Enej i happysad w Wytwórni (foto)

DSCF2161W piątek, 12 lutego w Klubie Wytwórnia wystąpiły dwie skoczne formacje muzyczne – najpierw Enej, a później happysad.

Enej to polski zespół rockowo-folkowy. Grupa to mieszanka różnorodna kulturowo, co ma swe źródło w pochodzeniu członków zespołu – rodzina braci Sołoduchów ma korzenie ukraińskie, Mirosław Ortyński urodził się we Lwowie, a pozostali członkowie zespołu to Polacy. Na dyskografię zespołu składają się cztery krążki studyjne i jeden koncertowy. Debiutancka płyta „Ulice” ukazała się w roku 2008. W 2010 r. wydana została płyta „Folkorabel” (Złota Płyta). Rok 2011 to koncertowe DVD z zapisem występu na Przystanku Woodstock. Natomiast w 2012 r. ukazała się płyta Folkhorod (Podwójna Platynowa Płyta). W 2015 roku na sklepowe półki trafiła nowa płyta zespołu – „Paparanoja”. Enej ma na koncie pięć singli bijących rekordy popularności w sieci i królujących na listach przebojów wszystkich największych rozgłośni radiowych w Polsce: „Radio Hello”, „Skrzydlate ręce”, „Tak smakuje życie”, „Lili” i „Symetryczno-Liryczna”.

joomplu:104972

O popularności założonej w 2001 roku w Skarżysku-Kamiennej grupy Happysad niech świadczą fakty. Zespół ma na koncie około 1 tys. koncertów w całym kraju, 5 złotych płyt i dwie platynowe oraz rekordy frekwencji w kilkunastu popularnych klubach w Polsce. W lipcu 2004 r. nakładem S.P. Records ukazał się debiutancki album zespołu „Wszystko jedno”. W kwietniu 2007 magazyn „Teraz Rock” umieścił płytę „Wszystko jedno” wśród 50 najważniejszych albumów w historii polskiego rocka. Marsz w górę zaczął się od piosenki „Zanim pójdę”. Ponad pół roku utrzymywał się na „trójkowej” liście Marka Niedźwieckiego. Potem przyszły kolejne albumy, m.in. „Podróże z i pod prąd” i „Nieprzygoda”, „Mów mi dobrze”.

/fot. Agnieszka Malinowska

Zobacz także:

Enej w Dekompresji (foto)

Enej w EMPIKu (foto)

Lato Zet i Dwójki w Łodzi 2012 (foto)

Juwenalia PŁ 2015 – dzień pierwszy (foto)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *