dullOd 29 października do 29 listopada w Galerii Bałuckiej będzie można oglądać wystawę malarstwa Elżbiety Dul-Ledwosińskiej pt. Intueri – Przyglądać się. Jej kuratorem jest Adriana Michalska. Wernisaż – 29 października o godz. 17.

„Intueri – przyglądać się, tak zatytułowana jest wystawa Elżbiety Dul-Ledwosińskiej prezentowana w jednej z przestrzeni Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, w Galerii Bałuckiej. Od tego łacińskiego słowa pochodzi rdzeń wyrazu intuicja, która jest podstawą aktywności twórczej Artystki. Ekspozycja obejmuje cykl 22 grafik z okresu od roku 2010 aż po zupełnie premierowe, najnowsze prace z 2015 roku.

Grafiki Dul-Ledwosińskiej są kolażem techniki analogowo-cyfrowej. Materiały użyte do tworzenia tych prac – papier, siatka banerowa, folia pokrywająca dzieła – to elementy analogowe, cyfrowy jest wydruk.

Wszystkie prace wykonane są w technice cyfrowej, większość wykonana w formacie 100 x 70 cm, oprócz jednej zatytułowanej „Alef”. Jest to baner o formacie 150 x 130 cm drukowany na siatce mesh, zakończony aluminiową listwą na górze i na dole.

Artystka próbując przemówić do odbiorcy za pomocą dzieła, stawia przed sobą trudne zadanie. Należy pamiętać, że obiekt tworzony jest pod wpływem emocji i przeżyć, które dają twórcy impuls do poszukiwań formalnych i dokonania wyboru, decydując jednocześnie, jak przekazać treść, która ma zostać zamknięta w dziele. Może to zrobić w sposób bardzo jasny i czytelny lub przemówić poprzez symbole. Te ostatnie, mimo prostej formy, zawierają czytelny przekaz, emanują energią, prowokując widza do refleksji niosąc prosty komunikat.

Źródłem działań twórczych Elżbiety Dul-Ledwosińskiej jest fascynacja zmianą. Artystka odwołuje się w swoich dziełach do kilku szczególnych, powszechnie znanych grafik i obrazów. Poszukuje, ogląda i analizuje swoje projekty posługując się intuicją, akceptuje je dopiero w momencie, gdy dostrzeże w nich, jak to sama określa „odbicie swoich myśli.” Fascynuje Ją piktogram, znak do jakiego sprowadzić można zjawisko, i takiego znaku poszukuje w rysunku, który jest strukturą każdego projektu.” – Adriana Michalska, fragmenty tekstu z katalogu wystawy

Elżbieta Dul- Ledwosińska – ur. 1961 r. we Wrocławiu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP). Dyplom w 1998 r. z grafiki warsztatowej. Od 2008 r. doktor na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Obecnie adiunkt w Katedrze Grafiki na Wydziale Artystycznym Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz e-teacher – pracownik Polskiego Uniwersytetu Wirtualnego. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
fotofestiwal_2014_banner_pl
Fotofestiwal 2014 – informacje
Mewa – nowy neon już świeci w centrum Łodzi (foto)
salon
Salon de Fleurus w Muzeum Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*