norton_creative_commonsGwiazda filmów „Fight Club”, „25. godzina” i „Birdman” przyjedzie do Łodzi na zaproszenie festiwalu Transatlantyk. Organizatorzy zaplanowali pokazy jego wybranych filmów oraz spotkanie z widzami. Aktor weźmie też udział w Gali Zamknięcia festiwalu. Będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce.

Transatlantyk przypomni publiczności trzy wyjątkowe role Edwarda Nortona, w filmach „Primal Fear” („Lęk pierwotny”), „Fight Club” („Podziemny krąg”) i ”Birdman”.

Norton karierę zaczął późno, bo jako 25-latek, drugoplanową rolą w „Lęku pierwotnym” Gregory’ego Hoblita. Trudno sobie jednak wyobrazić bardziej spektakularny początek. Na castingu do „Lęku pierwotnego” aktor pokonał 2000 rywali. Rok później otrzymał już nominację do Oscara za swój aktorski debiut, a w dorobku współpracę z Milošem Formanem („Skandalista Larry Flynt”) i Woodym Allenem („Wszyscy mówią: kocham cię”).
 
W kolejnych latach Norton ugruntował swoją pozycję w Hollywood znakomitymi rolami w „25. godzinie” Spike’a Lee, „Iluzjoniście” Neila Burgera czy „Królestwie Niebieskim” Ridleya Scotta. Widzowie najbardziej pamiętają jednak dwa jego inne wcielenia: brutalnego skinheada w „Więźniu nienawiści” Tony’ego Kaya oraz zmęczonego życiem bezimiennego narratora „Fight Clubu” Davida Finchera. Ten drugi obraz szybko stał się filmem kultowym, a dla pokolenia widzów urodzonych na przełomie lat 70. i 80. także jednym z ważniejszych tytułów tej dekady.
 
Norton od lat udziela się społecznie. Dwa lata temu pod wpływem jego apelu internauci w kilka dni zebrali 400 tysięcy dolarów dla Syryjczyka, który stracił całą rodzinę podczas nalotu bombowego. Razem z żoną, producentką Shauną Robertson, Norton jest współzałożycielem organizacji CrowdRise, która m.in. wsparła finansowo rodziny ofiar zamachu terrorystycznego w Bostonie. Działa na rzecz ekologii, wspierając choćby fundację Water For People, która walczy z brakiem wody pitnej na świecie.
 
Edward Norton jest powszechnie oceniany przez krytyków jako jeden z najwybitniejszych aktorów Hollywood. Na ekranie pojawia się rzadko, wybierając tylko propozycje, w które może się zaangażować całym sercem. Dla filmu jest w stanie zrobić naprawdę wiele – do roli w „Fight Clubie” nauczył się produkować mydło, a przed kamerą z Bradem Pittem wymieniał podobno prawdziwe ciosy.

Tegoroczna, siódma już edycja Transatlantyku  odbędzie się w Łodzi w dniach 14-21 lipca. Organizatorzy przygotowują dla widzów ponad 300 projekcji fabuł i dokumentów z całego świata. Hasłem tegorocznego festiwalu jest „Siła kobiety”. W programie znajdziemy filmy kręcone przez kobiety i o kobietach oraz szereg wydarzeń związanych z tym tematem. Zapraszamy również na jedyne w Polsce Kino Kulinarne, z wyjątkowym programem tworzonym we współpracy z Berlinale.  Na festiwalową publiczność czeka plenerowe Kino Łóżkowe (Łóżkoteka), uznane przez amerykański serwis BuzzFeed za jedno z 10 najwspanialszych kin na świecie. Po raz kolejny odbędą się dwa prestiżowe międzynarodowe konkursy kompozytorskie – Transatlantyk Instant Composition ContestTM i Transatlantyk Film Music CompetitionTM, które co roku przyciągają na festiwal młodych kompozytorów muzyki filmowej z całego świata. I jeszcze nowość tej edycji: filmowe premiery prezentowane w sekcjach Panorama oraz Docs powalczą o nagrodę
 w wysokości 40 000 PLN.

Akredytacje umożliwiające wstęp na większość festiwalowych wydarzeń są już dostępne na stronie www.transatlantyk.org. Sprzedaż biletów na pokazy Kina Kulinarnego wystartowała 9 czerwca, a na seanse Kina Łóżkowego i warsztaty Book&Cook rusza 13 czerwca. Bilety na pojedyncze seanse filmowe, pozostałe wydarzenia i pakiety promocyjne trafią do sprzedaży 4 lipca.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
13902602_963694737074766_3920139738572536344_n
Maraton do wyboru w Helios Sukcesja
Premiery kinowe – czerwiec 2019
Premiery kinowe – październik 2022

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*