Europejski Tydzień Mobilności w Łodzi.

Hasłem tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Mobilności są „Lepsze połączenia”. W pisując się w hasło w Łodzi powstanie kilka trwałych rozwiązań dla lepszych połączeń.

Lepsze połączenia dla Pieszych

Każda nowa inwestycja przynosi poprawę poruszania się po mieście pieszym. Nowe równe chodniki to również usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami i dla osób niewidomych. Doświetlamy również przejścia dla pieszych i tworzymy azyle oraz wyniesione przejścia w celu zapewnienia bezpieczeństwa. W tym roku poprawa widoczności na przejściach dla pieszych poprzez doświetlenie przejść i montaż nowego oświetlenia wprowadzona została u zbiegu między innymi Traktorowej z Łubinową, Lutomierskiej z Piwną czy przy Liściastej 17. Łącznie nowe ledowe oświetlenie o lepszych parametrach widoczności i bardziej ekologiczne, zamontowano w 8 lokalizacjach.

Tam gdzie mamy ograniczone możliwości, staramy się poprawić bezpieczeństwo elementami organizacji ruchu. Na ul. Telefonicznej gdzie nie ma chodnika, wyznaczony zostanie pierwszy ciąg pieszo-rowerowy na jezdni odgrodzony elementami inżynierii ruchu. Szeroka jezdnia pozwala na stworzenie bardziej przyjaznej przestrzeni dla wszystkich użytkowników drogi. Pieszych, rowerzystów i kierowców.

Lepsze połączenia dla Użytkowników Hulajnóg

Co raz bardziej popularny współdzielony sposób podróżowania, czyli hulajnoga –  zyska dedykowane miejsca do parkowania w dwóch ważnych dla odbiorców lokalizacjach. Dedykowane dla hulajnóg parkingi powstaną przy Piotrkowskiej Centrum w pobliżu pomnika Jednorożca oraz przy Manufakturze w pobliżu przejścia do centrum handlowego do ul. Zachodniej. Tego typu parking powstał już na ul. Hasa w sąsiedztwie EC-1.

Lepsze połączenia dla Rowerzystów

Nie tylko budowa dróg rowerowych tworzy lepsze połączenia. Aby ułatwić podróżowanie po mieście rowerem, zaplanowano kontraruch na nowych ulicach oraz nowy ciąg pieszo-rowerowy na ul. Broniewskiego. Nowy CPR powstanie po południowej stronie ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Kilińskiego do ul. Niższej. Natomiast dzięki kontraruchowi dla rowerów na ul. Mazurskiej i Malczewskiego łatwiej będzie poruszać się jednośladem osiedlowymi drogami. Kontraruch został już wprowadzony. To nie koniec lepszych połączeń dla rowerzystów. Trwa remont drogi rowerowej na al. Sikorskiego, wymalowane zostały w nowym układzie pasy dla rowerów na Łąkowej, Skłodowskiej-Curie i Kopernika, a po zakończeniu remontu na Kaczeńcowej i Telefonicznej pojawią się na nich nowe pasy rowerowe. Na Kaczeńcowej na całej długości od Rojnej do Aleksandrowskiej, a na Telefonicznej pas dla rowerów poprowadzony zostanie od rejonu ul. Doły do wiaduktu.

W ostatnim czasie w Łodzi powstał również pierwszy dwukierunkowy pas dla rowerów na jednokierunkowej drodze. Tego typu rozwiązanie zrealizowane została na ul. Jaracza od Kopcińskiego do Uniwersyteckiej co umożliwiło lepsze połączenie terenów kampusu Uniwersytetu Łódzkiego z dworcem Łódź Fabryczna.

Nowość dla rowerzystów pojawiła się również na ul. Gdańskiej, gdzie na skrzyżowaniu z ul. Skłodowskiej-Curie pojawił się pierwszy w Łodzi sygnalizator do warunkowego skrętu w prawo w kontrapas rowerowy. Nowe przepisy dopuściły tego typu rozwiązania, które od razu z sukcesem można było zaadaptować na naszym łódzkim podwórku.

Lepsze połączenia dla Pasażerów Komunikacji Miejskiej

Łódź realizuje obecnie kilka dużych projektów transportowych które w perspektywie najbliższych lat mają znacząco poprawić komfort podróżowania transportem zbiorowym. Oprócz wymiany torowisk, inwestujemy również w modernizację zajezdni oraz zakup nowych niskopodłogowych tramwajów i autobusów. Nowy tabor to również ekologia. Nowoczesne tramwaje oraz elektryczne i hybrydowe autobusy.

Aby zobaczyć jak zmienia się komunikacja miejska w Łodzi zapraszamy na wydarzenie towarzyszące – Dni Otwarte Zajezdni Muzealnej Brus przy ul. Konstantynowskiej 115. Do zobaczenia będą zabytkowe autobusy należące do pasjonatów oraz najnowszy elektryczny autobus łódzkiego MPK-Łódź. Przewoźnik zaprezentuje również techniczne pojazdy, które są rzadkością do zobaczenia dla miłośników techniki. Dni otwarte odbędą się w niedzielę 25 września w godz. 11-18. Dojazd możliwy jest Łódzką Linią Turystyczną 100 kursującą z dworca Łódź Fabryczna do Zajezdni Muzealnej Brus. W niedzielę linia kursować będzie co 30 minut. Obsługiwana jest zabytkowymi autobusami.

Lepsze połączenia dla kierowców

22 września przypada dzień bez samochodu. Zachęcamy, aby tego dnia pozostawić samochód w garażu i spróbować bardziej ekologicznej i opłacalnej formy podróżowania. Tego dnia komunikacja miejska w Łodzi jest darmowa. Wystarczy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny swojego pojazdu. Ponadto razem z właścicielem pojazdu komunikacją miejską za darmo może podróżować tyle osób na ile zarejestrowany jest pojazd.

Zachęcamy, aby tego dnia spróbować jak podróżuje się komunikacją miejską, nie stać w korku w godzinach szczytu i wybrać transport zbiorowy nie tylko od święta, ale każdego dnia, dojeżdżając do pracy, czy spotkanie z przyjaciółmi, wspólnie dbając o środowisko. Każdy forma współdzielonego podróżowania, wpływa na nasz klimat, ogranicza ilość pojazdów na drodze, a za tym minimalizuje korki i tworzy codzienne lepsze połączenia.

Lepsze połączenia – wydarzenie towarzyszące

W sobotę 24 września w godz. 11-17 otwarty dla wszystkich, bezpłatnie, zostanie Motodrom przy ul. Parkowej. Każdy młody i starszy adept sztuki drogowej może spróbować swoich sił w miasteczku ruchu drogowego. To świetna okazja, aby zapoznać się z przepisami i zyskać dobre praktyki w poruszaniu się po mieście. Pamiętajmy, że na drodze miejsce jest dla każdego. Szanujmy się wzajemnie, przestrzegając przepisy, niezależnie czy wybieramy hulajnogę, rower czy samochód. Na Motodrom możemy zabrać własny rower czy hulajnogę lub też skorzystać z rowerów przygotowanych przez obsługę.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pinup
Pikanteria – Pinup & Burlesque Dance Show
lodzit
Kariera IT w DoubleTree by Hilton
YouTubowy Meetup dla łodzian – See Bloggers Łódź

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*