Dzień z Aleksym Rżewskim w 100-lecie objęcia stanowiska prezydenta Łodzi

30 marca Archiwum Państwowe w Łodzi ponownie stanie się ratuszem miejskim. Aleksy Rżewski, jeden z najsłynniejszych prezydentów w historii Łodzi ponownie zasiądzie w swoim gabinecie. W tym roku przypada stulecie objęcia prezydentury przez wielkiego prezydenta – społecznika i modernizatora, któremu Łódź zawdzięcza liczne uchwały podnoszące jakość życia w mieście.

30 marca na jeden dzień w dawnym ratuszu (dziś Archiwum Państwowe w Łodzi) odbędzie się rekonstrukcja gabinetu z 1919 r. Aleksy Rżewski podejmował będzie interesantów, prezentujących najważniejsze zagadnienia z życia powojennej Łodzi. Spotka m.in. łódzką włókniarkę, przedstawiciela spółki tramwajarskiej oraz radnego miejskiego, z którym porozmawia o stanie łódzkich szkół. Scenki odegrane będą kilkakrotnie, mieszkańcy mogą zatem przyjść w dowolnym momencie między godz. 11.00 a 15.00.

W archiwum czekać będzie także wystawa zdjęć i materiałów archiwalnych, dotyczących życia i działalności Aleksego Rżewskiego. Wyświetlany będzie film Jacka Grudnia „Przebój – Aleksy Rżewski”, a w holu zobaczymy wystawę Muzeum Miasta Łodzi „Łódź w niepodległej”. W klimat roku 1919 wprowadzą nas również stroje z pierwszy lat wolności, z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego.

O godz. 11.00, 12.45 i 14.00 dodatkowa niespodzianka czekać będzie w okolicach D.H „Magda” przy Piotrkowskiej 28. Odegrana zostanie jeszcze jedna ciekawa scena z życia Aleksego Rżewskiego – słynna ucieczka z aresztowania. Zamiast tramwaju, który odegrał w tym wydarzeniu ważną rolę w scence weźmie udział miejski trambus.

Program dnia z Aleksym Iżewskim, Archiwum Państwowe w Łodzi, plac Wolności 1, 30 marca, godz. 11.00-15.00
– Fotodej w dawnym ratuszu!
– Rekonstrukcja gabinetu prezydenta A. Rżewskiego (I piętro)
– Projekcja filmu Jacka Grudnia „Przebój – „Aleksy Rżewski” (sala audiowizualna, parter)
– Wystawa rodzinnych pamiątek i archiwalnych materiałów (sala audiowizualna)
– Wystawa „Łódź w niepodległej” z zasobów Muzeum Miasta Łodzi oraz prezentacja kostiumów z zasobów Łódzkiego Centrum Filmowego.
– Spektakularna ucieczka z aresztowania – o godz. 11.00, 12.45 i 14.00 przy ul. Piotrkowskiej 28 (przed D.H „Magda”)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *