Energia Kultury 2018 dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Wystawa Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” wygrała w tegorocznym plebiscycie Energia Kultury.

Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia, tym bardziej, że jest ono przyznawane przez publiczność – mówi Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” jest pierwszą w polskim muzealnictwie tak obszerną wystawą poświęconą jednemu współczesnemu projektantowi, związanemu z najbardziej rozpoznawalną marką w historii rodzimej mody. Tworzy ją blisko 2 000 obiektów – dodaje.

Na zajmującą dwa piętra Muzeum rozległą ekspozycję składają się ubrania, dodatki, pamiątki, fotografie i szkice ze zbiorów Jerzego Antkowiaka oraz kolekcji muzealnych i prywatnych. Wystawa nie tylko wprowadza widza w przestrzeń pokazu mody, ale także przybliża mu historię atelier słynnego projektanta.

Dzieje Mody Polskiej, pierwszej w powojennej Polsce silnej marki odzieżowej, to nie tylko historia ubioru. W losach firmy skupiają się istotne problemy kulturowe i społeczne kolejnych dekad. Moda Polska stała się pierwszą w powojennej Polsce marką w branży mody, która oferowała zarówno ubrania, ale przede wszystkim fascynujący styl życia.

Nie byłoby to jednak możliwe bez Jerzego Antkowiaka. To on stopniowo przydawał Modzie Polskiej nonszalancji i niepokornego rysu, który można zaobserwować w stylizacjach złożonych z zaprojektowanych przez niego ubrań, zaprezentowanych na wystawie – dodaje Aneta Dalbiak.

Wystawa „Jerzy Antkowiak. Moda Polska” od momentu otwarcia cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających. Do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przyjeżdżają goście z całej Polski. Do tej pory wystawę odwiedziło ponad 15 000 osób. Wystawę można zwiedzać do 17 marca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *