performansów, projekty oraz instrukcje.

Otwarcie wystawy / III Działania performatywne: 5.11.2021
Wystawa: 5.11.2021 -27.11.2021
Miejsce: Fabryka Sztuki w Łodzi
http://www.fabrykasztuki.org
Kuratorki wystawy: Karolina Majewska-Güde i Berenika Partum
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja (Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja) NKIE / Galeria W Y
Partnerzy:
Urząd Miasta Łodzi
Fabryka Sztuki w Łodzi
ARTUM FUNDACJA ewa partum muzeum
Zadanie Galeria Adres jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
100_lat_awangardy
Wszystko o Roku Awangardy
Cyfroteka 2022
Miasto-Maszyna-Moda w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*