dziewczynawtramkachDoczekaliśmy się bardzo dobrego filmu zrealizowanego w Arabii Saudyjskiej, mówiącym o tamtejszym losie kobiet z perspektywy dziesięcioletniej dziewczynki. Reżyserka Dziewczynki w trampkach — Haifaa Al-Mansour z pewnością naraziła się Allachowi, popełniając ciężki grzech realizując ten film (w ogóle w Arabii Saudyjskiej tworzenie, jak i oglądanie filmów jest grzechem), tak samo jej główna bohaterka — Wadjda — mała buntowniczka, która szuka sposobu na spełnienie marzenia, jakim jest posiadanie roweru oraz poczucia wolności w świecie, w którym kobieta pozbawiona jest jakichkolwiek praw.

Wadjda nie jest typową dziewczynką, w stu procentach poddającą się ostrym rygorom narzuconym przez szkołę, społeczeństwo i religię. Nosi pomalowane flamastrem trampki, niechętnie zakrywa twarz chustą, jak tylko może chroni inne dziewczęta przed wyjściem na jaw ich wykroczeń, zaś przede wszystkim pragnie spełnić swoje marzenie jakim jest posiadanie roweru. W świecie islamu jedynie mężczyźni mogą jeździć na rowerze, ponieważ kobieta może być narażona na splamienie swojej niewinności oraz cnotliwości. Posiadanie przez Wadjdę roweru dałoby jej możliwość ścigania się oraz odegrania na koledze z sąsiedztwa, który z niemiłego znajomego staje się jej sprzymierzeńcem oraz nauczycielem jazdy na jego rowerze. W ich wypadku wszelkie prawa stają się równoprawne — kobieta jest równa mężczyźnie, istnieje między nimi zrozumienie oraz kiełkuje prawdziwa miłość.
Niestety najważniejszy mężczyzna w życiu dziewczynki w trampkach jest nieobecny. Ojciec rzadko pojawia się w domu, ponieważ absorbuje jego głowę szukanie kolejnej żony, która dałaby mu syna. Miłość dziewczynki do ojca nie jest w pełni odwzajemniona, jednak jej relacje z matką — która całkowicie podporządkowana jest narzuconej roli kobiety wobec mężczyzn oraz otaczającego świata — przepełnione są miłością, pomimo licznych upomnień dziewczynki oraz prób wyperswadowania jej pomysłu jazdy na rowerze.

Wadjda, by w uczciwy sposób zdobyć pieniądze na zakup swojego marzenia, decyduje się wziąć udział w szkolnym konkursie, który polega na recytacji Koranu. Wśród negatywnie do niej nastawionych nauczycielek, dziewczynka podejmuje się zapisania do koła religijnego oraz nauki świętej księgi. Te jeszcze nie zdają sobie sprawy z tego, jakie plany Wadjda wiąże z pieniędzmi, które wygrałaby zajmując pierwsze miejsce w konkursie.

Dziewczynka w trampkach to przede wszystkim film wołający o równouprawnienie kobiet w świecie islamu W umiejętny sposób wykorzystano postać dziesięcioletniej dziewczynki, dla której wolność jeszcze nie jest zamknięta. Ona może o nią walczyć dla siebie, jak i dla innych przyszłych kobiet, ponieważ dla jej matki droga ta jest już zamknięta. Ponadto, obraz ten ogląda się z zaciekawieniem oraz zaangażowaniem. Dzięki zawadiackiej młodej bohaterce obecny jest lekki i przyjemny humor. Odczuwa się pragnienie większej ilości powstawiania i oglądania tak dobrego kina z tego regionu świata. Ja temu dopinguję oraz czekam na kolejne produkcje takiej klasy jak Dziewczynka w trampkach.

Kino_CHARLIE_logo_kina

Seans obejrzany, dzięki uprzejmości Kina Charlie. Polecamy i zapraszamy!

                                                     Więcej recenzji na Plastrze Łódzkim!


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
iluzja2
Iluzja 2 – recenzja
jutrobedziefutro
Jutro będzie futro – recenzja
alvin3
Alvin i wiewiórki 3 – recenzja
1 Komentarz
  • sjdhkjsdkjhdksjd
    14 października 2013 at 13:26

    Bardzo interesujący film , godny polecenia 8)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*