P1030993Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego zawitał 11 sierpnia do Śródmiejskiego Forum Kultury w Łodzi, wystawiając „Emigrantów” Sławomira Mrożka. Spektakl ów był kolejną odsłoną cyklu Letniej Sceny Forum 2010.

   
Tytułowych emigrantów jest w dramacie Mrożka dwóch. Są oni jedynymi bohaterami dzieła. Na scenie SFK zobaczyliśmy zatem również tylko dwóch aktorów. Tomasz Piasecki będący jednocześnie reżyserem, autorem scenografii i opracowania muzycznego wcielił się w postać XX. Rolę AA odgrywa natomiast Edward Żentara, którego widzowie mogą kojarzyć nie tylko z kreacji teatralnych, ale również z występów na ekranie.

Czas akcji „Emigrantów” ogranicza się do jednego wieczora, natomiast jej miejsce stanowi wyłącznie obskurny pokój w piwnicy, który obaj bohaterowie muszą ze sobą dzielić. Dramat Mrożka to starcie dwóch skrajnych osobowości reprezentujących zupełnie różne postawy. Istotą dzieła jest rozmowa, dialog intelektualisty z prostym robotnikiem. Mężczyźni poruszają kwestie polityczne, społeczne, a nawet filozoficzne. Wszystko to wzięte jest jednak w nawias wyraźnej ironii i okraszone specyficznym humorem.

Kiedy spektakl się skończył, aktorzy zostali nagrodzeni przez publiczność oklaskami na stojąco. Już 12 sierpnia Edward Żentara ponownie zagości na deskach ŚFK, tym razem przedstawiając monodram pt. „Kolega Mela Gibsona” autorstwa Tomasza Jachimka. 

Emigranci Mrożka Emigranci Mrożka Emigranci Mrożka
Emigranci Mrożka Emigranci Mrożka Emigranci Mrożka
Emigranci Mrożka Emigranci Mrożka Emigranci Mrożka

{jumi [media/reklama.htm]}

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0013
Grupa teatralna TE-ART w Łódzkim Domu Kultury (foto)
Tango_Pasion_20121107-2967
Tango Pasion w Klubie Wytwórnia (foto)
Świadkowie albo nasza mała stabilizacja Domu Literatury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*