Essential Killing – recenzja

essentialNajnowszy film Jerzego Skolimowskiego nie opowiada żadnej nowatorskiej historii, a mimo to jest obrazem wybitnym. Zawiera w sobie wszystkie najlepsze cechy dobrego kina.

„Essential Killing” otwiera spotkanie trzech amerykańskich żołnierzy z talibem. Ten bezimienny dla nas bohater, w obawie przed złapaniem, decyduje się zabić wrogów za pomocą bazooki. Nigdy nie dowiemy się czy był terrorystą i dlaczego ucieka. Wiemy jednak, że dla Amerykanów jest niebezpiecznym zbirem, którego trzeba czym prędzej złapać i wsadzić za kraty.

Pomysł wydaje się zbyt banalny. Ile razy w kinie widzieliśmy sceny ucieczek, walki o przetrwanie, o życie? Jeśli dodamy do tego kontekst całej historii, a więc wojnę w Afganistanie, scenariusz wydaje się mało odkrywczy. Wychodzi na to, że skoro nasz bohater zabił raz, zabije i po raz drugi, a czynność ta wejdzie mu w krew. Że w filmie będzie seria brawurowych pościgów, wartka akcja okraszona dynamiczną muzyką. Nic do końca.

Film Skolimowskiego jest bardzo oszczędny, ale jednocześnie niezwykle wypełniony symboliką i mistrzowskimi stopklatkami. Talib cały film ucieka, a my wraz z nim – przez skute lodem, przemarznięte do szpiku kości krajobrazy (rewelacyjnie sfotografowane przez Adama Sikorę). I mimo że nie znamy do końca historii jego życia, w głębi serca chcemy, by mu się udało.

Świetną kreację stworzył Vincent Gallo. Aktor pokazał, że na oszczędności środków wyrazu można zbudować wybitną rolę (docenioną zresztą w Wenecji). Nie wypowiada przez cały film ani jednego słowa. Ekspresja spoczywa więc w niespokojnym, nieobliczalnym spojrzeniu i głośnym, szybkim oddechu. W filmie pojawia się również Emmanuelle Seigner. Jej rola dla przebiegu akcji jest bardzo znacząca, szkoda jednak, że na ekranie jest bardzo krótko.

Obrazem „Essential Killing” możemy naprawdę chwalić się na Zachodzie. Możemy być dumni z Jerzego Skolimowskiego, który – mimo swoich 72 lat – stworzył dynamiczny film, w którym oszczędność nie jest wadą, ale wielką cnotą. Brawo, panie Jerzy!

Jeden komentarz do “Essential Killing – recenzja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy