Dzień Wolnej Sztuki 2019

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. Przez te osiem lat w muzeach w całej Polsce przekonywano zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art – ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

27 kwietnia 2019 roku o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach. Każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać.

ms2 – Muzeum Sztuki w Łodzi – ul. Ogrodowa 19

Oto lista dzieł biorących udział w tegorocznej akcji z hasłem przewodnim MIŁOŚĆ:

– Jo Spence, The Highest Product of Capitalism (After John Heartfield) / Najdoskonalszy produkt kapitalizmu (za Johnem Heartfieldem)
– Władysław Hasior, Sztandar syjamskiego bohatera
– Andy Warhol, Marylin Monroe
– Douglas Davis, Jak się kochać z telewizorem
– Stanisław Ignacy, Witkiewicz Dwie głowy

Jak co roku w Muzeum Sztuki w Łodzi, dzieła zostane udostępnione osobom z dysfunkcją wzroku. Przygotowane zostaną audiodeskrypcje tych dzieł.

Muzeum Miasta Łodzi – ul. Ogrodowa 15

Na tegoroczną edycję Dnia Wolnej Sztuki przygotowano dla zwiedzających w pomieszczeniu sypialni Pałacu Poznańskiego pięć niezwykle interesujących obiektów ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi. Trzy z nich to obrazy Samuela Hirszenberga (1865-1908) z 1903 roku z cyklu Pastorale:

Pastorale – Laura, Pastorale – Pasterz grający na fujarce, Pastorale – Akt kobiecy [Kobieta z nenufarem]

Samuel Hirszenberg tworząc ten cykl na potrzeby wystroju Pałacu Poznańskiego i zamówienie swoich mecenasów, nawiązywał do modnego i rozpowszechnionego w tamtym czasie utworu Franciszka Karpińskiego. „Laura i Filon”, inspirowanego oświeceniowymi teoriami Jeana Jaquesa Rousseau.

To malarsko ujęte sielankowe opowieści o miłości spokojnej, pozbawionej tragizmu i przejawianej w uczuciach na tle przyrody. W tym odniesieniu, człowiek może odnaleźć szczęście jedynie przez powrót na łono natury i do prostoty wiejskiego życia.

Malarz próbował w swoich dziełach pokazać za pomocą kompozycji, kolorystyki i rysunku postaci główne cechy miłości sentymentalnej, piękno kobiecego aktu i uroki pejzażu – naturalnego tła dla miłości, Wszystkie trzy zachowane obrazy, tworzą artystyczną wizję miłości i prowadzą między sobą oraz widzem swoisty dialog w otoczeniu sypialnego zacisza.

Pozostałe dwa dzieła wybitnych artystów będą umieszczone na sztalugach, stanowiąc graficzny kontekst tematyki miłosnej w sztuce.

Pierwsze z nich to przepiękna, ekspresyjna litografia barwna Marca Chagalla (1887- 1985) „Niebo zakochanych” z ok.1950 roku, mówiąca o głębokim uczuciu artysty do swojej pięknej żony Belli.

Druga to autocynkografia łódzkiego artysty – Henryka Płóciennika (1933) z cyklu Miodowy miesiąc „A” z ok. 1980 roku, przedstawiająca fanatsyczny, sensualny pejzaż z parą zakochanych.

Pracownicy merytoryczni Działu Historycznego Muzeum Miasta Łodzi: Pani Anna Małaczyńska i Pan Adam Klimczak będą udzielali od godziny 12.00 wyczerpujących informacji zgromadzonym uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki 2019, nawiązując dialog z widzem, motywując do spokojnego i samodzielnego spojrzenia na dzieło sztuki, a także podejmując dyskurs ze zwiedzającymi na temat prezentowanych dzieł.

Muzeum Kinematografii – Pl. Zwycięstwa 1

W ramach tegorocznej idei przewodniej, którą jest miłość Muzeum Kinematografii w Lodzi planuje zaproponować tematKocham kino:

1. Kochamy gwiazdy – zostanie zaprezentowana statuetka Oscara, która sama w sobie stała się filmową ikoną. Dowiemy się czy każdy Oscar jest identyczny, czy każdy był kochany, czy istniały te, do których właściciele lub zazdrośni konkurenci żywili zgoła inne uczucia.

2. Miłość, sztuka i jazz – odkryjemy tajemniczy plakat do filmu z muzyką Krzysztofa Komedy pochodzący z okresu lat 60. Opowiemy o miłości, jazzie i twórczości plastycznej w trudnych czasach PRL-u.

3. Kochamy bajki – pozwolimy naszym Gościom na kosmiczną podróż z Misiem Colargolem. Pokażemy magiczne postaci z odległych galaktyk i opowiemy ich niezwykłe historię. Wśród wielu opowieści znajdzie się jedna o utraconej miłości wróżki z gwiazdozbioru Fantasmagorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *