Czy leniwce to faktycznie takie leniuchy? Jak żyją? Co lubią? Z okazji Dnia Leniwca poznajmy bliżej naszych podopiecznych – Lenkę i Chaparro, którzy mieszkają w łódzkim ZOO.

20 października obchodzimy Światowy Dzień Leniwca. W Łódzkim Ogrodzie Zoologicznym mieszkają obecnie dwa leniwce dwupalczaste. – W 2019 roku przyjechały do nas dwa osobniki – Lenka i Chaparro. Oba są w podobnym wieku. Urodziły się w 2018 roku – Lenka w warszawskim ogrodzie zoologicznym, a Chaparro w zoo w Stuttgarcie. Dodam, że to bardzo ciekawskie zwierzaki, które chętnie z nami współpracują, reagują na swoje imiona  – mówi Agnieszka Borowiecka, opiekun leniwców.

Leniwce to zwierzęta nadrzewne. Poruszają się grzbietem w dół, zwisając z gałęzi drzew. Co ciekawe, gatunek ten nie reguluje swojej temperatury przez zmianę tempa metabolizmu, ale przez przechodzenie ze słońca do cienia. Środowiskiem naturalnym leniwców jest las równikowy Ameryki Południowej i Środkowej. To gatunek zagrożony wyginięciem.

Leniwce są roślinożercami. – Ulubionym przysmakiem naszych podopiecznych są, przede wszystkim, świeże liście, między innymi klonu czy lipy, ale również marchew czy winogrono – dodaje Agnieszka Borowiecka.

Leniwce w łódzkim zoo można zobaczyć w pawilonie „Wydry i Mrówkojady”. O tej porze roku przebywają na wybiegu wewnętrznym.

źródło zdjęć: www.lodz.pl

 

 

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Dzień Dziecka w Aleksandrowie Łódzkim (foto)
Rewitalizacja Pasażu Róży (foto)
2wrzesnia_033
Riverwash 2011 w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*