ekologie201230 czerwca i 1 lipca na terenie skweru przy Wólczańskiej, pomiędzy Próchnika i 1 Maja odbędzie się kolejna odsłona Ekologii Miejskich.

W zeszłym roku skwer został oczyszczony, posadzono tam różnorakie rośliny. Odbył się także koncert Łukasza z Bałut i Elektrycznego Węgorza. Tym razem odbędą się: dyskusja, warsztaty, koncert oraz sąsiedzki mecz piłki nożnej

Sobota (30 czerwca):

12:00-14:00 – dyskusja poświęcona działaniom w przestrzeniach wspólnych na przykładzie skweru przy Wólczańskiej.
Prowadzenie: Aleksandra Jach i Katarzyna Słoboda (Muzeum Sztuki). Uczestnicy: Mieszkańcy oraz MiejMiejsce, Agata Woźniczka (BudCud), Arek Tybura (Fundacja Transformacja), przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, Teatru Arlekin, Teatru Nowego, Krzysztof Skoczylas (Playbio), Jakub Kronenberg (Fundacja Sendzimira), Joanna Erbel (autorka przewodnika „Partycypacja”, Krytyka Polityczna, 2012).

Warsztaty:
14:00-17:00 – Agata Bielska: Warsztaty Miejskiej Kuchni Roślinnej.
Dlaczego i jak jeść kaszę jaglaną? Do czego mogą przydać się liście kalafiora? Czy chwasty są zupełnie bezużyteczne? Czy cieciorka to, to samo co ciecierzyca?

15:00-18:00 – warsztaty przyrodniczo-dźwiękowe B.I.E.D.A. (Biuro Interwencyjnej Edukacji i Dydaktyki Artystycznej)
Działając na pograniczu rzemiosła artystycznego, muzyki i ogrodnictwa (permakultury) wspólnie z mieszkańcami pracować będą nad drobnymi rozwiązaniami usprawniającymi działanie poszczególnych mebli na skwerku, takich jak psia toaleta w formie kiełbaski czy rabatka dodając również nowy element – instrument muzyczny (biedafon). Używając materiałów z odzysku pokażą jak w prosty i tani sposób wykonać przenośne rabatki czy proste instrumenty muzyczne. Warsztaty zakończą się koncertem.

Niedziela (1 lipca):

13:00 – w dzień finału Euro 2012 odbędzie się towarzyski, sąsiedzki mecz piłki nożnej na ulicy Wólczańskiej (pomiędzy 1 Maja i Próchnika).

15:00-17:00 – Życzenia dla Wólczańskiej – warsztaty artystyczno-partycypacyjne z dziećmi i dorosłymi.
Kto powinien decydować o kształcie swojej okolicy? Oczywiście dzieci – jej przyszli użytkownicy. Szarość i smutek to obojętność. Kolor i ruch to zaangażowanie. Organizatorzy zaproszą dzieci mieszkające przy Wólczańskiej, by na szarych fotografiach okolicznych kamienic i miejsc odbitych na ksero narysowały flamastrami i kredkami kolory lub obiekty, które chciałyby widzieć w swoim otoczeniu.  Dorośli dostaną Tablicę życzeń z hasłem „Chcę, żeby tutaj…” i będą mogli na niej przyczepić karteczki ze swoimi życzeniami. W miarę przybywania karteczek tablica będzie fotografowana. Na podstawie rysunków dzieci i życzeń dorosłych pomysłodawcy porozmawiają na koniec z mieszkańcami w każdym wieku o tym, jak powinna wyglądać okolica skweru przy Wólczańskiej.
Prowadzenie: Joanna Erbel

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Zobacz także:

Ekologie Miejskie: Elektryczny Węgorz (foto+wideo)

Ekologie Miejskie – Skwerek (foto)

Ekologie Miejskie – Katarzyna Krakowiak (foto+wideo)

Ekologie Miejskie: P.B.C.R/6/Kijo (Movin’ Łódź) (foto+wideo)

Ekologie Miejskie: Pracownia Fizyczna / SzaZa (foto)

   

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Poznaski_z_on-_Elbieta_Pd__ziwiatr_i_Piotr_Machlaski
Poszukiwany Izrael Poznański
Eko_Odkrywcy_4_-_grafika_1
Jeszcze tydzień dla Eko Odkrywców
URBANSUMMER1
Urban Summer Festival vol. 3

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*