dusseldorfPrekursorzy polskiego electroindustrialu, czyli grupa Düsseldorf, zagrają w najbliższą sobotę (3 października) w klubie DOM. Afterparty po koncercie uświetnią występy dobrze znanych bywalcom DOMu djów. Za konsoletą staną Wiktor Skok i Rat Unit. Początek imprezy o godzinie 21. Bilety, w cenie 10 złotych, do nabycia w dniu koncertu.

Düsseldorf to prawdziwa electroperełka na zdominowanej przez bluesowo-metalowe klimaty śląskiej scenie muzycznej. Zespół został założony w 1989 roku w Katowicach, przez dwójkę fascynatów europejskiej sceny elektronicznej. Zasłuchani w dźwiękach Kraftwerk, Front 242 i Cabaret Voltaire wokalista Adam Białoń i klawiszowiec Adam Radecki, zaczęli tworzyć własną muzykę przy użyciu jedynie syntezatora mooga i automatu perkusyjnego – połączenia wówczas iście pionierskiego na polskiej scenie muzycznej.

Twórczość grupy Düsseldorf, która powstała w przełomowym roku 1989, jest wyrazem odwagi i przemian tamtych czasów. Jak wspominają muzycy zespołu, był to „czas uchylonych drzwi, przez które dotąd tylko spoglądaliśmy jednym okiem, a wtedy mieliśmy odwagę wyważyć je kopniakiem nowej muzyki, nowych pomysłów, odwagi w eksponowaniu energii, która drzemała w nas od dawna, energii miejsca w którym żyliśmy i utożsamialiśmy się z nim w pełni”.

Debiut sceniczny grupy odbył się w tym samym roku, na festiwalu w Jarocinie. Prezentując oryginalną jak na tamte czasy muzykę, Düsseldorf od razu stał się bardzo rozpoznawalnym zespołem o intrygującym brzmieniu. Po hucznym debiucie, panowie sporo koncertowali, używając bardzo oryginalnego (jak na tamte czasy) instrumentarium, takiego jak: głos, moog, taśma i wspierając się od czasu do czasu samplerowym akompaniamentem.

W 1993 roku pojawiło się MIDI, z którego Düsseldorf czerpał garściami. Nie wpłynęło to dobrze na twórczość zespołu, która stała się zdecydowanie mniej autentyczna. W końcu muzycy postanowili zawiesić działalność. Powrócili na scenę w maju ubiegłego roku, do składu koncertowego Düsseldorf dokoptowując Mirosława Matyasika.

Najbliższych popisów koncertowych Düsseldorf będzie można posłuchać i zobaczyć w sobotę w klubie DOM. Po koncercie parkiet do czerwoności rozgrzeją Wiktor Skok i Rat Unit. Start imprezy o godzinie 21. Wstęp: 10 złotych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ragnar_Olafsson_-_promo_foto_-_duze
Ragnar Ólafsson w Formacie
eric
Eric Shoves Them In His Pockets w OiW
Paweł Wstań! – Charytatywny Blues w KIJu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*