We wtorek, 10 sierpnia w Scenografii, w ramach odbywającego się Festiwalu Łódź Czterech Kultur zaprezentowała się Edi Rosner Jazz Band.

Nazwa bandu nawiązuje do Edi Rosnera, nazywanego „białym Armstrongiem” i „drugą trąbką świata”. Muzyk był wybitnym żydowskim artystą jazzowym, który w Łodzi miał swój klub Chez Adi. W programie znalazły się zarówno utwory skomponowane przez samego artystę, jak również wykonywane przez jego orkiestrę. Wśród nich jeden z największych szlagierów Rosnera: Cicha woda, do którego słowa napisał Ludwik Jerzy Kern, ale także Rosita, Zapomniana uliczka Harrisa, Blue Prelude, Caravan Duke’a Ellingtona, Piosenka o mojej Warszawie, Mandolina, gitara i bas.

Skład zespołu: Maciej Fortuna – kornet, aranżacje, koncepcja, scenariusz; Iza Połońska – śpiew; Adam Rymarz – śpiew; Sławomir Cichor – kornet; Robert Żelazko – puzon, sakshorn barytonowy; Radosław Szulc – puzon; Michał Walczak – tuba; Witold Janiak – pianino; Kamil Miszewski – perkusja.

Edi Rosner urodził się w 1910 roku w Berlinie, jednak po dojściu Hitlera do władzy przeniósł się do Polski. Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do Związku Radzieckiego, gdzie zorganizowana przez niego orkiestra estradowa została uznana za najlepszy zespół tego rodzaju. Posądzony o szpiegostwo został w Moskwie aresztowany i skazany na osiem lat więzienia. Po opuszczeniu łagru pozostał w Związku Radzieckim, gdzie stał się najbardziej rozpoznawalnym artystą estradowym, liderem własnej orkiestry rozrywkowej i jednym z 10 najbogatszych obywateli ZSRR. W 1973 roku po skutecznej aplikacji o wizę do USA został wydalony do Niemiec, a decyzją ministra kultury ZSRR jego kontrakty płytowe zostały anulowane, taśmy z nagraniami odmagnetyzowane, a wszelkie wzmianki o artyście usunięte z dostępnych archiwów. Ostatnie lata życia spędził w skrajnej nędzy w rodzinnym Berlinie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_6348
Klara w Klubie DOM (foto)
011
Marika w Wytwórni (foto)
IMG_2678
Komety w Lokalu (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*