IMG_1925Rok Karskiego nie mógłby odbyć się bez realizacji teatralnej. To jedna z najprostszych, a także najciekawszych form dotarcia do szeroko rozumianej publiczności.

Emisariusz posiada wszystko, co powinien mieść „dobrze skrojony” obraz dla przeciętnie wymagającego widza. Ciekawą oprawę graficzną i muzyczną, sporo niespodzianek i wirtuozerii na scenie. W dodatku w dość skondensowany sposób prezentuje historię życia Karskiego.

To niespełna godzinna opowieść o Janie Kozielewskim, jego perypetiach wojennych, przemianie w Jana Karskiego, próbie uratowania „chociaż jednego Żyda”. Wszystko w formie kilkunastu obrazów – scenek przepełnionych efektowną scenografią i nietuzinkowymi rekwizytami.

Emisariusz nie jest oczywiście pozbawiony wad. W szczególności mierzić może niekiedy gra drugoplanowych postaci. Widać, że lepiej czują się w teatrze ruchu, niż w dialogach. Poza tym należałoby trochę popracować nad zakończeniem, szczególnie scena z tancerką wydaje się jakby „doszyta” do całej historii (kolokwialnie mówiąc popada, z powodów dźwiękowych, w nadmierny ton hipsterii).

Spektakl o Janie Karskim wpisuje się w coraz popularniejszy nurt teatru dokumentalnego. Skierowany jest raczej do młodszego odbiorcy. Posiada walory edukacyjne, jest przystępny w formie i nie nuży. To ciekawa alternatywa dla nauczycieli historii i ich podopiecznych.

joomplu:71286

Reżyseria: Daria Kopiec
Dramaturgia: Elżbieta Chowaniec
Choreografia: Jacek Owczarek
Muzyka: Sebastian Kondratowicz
Scenografia: Anna Adamiak
Współpraca scenograficzna: Jakub Kubiak
Scenografia (lalki): Sylwia Nowak
Kostiumy: Patrycja Fitzet
Współpraca kostiumograficzna: Karolina Pawłowska
Reżyseria i realizacja światła: Tomasz Filipiak
Reżyseria dźwięku: Agata Chodyra
Realizacja dźwięku: Łukasz Łęcki
Muzycy: Jacek Malanowski (akordeon), Michał Kobojek (saksofony, klarnet), Przemysław Pogocki (banjo)
Występują: Aleksandra Bilińska, Paulina Conn, Aleksandra Klimiuk, Paweł Grala, Pavel Kryksunou
Lektor (głos z offu): Jerzy Krasuń

/fot. Kamila Bogulewska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
dobrywieczor
Dobry wieczór kawalerski – recenzja
koralinaplakat
Koralina w Teatrze Pinokio — recenzja
kobro3
Kobro w Teatrze Nowym – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*