IMG_2131_tnW niedzielę, 3 lipca, w Łodzi zakończył się kobiecy Eurobasket 2011. Mistrzostwo Europy wywalczyły Rosjanki, srebro trafiło do zawodniczek z Turcji, a brąz do Francuzek.

Spotkanie o trzecie miejsce miało zacięty i dramatyczny przebieg. Po pierwszej połowie wydawało się, że zwycięzcami zostaną Czeszki. Trzecia kwarta to początek przewagi Francuzek, które doprowadziły do stanu remisowego. W ostatniej kwarcie odskoczyły rywalkom na siedem punktów i zdobyły brąz.

Czechy – Francja 56:63 (20:15, 10:9, 13:19, 13:20)

Czechy: Katarina Elhotova 17, Petra Kulichova 14, Eva Viteckova 13, Veronika Bartelova 5, Jana Vesela 3, Ilona Burgrova 2, Katerina Bartonova 2, Romana Hejdova 0, Michaela Zrustova 0.

Francja: Sandrine Gruda 26, Isabelle Yaucoubou-Dehoui 9, Jennifer Digbeu 8, Marion Laborde 7, Emilie Gomis 5, Celine Dumerc 3, Edwige Lawson-Wade 3, Endene Miyem 2, Clemence Beikes 0, Florence Lepron 0.

Finał bez sensacji. Faworytki turnieju, Rosjanki, bez większych problemów pokonały jedną z rewelacji Eurobasketu, Turczynki. Od pierwszej minuty przyszłe mistrzynie dyktowały warunki na parkiecie. Pierwsza kwarta to wręcz demolka – Rosjanki wygrały ją 19:8. Tej przewagi, mimo ataków koszykarek z Turcji w drugiej kwarcie, nie roztrwoniły. Dzięki temu Rosja została Mistrzem Europy w koszykówce kobiet.