harmonogram2013_2Od 16 do 22 września w Łodzi organizowana będzie kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach.

ETZT  ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że jazda samochodem nie zawsze jest najlepszą formą transportu, a na pewno nie jedyną. Ideą obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany przyzwyczajeń niekorzystnych dla zdrowia oraz próba skłonienia ich do wyboru innych, bardziej ekologicznych i ekonomicznych środków transportu. Celem kampanii jest także pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Koncepcja tegorocznej edycji wydarzenia zakłada zamknięcie fragmentu ulicy w centrum Łodzi i udostępnienie powstałej w ten sposób przestrzeni mieszkańcom.

Program:

16 września – poniedziałek
Międzyszkolny przejazd rowerowy – zakończony w Parku Sienkiewicza, piknik rowerowy, znakowanie rowerów, akcja Pimp up your ride

16-22 września
Tydzień Otwarty w Muzeum Komunikacji Miejskiej (Wierzbowa 51)
Uroczyste otwarcie o godz. 14 połączone z wystawą 40 wybranych zdjęć autorstwa Waltera Geneweina (historyczne, kolorowe zdjęcia łódzkich tramwajów)

17 września – wtorek
Uspokajamy ruch na drogach – seminarium drogowe – Mała sala obrad, UMŁ

18 września – środa
razem na drodze – warsztaty plenerowe dla rowerzystów, pieszych i kierowców (rejon skrzyżowania: Piłsudskiego i Sienkiewicza)

19 września – czwartek
Dzień kontrolera
Przejazd historycznym taborem po Łodzi

20 września – piątek
Park(ing) day – przywrócenie mieszkańcom przestrzeni miejskiej zawłaszczonej przez auta

21 września – sobota
Jarmark poświęcony bezpieczeństwu ruchu drogowego na dziedzińcu UMŁ i w Dużej Sali Obrad UMŁ
Dzień Otwarty Zajezdni ul. Telefoniczna
Dojazd zabytkowym tramwajem linii H1
Giełda biletów i pamiatek komunikacji miejskiej w Muzeum Komunikacji Miejskiej

22 września – niedziela
Dzień bez samochodu, Tuwim na Tuwima.
Zamknięcie fragmentu ulicy Tuwima między Sienkiewicza i Kilińskiego i udostępnienie powstałej przestrzeni mieszkańcom. W programie: quizy, zabawy, przedstawienie Teatru Piccolo
Dzień otwarty w historycznej zajezdni Brus – Konstantynowska 115.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
200 lat ul. Piotrkowskiej! Koncert i pokaz filmu
Tydzień Patriotyczny 2018
Noc Kobiet w Dzień Kobiet

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*